باج‌خواهی جدید ریاض از سعد حریری

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : خیابان زرتشت غربی 13
ریاض در آستانه انتخابات پارلمانی در لبنان کمک‌های مالی خود به سعد حریری را با برخی پیش‌شرط‌ها در خصوص ائتلاف‌های انتخاباتی وی مرتبط کرده است. عربستان سعودی توجه گسترده ای به انتخابات پارلمانی آینده در لبنان دارد و آن را نقطه عطفی در حیات سیاسی خود می‌داند که مستقیماً به نفوذ عربستان و قدرت محور مقاومت و متحدانش در این کشور مرتبط می‌شود.
این اولویت اخیراً در جهت تلاش برای واردکردن شکست انتخاباتی به حزب‌الله و متحدانش و جلوگیری از پیروزی انتخاباتی و رأی بالای تیم ۸ مارس متمرکزشده تا نفوذ عربستان در مجلس نمایندگان و نظام سیاسی لبنان را تضمین کند.
روزنامه لبنانی الاخبار دراین‌باره نوشت: براساس اطلاعاتی که منابع روزنامه الاخبار در بیروت دریافت کردند، عربستان سعودی در حال حاضر برای مداخله در انتخابات پارلمانی برنامه‌ریزی می‌کند تا بتواند در رأی بالا و تقویت جریان ۱۴ مارس نقش داشته باشد و قدرت لازم برای ادامه درگیری‌های آینده را به دست آورد و بعد از شکست‌ها و ضرباتی که طی سال‌های اخیر و به‌ویژه پس از بحران مربوط به استعفای حریری نخست‌وزیر لبنان دریافت کرده، نفوذ خود در این کشور را بازیابی کند.
بدون شک بحران ربایش حریری و مجبور کردن وی به استعفا و مواضع متحد لبنانی‌ها در پی این اتفاقات، آرمان‌گرایی‌های عربستان را تحت بوته آزمایش قرارداد. آن‌هم در شرایطی که حریری به دنبال دوری کردن از ائتلاف سنتی خود با بقایای جریان ۱۴ مارس و نزدیک شدن به جریان آزاد ملی است که با حزب‌الله ائتلاف دارد.
عمق مناسبات متزلزل حریری با عربستان همچنان  به آن حد نرسیده که نخست‌وزیر لبنان از سیاست‌های عربستان جدا شود و حاشیه مانوری را برای خود ایجاد کند که بتواند در برابر گزینه‌های عربستان در انتخابات سرنوشت‌ساز آینده بایستد.
بنابر اطلاعات مربوط به یکی از منابع لبنانی، عربستان مجموعه شرایطی را برای ائتلاف حریری تعیین کرده که اگر وی می‌خواهد به حمایت عربستان به‌ویژه در ابعاد مالی دست پیدا کند، باید آن‌ها را رعایت کند. منابع برجسته وزارتی لبنان اعلام می‌کنند که عربستان بین کمک مالی خود به حریری و بهبود مناسبات وی با ائتلافش در جریان انتخابات ارتباط ایجاد کرده و بر ضرورت تعهد وی به ائتلاف با متحدان عربستان در لبنان تأکید کرده است. ریاض اعلام کرده که حریری باید از ائتلاف با حزب‌الله یا جریان‌های نزدیک به این حزب در هر بخشی از لبنان خودداری کند.
این منابع تأکید کردند که عربستان از حریری خواسته است که با حزب نیروهای لبنانی و تعدادی از افراد مستقل نزدیک به عربستان و برخی شخصیت‌های اهل تسنن ازجمله نجیب میقاتی نخست‌وزیر سابق لبنان به‌صورت اساسی ائتلاف کند. بنابراین گزارش، عربستان با ائتلاف جریان المستقبل با جریان آزاد ملی به‌تنهایی مخالف است و معتقد است که باید ائتلافی فراگیر شامل جریان المستقبل و حزب نیروهای لبنانی و جریان آزاد ملی به‌علاوه شخصیت‌های دیگر نزدیک به عربستان شکل گیرد.
این منابع می‌افزایند که حریری باوجود نیازی که به دستیابی به حمایت مالی عربستان دارد و از سوی دیگر بی‌میلی که به ائتلاف با حزب نیروهای لبنانی دارد، در یک بحران گرفتارشده است. این در حالی است که منابع وزارتی برجسته در جریان المستقبل به روزنامه الاخبار اعلام می‌کنند که مناقشات بین عربستان و حریری درباره ائتلاف‌های انتخاباتی هنوز به مرحله جزئیات وارد نشده است.
این منبع وزارتی المستقبل اصرار دارند که بررسی‌ها با عربستان هنوز وارد بحث ائتلاف‌ها نشده و بعد از بحران اخیر به وجود آمده، موضوعات در مراحل اولیه قرار دارد، اما ما احتمال می‌دهیم که عربستان از حریری بخواهد که با متحدانش به‌ویژه حزب نیروهای لبنانی ائتلاف کند.
این منبع همچنین احتمال داد که عربستان سعودی کمک‌های مالی خود را به این ائتلاف‌ها مرتبط سازد. او بعید دانست که عربستان بخواهد در صورت ائتلاف حریری با متحدان حزب‌الله به حمایت و پشتیبانی خود از المستقبل ادامه دهد. بااین‌وجود منابع داخل جریان المستقبل به‌شدت درخواست‌ها و تمایلات عربستان در مورد ائتلاف حریری با میقاتی را رد و تأکید کردند که مواضع عربستان نسبت به میقاتی بسیار تند است و عربستان ملاحظات زیادی در رابطه با عملکرد وی طی سال‌های گذشته دارد.
حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی هانیه اخوان کاظمی

آدرس : خیابان زرتشت غربی موسسه حقوقی اخوان
 • ثبت آنلاین شکواییه سرقت

  ثبت آنلاین شکواییه سرقت   افراد با مراجعه به سامانه adliran.ir می‌توانند شکواییه خود درباره سرقت را از منزل ثبت و پیگیری کنند. اگر تا همین چند وقت پیش برای گزارش سرقت و تنظیم شکواییه به کلانتری، نیروی انتظامی و [ادامه مطلب]

 • شرایط برخورداری از نظام نیمه آزادی

  شرایط برخورداری از نظام نیمه آزادی   زندان، مجازاتی پذیرفته‌شده و غیرقابل انکار در تمامی جهان است و نظریه‌های مختلف کیفری، فواید و مضرات فراوانی را برای این مجازات برشمرده‌اند. در همین خصوص نهادهای مدرن کیفری تلاش می‌کنند با اعمال [ادامه مطلب]

 • آیا امکان فسخ قرارداد خرید ملک بدون پارکینگ وجود دارد؟

  آیا امکان فسخ قرارداد خرید ملک بدون پارکینگ وجود دارد؟   یک وکیل پایه‎یک دادگستری گفت: زمانی که ملکی با قید داشتن پارکینگ پیش‎فروش می‎شود، اما فروشنده به تعهد خود در خصوص این موضوع عمل نمی‌کند، در صورتی که پارکینگ [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*