توانایی تفکر خلاق

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : خیابان زرتشت غربی 13

این نوع تفکر، هم به حل مسئله و هم به تصمیم گیری های مناسب کمک می کند. با استفاده از تفکر خلاق، راه حل های مختلف و جدید برای مسائل و پیامدهای هر یک از آنها بررسی می شود. این مهارت، ما را قادر می سازد تا مسائل را از ورای تجارب مستقیم خود ببینیم و حتی زمانی که مشکلی وجود ندارد و تصمیم گیری خاصی مطرح نیست، با سازگاری و انعطاف بیشتری زندگی کنیم.

با استفاده از این مهارت، تصمیم گیری های ما مناسب تر انجام می شود و مسائل به طور عملی تر حل خواهد شد. توانایی تفکر خلاق اجزایی دارد که عبارت است از:

تفکر مثبت

یادگیری فعال با جست و جوی اطلاعات جدید

ابراز وجود

تشخیص حق انتخاب های دیگر برای تصمیم گیری

تشخیص راه حل های جدید برای مشکلات

برای ایجاد یا پرورش تفکر خلاق می توان از این روش ها استفاده کرد:

۱) خلق مطالبی که خلاف باورهای مرسوم و عمومی علمی باشد. مثلاً تلاش شود تا نظریات رایج قدیمی را رد و راه های جالب و نظریات جدیدی ارائه کرد.

۲) با استفاده از اطلاعات قدیمی، در موقعیت های مشابه، اطلاعات، حقایق و اصول تازه تری مطرح شود.

۳) بررسی و تفکر در مورد مسائلی که برای انسان مجهول مانده، به جای پرداختن به دانسته ها و اطلاعات موجود.

۴) طرح سؤال هایی مانند «چطور»، «اگر» و «از چه راه هایی» درباره اطلاعات و دانسته ها و پاسخ به آنها، یعنی پرداختن به این که چگونه یک چیز به چیز دیگر منجر می شود، همین طور اندیشیدن به راه های مختلف برای رسیدن به جواب.

۵) استفاده از سؤال های محرک، یعنی توجه بیشتر به گزاره های پرسشی که نیاز به درک عمیق دارد، بهتر است از سؤال هایی که نیاز به ترجمه، تفسیر، تعریف، اکتشاف و تجزیه و تحلیل دارد، استفاده شود.

۶) اندیشیدن و جست و جو برای یافتن رازهای هر چیز.

۷) مطالعه زندگی افراد خلاق.

۸) ایجاد فرصت برای بازی کردن با اطلاعات، با استفاده از حقایق و اطلاعاتی که قبلاً آموخته شده و تجربه کارهای جدید.

۹) تقویت مهارت های مطالعه خلاق؛ یعنی به جای آن که بگوییم چه خوانده ایم، عقایدی را که در نتیجه خواندن به دست آورده ایم، بیان کنیم.

۱۰) استفاده از روش اکتشافی. در این روش باید به جست و جوی راه حل برویم، بنابراین بیش از جواب مسئله، چگونگی یافتن جواب مهم است.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی هانیه اخوان کاظمی

آدرس : خیابان زرتشت غربی موسسه حقوقی اخوان
 • ثبت آنلاین شکواییه سرقت

  ثبت آنلاین شکواییه سرقت   افراد با مراجعه به سامانه adliran.ir می‌توانند شکواییه خود درباره سرقت را از منزل ثبت و پیگیری کنند. اگر تا همین چند وقت پیش برای گزارش سرقت و تنظیم شکواییه به کلانتری، نیروی انتظامی و [ادامه مطلب]

 • شرایط برخورداری از نظام نیمه آزادی

  شرایط برخورداری از نظام نیمه آزادی   زندان، مجازاتی پذیرفته‌شده و غیرقابل انکار در تمامی جهان است و نظریه‌های مختلف کیفری، فواید و مضرات فراوانی را برای این مجازات برشمرده‌اند. در همین خصوص نهادهای مدرن کیفری تلاش می‌کنند با اعمال [ادامه مطلب]

 • آیا امکان فسخ قرارداد خرید ملک بدون پارکینگ وجود دارد؟

  آیا امکان فسخ قرارداد خرید ملک بدون پارکینگ وجود دارد؟   یک وکیل پایه‎یک دادگستری گفت: زمانی که ملکی با قید داشتن پارکینگ پیش‎فروش می‎شود، اما فروشنده به تعهد خود در خصوص این موضوع عمل نمی‌کند، در صورتی که پارکینگ [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*