آخرین وضعیت انتقال ۲۰ زندان به خارج از شهرها

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
 سازمان زندان‌ها مکلف است در راستای اجرای سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه مبنی بر بهبودبخشیدن به وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها، اقدامات لازم برای تسریع در انتقال ۲۰ زندان داخل محدوده شهرها به خارج از شهرها را انجام دهد.
موضوع انتقال زندان به خارج از شهرها در برنامه ششم توسعه تصریح‌شده است اما متاسفانه با گذشت بیش از یک دهه از این قانون، پیش‌بینی لازم برای اجرایی‌شدن آن از سوی دولت و مجلس صورت نگرفته است. اجرایی‌شدن این قانون به دلیل مسائل بهداشتی و امنیتی، اهمیت فراوانی دارد و از طرفی کنترل و نظارت بر ورود و خروج زندانیان با صرف هزینه کمتری انجام خواهد گرفت.انتقال زندان ها نیازمند ۲۵۰۰ میلیارد بودجه
یکی از ملزومات اصلی انتقال زندان ها از محدوده شهرها و کلانشهرها، مساعدت دولت و مجلس شورای اسلامی در تأمین بودجه مورد نیاز است.
آن طور که رییس سازمان زندان ها پیشتر گفته، برای انتقال ۲۰ زندان فرسوده و قدیمی به خارج از شهرها، دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است؛ اعتباری که تخصیص آن مساعدت ویژه دولت و مجلس شورای اسلامی را می طلبد.
جالب اینکه برای انتقال تمام زندان‌هایی که مشمول قانون برنامه ششم توسعه هستند، به گفته جهانگیر رییس سازمان زندان ها، حدود شش هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است که البته بخشی از این اعتبارات از محل فروش زندان‌ها تامین می شود.
او می گوید: زمین‌هایی به صورت تپه ماهور در بیرون از شهرها وجود دارد و وقتی اعلام می‌کنند زندان‌ها این مکان‌ها را بگیرند و زندان بسازند، باید به بودجه آن هم توجه کنند زیرا بودجه‌ای که دولت می‌دهد تنها متناسب با هزینه صاف‌کردن این تپه‌ها است.

تدوین آیین نامه انتقال تا یک ماه آینده
اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها در گفت‌وگو با میزان در ارتباط با آخرین وضعیت انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها اظهارکرد: طبق  بند «پ» ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه، دستورالعمل اجرایی این قانون باید توسط سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور و با همکاری وزارت‌دادگستری تهیه و به تصویب رییس قوه‌قضاییه برسد.
وی ادامه داد: در جلسات شورای معاونان سازمان زندان‌ها تدوین آیین‌نامه انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها در دستور کار قرار دارد و مقدمات آن فراهم شده است. جهانگیر ابراز امیدواری کرد تا یک ماه آینده تدوین آیین‌نامه انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها نهایی شود.

تمهید تدارک ویژه
نکته مهمی که در بحث انتقال زندان ها باید مورد توجه قرار گیرد این است که انتقال زندان ها به خارج از شهرها، فقط به انتقال فیزیکی و ساختمانی معطوف نیست؛ یعنی اینطور نیست که یک زندان جدید در بیرون از شهر بسازیم و کار تمام شود.  وقتی زندان از محیط محصور داخل شهرها به محیط باز خارج از شهر می‌رود، مشکلات دیگری در کنار آن ایجاد می‌شود که باید برای این مشکلات، تمهیدات لازم پیش‌بینی شود؛ برای مثال سرویس ایاب و ذهاب و اسکان مراقبین و مددکاران باید در کنار زندان‌ها فراهم شود و با توجه به اینکه در برخی مواقع صحبت از انتقال به فضاهای ۱۰۰ کیلومتری خارج از شهرهاست، مشکلات موجود را باید در نظر گرفت.

تأمین امنیت زندان های بیرون شهر
بدون شک، زندان ها یک فضای امنیتی هستند و قطعاً نحوه حفاظت از زندان ها در داخل شهرها با خارج شهرها متفاوت است. اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان ها در همین ارتباط می گوید که در احداث زندان های جدید در بیرون شهرها باید مسائل مربوط به حفاظت به طور دقیق رعایت شود.
از دیگر مسائلی که در ساخت زندان های جدید باید رعایت شود، بحث متناسب بودن فضای زندان ها با جمعیت کیفری است که جهانگیر در این ارتباط نیز گفته است: یکی از شرایط ما این است که فضای زندان باید با تعداد جمعیت کیفری متناسب شود بنابراین باید تمام موارد و جزییات برای این امر در نظر گرفته شود و با بررسی‌های دقیق این اقدام صورت گیرد.

روزنامه حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید
 • رفع مسدودی حساب بانکی چگونه است؟

  طبق قانون، افراد و مراجعی که اختیار مسدود کردن یا کسب اطلاع از حساب جاری اشخاص را دارند عبارتند از: ۱) دستور مراجع قضایی: از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از [ادامه مطلب]

 • دادگاه بدوی چیست

  دادگاه بدوی چیست؟ کلمه بدوی در لغت به معنای ابتدایی، شروع و آغاز می‌باشد. دادگاه بدوی درواقع اولین دادگاه رسیدگی‌کننده به دعاوی کیفری و حقوقی است. بدین ترتیب که هر دعوا و شکایتی ابتدا در این دادگاه رسیدگی شده و [ادامه مطلب]

 • حق ارتفاق چیست

  حق ارتفاق چیست؟ حقوق ارتفاقی به آن دسته از اختیارات قانونی گفته می شود که برای شخصی در ملک شخص دیگری در نظر گرفته شده است که معمولا به همان حق عبور و مرور محدود می شود. بنابراین به عبارت [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.