اتصال تمامی شعب دادگاه‌ها به سامانه مدیریت پرونده قضایی

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
globe, group of the people and notebook on white background
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه با بیان اینکه اطلس آماری جرایم در حال تولید است، گفت: در حال حاضر آمار هر نوع جرمی که در کشور واقع می‌شود به تفکیک منطقه وقوع، ارائه می‌شود و ارتباط دادگاه‌های مدنی ما با دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به صورت تمام الکترونیک است.
 حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری در گفت‌و‌گو با میزان، در این زمینه اظهارکرد: طرح عدالت الکترونیکی یک طرح پیشگام و پیشرفته در سطح کشور و ۹۰۰ نقطه قضایی است و جلوتر از دولت الکترونیک است، بیش از ۴۰ تا ۵۰ پروژه در حوزه عدالت الکترونیکی اجرا شده است و الگوی بسیار مناسبی برای کشور‌های منطقه ارایه شده است.
رییس مرکز آمار و فناوری قوه‌قضاییه تصریح‌کرد: آن چیزی که در بین فعالیت‎های دستگاه قضایی از همه مهتر است مساله ابلاغ الکترونیک است که خوشبختانه بیش از یک سال است که شروع شده و تحول جدی را در دستگاه قضایی پدید آورده است. این در حالی بود که قبل از طرح‌های عدالت الکترونیکی برخی می‌گفتند مشکل ابلاغ در دستگاه قضایی حل شدنی نیست، اما در حال حاضر ابلاغ‌ها الکترونیکی است و این وضعیت به سامان رسیده است.
وی با اشاره به طرح عدالت الکترونیکی خاطرنشان‌کرد: ارتباط دادگاه‌های مدنی ما با دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به صورت تمام الکترونیک است، اما در دادگاه‌های کیفری، چون یک واسطه ما نیروی‌انتظامی بوده و هنوز آمادگی الکترونیک ندارند، در این دادگاه‌ها شبکه‌کیفری هنوز توسعه پیدا نکرده است.
رییس مرکز آمار و فناوری قوه‌قضاییه در ارتباط با توسعه سامانه مدیریت پرونده قضایی گفت: تمام شعب دادگاه‌ها به این سامانه وصل هستند، این سامانه در ۹۰۰ نقطه قضایی کشور پراکنده شده است و از شبکه اینترنت به آن دسترسی وجود ندارد و صرفا خود قضات به آن دسترسی دارند، سازمان زندان‌ها پزشکی قانونی و دفاتر ثبت نیز به این سامانه وصل هستند.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه افزود: در حال حاضر نرخ نفوذ توسعه سامانه مدیریت پرونده به ۱۰۰ درصد رسیده است، اگر در تبریز دادخواستی ثبت شود در تهران می‌توانیم ملاحظه کنیم که چه کسی علیه چه کسی دادخواست داده است و در حال حاضر بیش از ۵ سال است که این شبکه به نرخ نفوذ ۱۰۰ رسیده است.
وی اظهارکرد: تمام فرآیند‌های رسیدگی اعم از ارائه دادخواست تا ارائه وقت و صدور حکم در این سامانه ثبت می‌شود این امر به نحوی است که تماما اطلاعات در این سامانه تجمیع می‌گردد و از طرفی بیش از ۴۰ هزار نفر در دستگاه قضایی به دبیرخانه الکترونیک درسراسر کشور متصل هستند همچنین در سامانه نظارت الکترونیکی رفتار‌های کارکنان دفاتر قضایی و دادگاه‌ها و دادسرا‌ها ثبت می‌شود و احیانا اگر تخلفی شکل بگیرد ما از بستر سامانه آن را شناسایی می‌کنیم. شهریاری اضافه کرد: در حال حاضر آمار هر نوع جرمی که در کشور واقع می‌شود به تفکیک منطقه وقوع، ارائه می‌شود و اطلس آماری جرایم در حال تولید است، همچنین سامانه سجا همین اطلاعات را در اختیار قضات در منطقه استانی خود قرار می‌دهد این آمار بسیار ثمربخش برای مدیران استانی خواهد بود. معاون رییس قوه‌قضاییه اضافه کرد: سامانه جامع آماری و سجل قضایی و دبیرخانه الکترونیک سامانه جامع منابع انسانی، سامانه جامع مالی و پشتیبانی و طرح مراقبت الکترونیکی در دستور کار و در حال اجراست.
حمایت
شس
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.