آمار تکان‌ دهنده طلاق عاطفی

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو

از هر دو ازدواج یک ازدواج در مرحله طلاق عاطفی است. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر صحبت نکردن درباره این آسیب و عدم ریشه‌یابی آن است یا می‌توان مدعی بود راهکارها ارائه نمی‌شود و کم کم از درون، جامعه را می‌پوساند. طلاق عاطفی حالتی است که زوج‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند، ولی ارتباط کلامی و عاطفی بین آنها کم رنگ است و یا وجود ندارد.

به گزارش شفاف، از هر دو ازدواج یک ازدواج در مرحله طلاق عاطفی است. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر صحبت نکردن درباره این آسیب و عدم ریشه‌یابی آن است یا می‌توان مدعی بود راهکارها ارائه نمی‌شود و کم کم از درون، جامعه را می‌پوساند. طلاق عاطفی حالتی است که زوج‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند، ولی ارتباط کلامی و عاطفی بین آنها کم رنگ است و یا وجود ندارد.

سالانه ۱۷۰‌هزار طلاق در کشور ثبت می‌شود و دو تا سه برابر آن طلاق عاطفی رخ می‌دهد. درواقع زن و مرد پس از یک دوره طولانی دعوا و جر و بحث از این وضعیت گذشته و وارد مرحله بی تفاوتی می‌شوند. بی تفاوتی آخرین مرحله روابط احساسی بین زن و مرد است. زوج‌ها باهم زندگی می‌کنند، ولی فقط جسم خاکی آنان باهم است و هیچ‌تعلق روحی و روانی نسبت به هم ندارند. در زمان طلاق عاطفی بیشتر انحرافات اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی، روحی و روانی پیش می‌آید.
بر کسی پوشیده نیست که اهمیت نهاد خانواده در جامعه به اندازه‌ای است که سلامت و سعادت فرد و جامعه منوط به داشتن خانواده‌‌ای سالم و بانشاط است و هرگونه آسیبی که متوجه این نهاد شود مستقیم و غیر مستقیم تهدیدی است برای رشد و تعالی جامعه. اما این روزها به دلایل متعدد با خبرهای ناگواری در مورد افزایش آمار طلاق و خانواده‌های آسیب دیده مواجهیم و البته آنچه کارشناسان هشدار می‌دهند افزایش طلاق عاطفی در میان خانواده‌هاست که آمار دقیقی از آن در دست نیست، اما با توجه به شواهد و نظرات کارشناسان آمار آن دو تا سه برابر آمار طلاق‌های رسمی است. فروردین امسال یک روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه شاهد در مورد طلاق عاطفی گفت: وقتی زن و شوهر، از «ما» به «من» تبدیل می‌شوند، طلاق عاطفی رخ می‌دهد. در ازدواج نباید یکی در دیگری هضم یا حذف شود و قطعا استقلال «من افراد» باید حفظ شود، اما دو طرف می‌توانند با حفظ استقلال و «من» خود، «ما» شوند.
ازدواج موفق «قرار گرفتن دو من در کنار یکدیگر» است. رسول روشن افزود: معضل اصلی در فقدان آموزش است. ما برای آموزش هیچ‌ برنامه‌ریزی‌ای نداریم. وزارت بهداشت چندی پیش برای موضوع آموزش‌های پیش از ازدواج و خانواده برنامه‌ای را مطرح کرد، ولی هیچ ‌گزارشی از نحوه اجرای آن ارائه نشده است. به گزارش صدا و سیما، او ادامه داد: طلاق‌های عاطفی روی روابط جنسی اثرگذار است و ما اصلا به آموزش در این زمینه فکر نمی‌کنیم. مسئولان و دستگاه‌های مرتبط با موضوع سلامت جسم و روان در کشور ما وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند. تیر امسال کارگردان فیلم سینمایی «زیر‌سقف دودی» گفت: اکنون که به جامعه خود نگاه می‌‌کنم می‌‌بینم که «زیر سقف دودی» را باید ۱۰ سال پیش می‌‌ساختم.
طلاق عاطفی مساله‌ای است که در اکثر خانواده‌های ما اتفاق افتاده است. پوران درخشنده اظهار کرد: زن و مرد نیازمند به‌هم هستند و فرزندان باید این نیاز را در رفتار آنها ببینند. تنها چیزی که در امر ازدواج می‌‌توانند شاهد باشند خود عمل ازدواج است، در حالی که دوست داشتن مهم‌ترین ابزار زندگی است. او ادامه داد: طبیعتا فرزندی که معنای زندگی مشترک و عشق را در خانواده خود درک نکرده است، نمی‌تواند تعریف درستی از ازدواج در ذهن خود بیافریند و به دلیل نبود همین تعریف به ازدواج بی‌علاقه خواهد شد. این جوان که الگوی درستی نداشته به دنبال ازدواج نمی‌رود. درخشنده در ارتباط با پدیده طلاق عاطفی بیان کرد: به نظر من روابط علت و معلولی زیادی برای طلاق عاطفی وجود دارد.
زمانی بود که ما بودیم و یک یا حداکثر دو سه شبکه تلویزیونی و خانواده‌ای که در کنار ما بودند، اما اکنون هزاران رسانه با هر موضوعی داریم که می‌‌توانند، به راحتی به ما الگو بدهند. در چنین شرایطی ما اگر بخواهیم الگوی خود را داشته باشیم باید الگوی جدیدی برای خانواده و جوانانمان تعریف کنیم. او افزود: در حال حاضر در خانواده‌ها می‌بینیم که پدرها و مادرها به کرات با یکدیگر نزاع دارند، فرزندان حرف پدر و مادر را گوش نمی‌دهند و اینها همان چراهایی است که همه ما باید سعی کنیم به آنها پاسخ دهیم، چون خانواده مهم‌ترین رکن جامعه است. به گزارش ایسنا، درخشنده تصریح کرد: فرزندی که در خانواده قدرتمندی از نظر عاطفی بزرگ شود به راحتی در برابر معضلات جامعه نه می‌گوید و آسان تسلیم نمی‌شود، چون گرمی امنیت روانی حضور خانواده‌ را در پشتش احساس می‌کند.
از ترویج طلاق عاطفی تا رشد سریع ازدواج سپید در کشور
مرداد امسال مشاوره حوزه اجتماع و خانواده گفت: در جامعه امروز شاهد ترویج طلاق‌های عاطفی در کشور هستیم که این موضوع برای جامعه ما بسیار مضر و دردسرساز است. به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی همدان، حجت‌الاسلام علیرضا تراشیون افزود: از بین رفتن حریم زن و مرد و مخدوش شدن عفاف در اجتماع، کمرنگ شدن حجب و حیا در اجتماع و تهدید جایگزینی فرم سبک زندگی اسلامی با شیوه‌های زیستی مدرن برخی از آسیب‌های فضای مجازی در حوزه اجتماعی است. او تاکید کرد: برخی از پژوهش‌ها ادعا دارد در ایران از هر دو ازدواج یک مورد مبتلابه طلاق عاطفی است و مطمئن هستیم نفوذ نامحسوس و پنهان مفاهیم ضدارزش‌های خانواده، در بستر فضای مجازی رخ می‌دهد.
تراشیون افزود: با کمال تاثر ازدواج سپید در کشور به‌ سرعت در حال رشد است، ازدواجی که همزیستی زن و مرد بدون هیچ‌گونه تعهد شرعی و حقوقی در جامعه اتفاق می‌افتد. مشاوره حوزه اجتماع و خانواده تصریح کرد: فضای مجازی همچون تیغ دودم عمل می‌کند و زیرساخت‌های فرهنگی یا به تعبیر رهبری مهندسی فرهنگی در کشور حلقه مفقوده است و باید اعلام کنیم بخشی از کارگزاران فرهنگی کشور دچار جمود شده‌اند.
طلاق عاطفی، هم‌خانگی بدون دلبستگی
تیر امسال یک روانشناس اجتماعی اظهارکرد: انتظارات بیش از حد طرفین از یکدیگر علاوه بر افزایش ضریب بروز طلاق عاطفی در بین افراد، باعث می‌شود تا زن و شوهر نسبت به هم بی‌اعتنا باشند. مسدوره مدرسی به بررسی علل و عوامل مختلف طلاق عاطفی از منظر روان‌شناختی و اجتماعی پرداخت و اظهار کرد: طلاق عاطفی به معنای نبود هرگونه دلبستگی و زندگی در کنار هم به دلیل هم خانگی است. او افزود: در صورت بروز طلاق عاطفی بین زوج ها، هر کدام از افراد منافع و خاستگاه‌های خود را بدون توجه به طرف مقابل ارزیابی و طلب می‌کند. این روانشناس اجتماعی با بیان اینکه زندگی با تکیه بر تحمل شریک زندگی، آسیب‌های فراوانی را برای طرفین به همراه دارد، اظهار کرد: درمان و ترمیم عوارض و آسیب‌های ناشی از طلاق‌های عاطفی برای افراد هزینه‌های معنوی سنگینی خواهد داشت. مدرسی در مورد ارتباط کار و زندگی و تاثیر آن در روابط زناشویی گفت: بسیاری از افراد هدف زندگی را در کار کردن می‌دانند، در حالی که هدف از کار کردن پیشرفت در زندگی و ایجاد آسایش و راحتی در خانواده است.
هم زمان یک روانشناس اجتماعی دیگر نیز با بیان اینکه عدم درک مقابل همسران از یکدیگر ریشه در تربیت خانوادگی افراد دارد، عنوان کرد: بسیاری افراد از مهارت همسرداری برخوردار نیستند، به طوری که این مهارت در هنگام کودکی و در خانواده به آنها آموزش داده نشده است. زهرا زارعی افزود: فرزندان با الگوگیری از والدین خود و با تحلیل نوع ارتباط پدر و مادر با یکدیگر زندگی آینده و مشترک خود را بنا می‌کنند. این روانشناس اجتماعی با اشاره به ضرورت آموزش کودکان در محیط خانواده گفت: نظر خواهی از کودکان در رفع مشکلات خانوادگی می‌تواند آیین همسرداری و اداره زندگی را به کودک بیاموزد. به گزارش ایسنا، او با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات زوجین از ابراز گله‌ها و شکایت‌ها شروع می‌شود، عنوان کرد: انتظارات بیش از حد طرفین از یکدیگر علاوه بر افزایش ضریب بروز طلاق عاطفی در بین افراد، باعث می‌شود تا زن و شوهر نسبت به هم بی اعتنا باشند.
منبع: روزنامه ارمان
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.