تخریب آرای قضایی غیرقابل قبول است

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
ضرورت اهتمام ویژه دستگاه‌های ذی‌ربط به زلزله‌زدگان در سرمای شدید
رییس قوه‌قضاییه، گفت: تکلیف دشمن بیرونی در حمله به دستگاه قضایی و قضات شریف آن روشن است اما تأسف ما از افراد و جریان‌های داخلی است که برخی از این افراد حتی مدعی حقوق‌دان بودن هم هستند اما می‌بینیم که بدون داشتن اشراف به محتویات پرونده‌ای و عدم تسلط به جزییات آن، وقوف به جریان تحقیقات و حتی شنیدن سخنان اطراف دعوا صرفاً با استناد به یک برگه و انتشار آن در فضای‌مجازی ، علیه قضات صادر کننده رأی مطالبی بیان می‌کنند. چنین رویکردی واقعاً غیرقابل قبول است و به هیچ عنوان پذیرفته نیست.
به گزارش روابط‌عمومی قوه‌قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت ایام شهادت دخت‌نبی‌مکرم اسلام(ص) حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا(س)، اهل بیت(ع) را اسوه همه مومنان، مسلمانان و بلکه همه آزادگان جهان دانست و تصریح‌کرد: شیوه زندگی، نحوه تلقی معارف، نحوه‌ فکر و همچنین عمل معصومین(ع) در رفتار با خانواده و اجتماع، الگوهایی هستند که هر انسان مؤمن، مسلمان و آزاده‌ای می‌تواند با عمل به آن مسیر سعادت را بپیماید.
رییس قوه‌قضاییه افزود: حضرت زهرا(س) در میان اهل بیت(ع) همواره مورد تکریم خاص بوده است. نبی اکرم(ص) و امیرالمومنین علی (ع) نیز در تکریم حضرت فاطمه(س) چه در مقام عمل و چه در گفتار، سخنان و رفتار ویژه‌ای دارند.
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه گفت: نحوه رفتار دختر گرامی پیامبر اکرم(ص) در خانه، نسبت به کودکان و نسبت به ولی زمان الگوی بسیار مهمی برای زنان و حتی مردان است زیرا شخصیّت آن حضرت فقط در زن بودن خلاصه نشده بلکه ایشان در قله عبادت و عبودیت جای دارند.

پیامبر و حضرت زهرا(س) اتحاد باطنی دارند
رییس قوه‌قضاییه در ادامه با اشاره به روایتی از عایشه همسر پیامبر درباره رابطه معنوی حضرت رسول (ص) و دخت گرامیشان که در کتب اهل سنت نقل شده است، افزود: در این روایت آمده است که هر زمان پیامبر(ص) قصد داشتند به سفر بروند، آخرین کسی که از ایشان جدا می‌شد حضرت زهرا(س) بود و اولین شخصی هم که پیامبر پس از بازگشت از سفر به دیدار او می‌رفت، حضرت زهرا(س) بود. این نشان از عظمت و قرابت روحی او و پیامبر(ص) دارد.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به روایتی دیگر از پیامبر(ص) که در کتاب امالی شیخ صدوق و برخی کتب دیگر ذکر شده است، اظهارکرد: بر حسب این روایت حضرت می فرمایند« فاطمهُ بَضعَهٌ منّی… و هی روحی التی بینَ جَنْبَیّ» یعنی فاطمه پاره تن من و روح من در کالبد من است. این وحدت و یگانگی میان پیامبر(ص) و حضرت زهرا(س) نمی‌تواند مادی باشد بلکه یک اتحاد باطنی و قرابت روحی است که منشا کرامت دخت پیامبر(ص) است. صرف رابطه نسبی حضرت زهرا(س) با پیامبر اکرم(ص) موجب این عظمت و جایگاه نیست زیرا افرادی از منتسبان به اهل بیت(ع) بودند که از این خانواده جدا شدند. مساله اصلی، علو روحی است.  رییس قوه‌قضاییه در ادامه با اشاره به روایتی دیگر که حسب ظاهر در کتب اهل سنت آمده است، تصریح‌کرد: روزی پیامبر(ص) وارد منزل دختر خود شدند و دیدند که حضرت زهرا(س) لباسی خشن از پشم شتر بر تن دارند و مشغول آسیاب کردن با دستاس هستند وقتی پیامبر(ص) این حال و وضعیت را دیدند اشک بر گونه هایشان جاری شد خطاب به دختر خود فرمودند: «اصبری علی مراره الدنیا» بر سختی و تلخی دنیا شکیبا باش. در ادامه این روایت آمده است که وقتی حضرت از فاطمه زهرا(س) جدا شدند، آیه شریفه « ولسوف یعطیک ربک فترضی» بر پیامبر(ص) نازل شد.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: یکی از آیاتی که بسیار موجب امید و اطمینان است آیه شریفه «إلّا من تاب و آمن و عمل عملاً صالحا فاولئک یبدل الله سیئاتهم حسنات» یعنی کسی که توبه کند، ایمان بیاورد و عمل صالح انجام دهد، خداوند بدی های او را به خوبی تبدیل می کند. با این وجود در روایات آمده است که آیه « ولسوف یعطیک ربک فترضی» یعنی خداوند به تو اعطا خواهد کرد به گونه‌ای که راضی شوی، از آیه پیشین بیشتر موجب امید و اطمینان است.
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه علو روحی حضرت زهرا(س) و ارتفاع قدر ایشان به حدی است که حاجت انبیای الهی در روز قیامت به ایشان خواهد افتاد، به ذکر روایتی از کتاب تفسیر فرات کوفی پرداخت و خاطرنشان‌کرد: از حضرت امام صادق(ع) روایت است که فرمودند « انا انزلناه فی لیله القدر و اللیله فاطمه». قرآن فقط الفاظی که ما مشاهده می‌کنیم نیست و کتاب مکنون نمی‌تواند فقط در جسم ظاهر شود. اگر به حقیقت انسانی و باطن آدمی توجه کنیم درمی‌یابیم که هرکس عظمت و عمق روحی بیشتری یافت، احاطه بیشتری به امور پیدا می‌کند و کسی که به منتهای مدارج انسانی برسد در این صورت نزول حقیقت قرآن بر او تعجب آور نخواهد بود.

حقیقت لیله القدر با حقیقت حضرت زهرا(س) متحد است
آیت الله آملی لاریجانی همچنین با اشاره به ادامه روایت فوق که فرموده‌اند «فمن عرف فاطمهَ حق معرفت‌ها فقد ادرک لیلهَ القدر» هر کس حضرت فاطمه(س) را به درستی بشناسد لیله القدر را درک کرده است، اظهارکرد: ادراک لیله القدر مقام بسیار خاصی است و اهل معنا  و عرفان اهمیت فوق‌العاده‌ای برای آن قائلند. بر اساس این روایت، می‌بینیم که حقیقت لیله‌القدر با حقیقت حضرت زهرا(س) متحد است.
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه ما شیعیان باید به خاطر حب اهل‌بیت(ع) خدا را شاکر باشیم و قدر این نعمت را بدانیم، بر لزوم ذکر اهل بیت و توجه هرچه بیشتر به معارف اهل بیت(ع) که طرق الی الله هستند، تأکید کرد.

هنوز تمام ظرفیت‌های انقلاب اسلامی آشکار نشده است
آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن ایام الله دهه فجر و سالروز ورود تاریخی حضرتامام(ره) به کشور، تصریح‌کرد: ما وارث انقلابی هستیم که با خون شهدا و مجاهدت مجاهدان به پیروزی رسید اما هنوز ظرفیت‌های نظام اسلامی که برخاسته از انقلاب بوده است برای ما آشکار نیست.
رییس قوه‌قضاییه افزود: تلاش‌های زیادی در کشور صورت می‌گیرد اما همچنان تمام ظرفیت‌های این انقلاب و آنچه در بطن مردم سالاری دینی و اختلاف آن با نظام‌های سیاسی دنیا وجود دارد به صورت کامل آشکار نشده و گاه می‌بینیم کسانی که خارج از این نظام هستند و از بیرون به آن نگاه می‌کنند، قضاوتشان بهتر از برخی افراد درون نظام است و به اهمیت نظام جمهوری‌اسلامی بیشتر واقف هستند.

هرگونه سوء‌استفاده مسئولان از موقعیت خود، به نظام ضربه می‌زند
آیت الله آملی لاریجانی میزان بالای سرمایه‌گذاری دشمن برای اقدام علیه جمهوری اسلامی را حاکی از میزان اهمیت این نظام دانست و تأ‌کید‌کرد: امروز جمهوری اسلامی به بالاترین نقطه اقتدار خود در طول چهل سال انقلاب رسیده و نقش فزاینده آن در منطقه و حمایت از مستضعفان دنیا بیش از هر زمان دیگری آشکار است. گرچه تلقی نظام سلطه از کمک ما به مستضعفان منطقه به درخواست ملت‌ها و دولت‌هایشان، حمایت از تروریسم است ولی افکارعمومی جهان بر حقیقت امر واقف است و دوگانگی رفتار و نفاق در نظر و عمل کشورهای سلطه را نمی‌پذیرد. این مستکبران خود اقدام به پدیدآوردن گروه‌های تروریستی نظیر داعش می‌کنند و با تجهیز این گروه‌ها آنها را به جان مردم منطقه و جهان می‌اندازند اما کمک ایران به برادرانش در سوریه و عراق را حمایت از تروریسم می‌خواند.
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه دشمنان در طول ۴۰ سال اخیر هر آنچه در توان داشته‌اند علیه مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی به کار گرفته‌اند، تصریح‌کرد: خوشبختانه مردم با حضور همیشگی در صحنه، تحت رهبری‌های امام راحل (قدس الله نفسه الزکیه) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) از پیچ و خم مشکلات و تهدیدها عبور کرده‌اند. امروز نیز در نقطه‌ای تاریخی قرار داریم که باید به خطرات، شگردهای دشمن و سوء‌استفاده او از ابزارهای نوین علیه ملت‌های آزاده از جمله مردم ایران توجه کنیم اما این را هم بدانیم که جمهوری اسلامی همواره اقتدار خود را در منطقه و جهان نشان داده و امیدواریم که این مسیر تا ظهور حضرت‌حجت(عج) ادامه یابد و پرچم این نظام را به دست آن حضرت بسپاریم .
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه این انقلاب با نیت خیر و تلاش مجاهدان و ایثارگران بنا شده است، حضور مردم و رهبری‌های داهیانه مقام معظم رهبری را در شرایط کنونی تنها عامل عبور امن و سعادتمندانه از پیچ و خم‌های مشکلات و سنگ‌اندازی‌های دشمنان دانست و یادآورشد: شکر نعمت انقلاب، هوشیاری و توجه هرچه بیشتر نسبت به دشمنی‌هاست و مسئولان نیز باید ضمن دانستن قدر مردم و تلاش برای خدمت‌گزاری هر چه بیشتر به آنان، فراموش نکنند که تبعات خطای یک مسئول در نظام جمهوری اسلامی چند برابر تبعات خطای دیگران است و پیامدهای هرگونه سوء‌استفاده سیاسی، مالی، اخلاقی و اجتماعی از جایگاه و موقعیت شغلی توسط مسئولان نه تنها متوجه خود آنها خواهد بود بلکه موجب ضربه زدن به نظام، ایجاد خلل در مسیر پیشرفت کشور و مأیوس کردن همه مظلومان و مستضعفانی است که در کشور و گوشه و کنار جهان چشم امید به نظام جمهوری اسلامی دارند.
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به هجمه‌های اخیر علیه دستگاه قضایی و به ویژه حمله به قضات شریف این دستگاه از طریق تریبون‌های مختلف، تصریح‌کرد: متأسفانه این روزها هرکس تریبونی در اختیار دارد و حکمی علیه خود یا دوستانش صادر می‌شود اقدام به حمله به دستگاه قضایی می‌کند.

تا احراز اشتباه یا تخلف در یک رأی، کسی حق ندارد به رأی تعرض کند
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه افزود: قوه‌قضاییه باید نقطه آخری باشد که همه در برابر آن تسلیم باشند و بر این اساس تا زمانی که اشتباه یا تخلفی در رأی یک قاضی محرز نشود کسی حق ندارد به این رأی تعرض کند. این توهین‌ها و تخریب‌ها غیرقابل قبول است. هزاران قاضی شریف، متدین، اهل فضل و پرتلاش در سخت‌ترین شرایط و با بالاترین حجم کار، در حال خدمت‌رسانی هستند اما متأسفانه برخی همه این موارد را نادیده می‌گیرند و علیه قضات سخنان ناصحیح به زبان می‌آورند.

برخی سخنان اخیر بنده در مورد برخورد با قضات را تحریف کردند
وی با اشاره به سخنان اخیر خود مبنی بر برخورد با قضات خاطی نیز اظهارکرد: متأسفانه برخی این سخنان را تحریف کردند. برخورد با قضات خاطی همواره مورد تأکید بوده اما برخی از سخنان اخیر بنده این تفسیر را کرده‌اند که فساد در میان قضات به حدی زیاد است که خود رییس قوه‌قضاییه نیز به این امر اذعان کرده و خواستار برخورد شده است. در حالی که بنده بارها گفته‌ام اکثریت قاطع قضات دستگاه قضایی افرادی پاکدست، مستقل، شجاع، متدین و اهل فضل هستند و قاضی خاطی و فاسد در این دستگاه یک استثنا به شمار می‌آید که البته یک مورد آن هم برای دستگاه قضایی زیاد است. لذا معتقدیم همه باید نسبت به تخلفات قضایی حساس باشند تا هیچ موردی از تخلف و فساد، چهره قوه‌قضاییه را مشوه نکند.

همواره از قضات در برابر هجمه ها دفاع می‌کنم
آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر دفاع تمام قد خود و سایر مسئولان عالی قضایی از قضات شریف قوه‌قضاییه در برابر هجمه‌ها و تخریب‌ها، خاطرنشان‌کرد: تکلیف دشمن بیرونی در حمله به دستگاه قضایی و قضات شریف آن روشن است اما تأسف ما از افراد و جریان‌های داخلی است که برخی از این افراد حتی مدعی حقوق‌دان بودن هم هستند اما می‌بینیم که بدون داشتن اشراف به محتویات پرونده‌ای و عدم تسلط به جزییات آن، وقوف به جریان تحقیقات و حتی شنیدن سخنان اطراف دعوا صرفاً با استناد به یک برگه و انتشار آن در فضای‌مجازی ، علیه قضات صادر کننده رأی مطالبی بیان می‌کنند. چنین رویکردی واقعاً غیرقابل قبول است و به هیچ عنوان پذیرفته نیست.
رییس قوه‌قضاییه با طرح این پرسش که چه بهره و فایده‌ای در تخریب قضات وجود دارد؟ تصریح‌کرد: من به قضات شریف دستگاه قضایی افتخار می‌کنم و توصیه همیشگی من به این عزیزان این است که هرگز از برخی سخن‌ها نهراسند و بدانند که وقتی راه صحیح را طی می‌کنند ممکن است مورد حمله هم قرار بگیرند اما خداوند به حکم وعده خود در قرآن کریم از مومنان دفاع می ‌«انّ الله یدافع عن الذین آمنوا» و او نعم الوکیل است .

تصویب موادی از لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به نزول رحمت الهی در روزهای اخیر، از دستگاه‌های مسئول خواست که با توجه به شدت سرمای هوا و بارش برف و باران، نسبت به مراقبت هرچه بیشتر از زلزله‌زدگان و هموطنانی که همچنان در چادر یا کانکس به سر می‌برند، اهتمام ویژه‌ای داشته باشند تا این افراد دچار آسیب بیشتر نشوند. بحث و بررسی پیرامون لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان و عبور دهندگان افراد غیرمجاز از مرز در دستور کار جلسه مسئولان عالی قضایی قرار داشت که موادی از آن به تصویب رییس قوه‌قضاییه قرار گرفت.

حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید
 • رفع مسدودی حساب بانکی چگونه است؟

  طبق قانون، افراد و مراجعی که اختیار مسدود کردن یا کسب اطلاع از حساب جاری اشخاص را دارند عبارتند از: ۱) دستور مراجع قضایی: از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از [ادامه مطلب]

 • دادگاه بدوی چیست

  دادگاه بدوی چیست؟ کلمه بدوی در لغت به معنای ابتدایی، شروع و آغاز می‌باشد. دادگاه بدوی درواقع اولین دادگاه رسیدگی‌کننده به دعاوی کیفری و حقوقی است. بدین ترتیب که هر دعوا و شکایتی ابتدا در این دادگاه رسیدگی شده و [ادامه مطلب]

 • حق ارتفاق چیست

  حق ارتفاق چیست؟ حقوق ارتفاقی به آن دسته از اختیارات قانونی گفته می شود که برای شخصی در ملک شخص دیگری در نظر گرفته شده است که معمولا به همان حق عبور و مرور محدود می شود. بنابراین به عبارت [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.