تورم مسکن رکورد زد

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
بانک مرکزی آخرین تحولات بازار مسکن شهر تهران را که مربوط به بهمن‌ماه ۱۳۹۶ است، منتشر کرد. در ماه مورد گزارش متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۵ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۵.۱ و ۲۲.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد که بیشترین رقم افزایش قیمت مسکن در امسال را نشان می دهد. کارشناسان اقتصاد مسکن عمده ترین دلیل این افزایش را گذر از دوران رکود، کمبود عرضه، افزایش تقاضا خانه اولی ها و کاهش نرخ سود بانکی عنوان می کنند. نکته قابل توجه در خصوص دلیل رکوردزنی تورم مسکن در بهمن ماه که مورد اتفاق اکثر کارشناسان اقتصاد مسکن قرار گرفته است تاثیر زیاد افزایش نرخ ارز بر بازار مسکن است.
«کاهش حجم معاملات» و «افزایش
قیمت ها» دو ویژگی بازار مسکن در زمستان امسال بوده است. معاملات مسکن در دی ماه به دلیل افزایش غیرمعمول قیمت ها با کاهش شدید رو به رو شد. این افزایش به گفته بسیاری از فعالان بازار در نتیجه تصمیمات هیجانی مالکان خانه برای گران کردن قیمت املاک خود صورت گرفت و نتایج این تصمیم گیری باعث شد تا قدرت خرید بسیاری از متقاضیان و به خصوص خانه اولی ها گرفته شود.
این روند در بهمن ماه نیز ادامه پیدا کرد و بازار مسکن در این ماه افت
۳٫۶ درصدی در معاملات را تجربه کرد.   در خصوص میزان افزایش قیمت مسکن در دی ماه امسال گزارش های و ارقام مختلفی وجود دارد و برخی از گزارش ها از منابع غیررسمی نشان می دهد نرخ مسکن در این ماه افزایش ۴۰ درصدی نیز داشته است. این روند گرانی در گزارش های رسمی نیز تائید شده است. گزارش های بانک مرکزی نشان می دهد روند افزایشی نرخ مسکن در بهمن ماه نیز ادامه داشته است و ۵ درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشته است.
کارنامه مسکن در بهمن ماه
در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۵ میلیون ۵۱۰ هزار تومان بوده است.  در این ماه تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۸٫۴ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۷٫۷ درصد افزایش نشان می‌دهد و البته این رقم نسبت به ماه گذشته کاهش ۳٫۶ درصدی نشان می دهد.
حجم معاملات مسکن بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ حاکی از آن است که از مجموع ۱۸ هزار و ۳۹۲ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۸٫۷ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با بهمن ماه سال قبل ۵٫۲ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بیش از ۱۵ سال افزوده شده است. توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۳ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم‌های ۱۱٫۱ و ۹٫۶ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۳٫۳ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵ ،۴ ،۲ ،۸ ،۱۴ ،۱ ،۱۰ ،۳ ،۷ و ۱۱ ) بوده و ۱۲ منطقه باقی‌مانده ۲۶٫۷ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.
در یازده ماهه سال ۱۳۹۶ ، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۶۸٫۹ هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایش ۱۲٫۸ درصدی را نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۸٫۲ میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰٫۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.پیش بینی وضعیت قیمت ها
رکوردزنی قیمت مسکن در بهمن ماه نگرانی ها بابت ادامه دار بودن این روند به وجود آورده است. برخی کارشناسان معتقدند عمده ترین دلیل این افزایش به واکنش بازار مسکن به افزایش نرخ دلار بازمی گردد و بر این اساس این روند به شیوه فعلی ادامه نخواهد داشت. در واقع به گفته آنها این افزایش هیجانی بوده است. برخی دیگر معتقدند در صورت ادامه سیاست فعلی بانک مرکزی و عرضه اوراق سپرده ارزی با سود
۲۰ درصد میزان افزایش قیمت مسکن در سال آینده نیز خارج از روال معمول نخواهد بود.
پیش بینی اکثر کارشناسان اقتصاد مسکن از بازار مسکن در سال ۹۷، روند افزایشی قیمت ها بوده است و البته  اختلافات بر سر میزان این افزایش وجود دارد، اما آنچه می توان از تحلیل اکثر کارشناسان ارزیابی کرد افزایش قیمت مسکن بالاتر از نرخ تورم در سال آینده خواهد بود.  به گفته بسیاری از آنها بازار مسکن پس از رکود سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ ، در سال ۱۳۹۷ بصورت کاملا آهسته و‌ محدود از رکود خارج شده و رشد قیمت مسکن در اکثر ماه های سال آینده بیشتر از نرخ تورم، اما حداکثر تا ۲۵ الی ۳۰ درصد خواهد بود.

حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.