جاسوسی در پوشش فعالیت‌های مدنی رایج شده است

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : خیابان زرتشت غربی 13
برخی برای اعتراض به یک حکم، نظام و رهبری را زیر سوال می‌برند
رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر ضرورت پیگیری اعتراضات به آرای قضایی از طرق قانونی، گفت: متأسفانه عده‌ای هر زمان حکمی به نفعشان نباشد تمام دادگستری کشور، نظام و حتی رهبری را زیر سوال می‌برند در حالی که طرق اعتراض به احکام قضایی در قانون پیش‌بینی شده و دستگاه قضایی نیز به هیچ عنوان تحت‌تأثیر این قبیل جوسازی‌ها قرار نخواهد گرفت.
به گزارش روابط‌عمومی قوه‌قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با تسلیت ایام شهادت دخت گرامی پیامبر(ص) حضرت صدیقه کبری فاطمه‌زهرا (س)، تصریح‌کرد: مظالمی که بر حضرت فاطمه (س) در ایام کوتاه بعد از رحلت پیامبر(ص) رفت، مظالم بزرگی بود. قیام حضرت صدیقه کبری(س) یک اقدام با اهداف شخصی نبود بلکه قیام برای دفاع از ارزش‌های ثابت و احکام الهی  بود. قیام برای دفاع از ولایت امیرالمومنین(ع) بود.
رییس قوه‌قضاییه مظالم وارده بر اهل‌بیت خصوصاً حضرت زهرا(س) را از نقطه نظر دینی، تاریخی و ارزشی بسیار عظیم و قابل توجه ارزیابی کرد و افزود: در این حوادث باید از جهات مختلف تأمل کرد. دخت پیامبر(ص) بسیار مورد احترام و تکریم رسول الله بود تا آنجا که حتی اهل سنت به صورت مکرر نقل کرده‌اند که پیامبر همواره به در خانه حضرت امیر (ع) و حضرت زهرا(س) حاضر می‌شدند و به اهل خانه سلام می‌دادند. همچنین هرگاه به سفر می‌رفتند آخرین کسی که از او خداحافظی می‌کردند حضرت زهرا(س) بود و به محض بازگشت نیز با اولین کسی که دیدار داشتند آن حضرت بود.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه این اهتمام پیامبر به حضرت‌زهرا(س) بسیار معنادار است، اظهارکرد: باید بررسی کنیم و ببینیم چه اتفاقی افتاد که در فاصله کوتاه قریب به صد روز چنین حوادث هولناکی رخ داد و آن همه سفارش‌های پیامبر در مورد حضرت زهرا(ص) نادیده گرفته شد؟ چگونه می‌شود امتی که توسط پیامبر از توحش و جاهلیت خارج شدند، به اسلام رسیدند، در غزوات دوشادوش پیامبر شمشیر زدند و همواره در کنار آن حضرت بودند، اینچنین حقوق اهل بیت پیامبر را ضایع کردند؟بسیاری از حوادث تلخ تاریخی ریشه در تضییع حق اهل بیت (ع) دارد
رییس قوه‌قضاییه پاسخ به این سوالات را برای همه ادوار تاریخ، به خصوص شیعیان مهم دانست و خاطرنشان‌کرد: تاریخ، سیال است و حوادث تاریخی به نحوی تکرار می‌شوند، همواره در طول تاریخ از این قبیل حق‌کشی‌ها وجود داشته اما این حق‌کشی، ریشه بسیاری از حوادث تلخ تاریخی شد که تا امروز هم ادامه دارد. واقعه عاشورا در واقع همان روزی اتفاق افتاد که حق اهل‌بیت با وجود اهتمام پیامبر به مسئله ولایت و حب ائمه و بیان مکرر مقامات عظیم معنوی حضرت زهرا (س)، غصب شد.
آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: وقتی سنگ بنای یک حکومت کج نهاده شود و حقوق صاحبان حق، غصب شود، انحراف و کج روی در مسیر تاریخ ادامه می‌یابد . همان آرای فاسده که آن روز موجب تضییع حقوق اهل بیت شد، امروز در قالبی دیگر وجود دارد و امروز وظیفه ما این است که با واکاوی این حوادث ببینیم چگونه شخصیتی مانند حضرت‌زهرا(س) با آن مقامات عظیم و روحانی، نه تنها در مقام گفتار بلکه در عرصه عمل به میدان آمد و اینچنین از اصل ولایت دفاع  کرد تا در این مسیر به شهادت رسید.
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به روایاتی از پیامبراکرم(ص) در تعظیم مقامات معنوی حضرت زهرا(س) از جمله روایاتی که خشم و رضای خداوند را در خشم و رضای حضرت فاطمه(س) می‌داند، همچون روایت: «انّ الله یغضَبُ لغضب فاطمه و یرضی لرضاها» خاطرنشان‌کرد: اگر ذره‌ای از تمنیات انسانی و أنانیت در وجود کسی باشد امکان ندارد که خشم و رضایت او همانند خشم و رضایت خداوند شود. معادله‌ای که در مورد حضرت زهرا(س) در روایات آمده است نشان می‌دهد که این مقام ناشی از فنای تام آن حضرت به تمام مراحل انسانی در ذات الله است و حضرت فاطمه(س) به آن مرحله از فنا رسیده است که جز حق نمی‌بیند.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به روایتی دیگر که «لیله» در آیه شریفه «انا انزلناه فی لیله القدر» را حضرت زهرا(س) معرفی می‌کند و می‌فرماید: «اللیله فاطمه» تصریح‌کرد: مقصود از «لیله» در این آیه، شب مادی نیست بلکه ظرف تحقق حقیقت قرآن است و کسی که این ظرف در اختیار او باشد، تمام عوالم را در اختیار دارد. حسب روایت می‌بینیم که قرآن در اختیار حضرت زهرا (س) و اهل بیت (ع) است.

درس حضرت زهرا (س) به ما، آمادگی برای شهادت در مسیر امتثال فرایض الهی بود
رییس قوه‌قضاییه در ادامه، حمایت حضرت‌زهرا(س) از ولایت را توصیه‌ای حقیقی برای همه مومنان دانست و خاطرنشان‌کرد: روزگار و سرنوشت دخت‌گرامی پیامبر(ص) به همه ما این درس را می‌دهد که برای امتثال تکالیف و فرایض الهی باید برای همه چیز حتی شهادت آماده بود و عبادت در کنج خانه بدون حضور در میدان عمل برای امتثال اوامر حق تعالی، فایده‌ای ندارد. بر این اساس اگر می‌خواهیم واقعاً به صورت دائم در عبادت باشیم باید وظایف خود را متناسب با هر موقعیتی انجام دهیم که گاهی نماز و روزه و حج و غیره است و گاهی جهاد در راه خدا و زمانی خریدن تهمت ها به جان و صبر و احتساب در راه خدا است.
آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: زمانی که برای ما انسان‌های ضعیف مسئله‌ای پیش می‌آید، بهترین راه التیام این است که به وضعیت اهل بیت نگاه کنیم. همه آنها بزرگترین مصائب را تحمل کرده اند پس ما هم باید بر مصیبت‌ها صبر کنیم و راه حل درست را بشناسیم. همه این مسائل با شناخت حق و راه حق به دست می‌آید. امیدواریم خداوند توفیق دهد که بتوانیم مسیر الهی را به درستی طی کنیم و راه ائمه را اسوه و الگوی زندگی خود قرار دهیم.

کمیته‌ای برای بررسی ابعاد حقوقی سانحه سقوط هواپیمای تهران‌ـیاسوج تشکیل شده است
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تاسف از حادثه دلخراش سقوط هواپیمای مسافری تهران – یاسوج و تسلیت به خانواده قربانیان این حادثه، بر لزوم اهتمام نسبت به ارتقا سطح امنیت پروازها و سلامت مسافران تاکید کرد و گفت: چنین حوادثی در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد اما باید ابعاد مختلف این قبیل حوادث بررسی شود که خدای ناکرده کوتاهی از جانب مسئولان ذی ربط رخ نداده باشد. امیدواریم مسئولان هر چه سریعتر این موضوع را بررسی کنند . بنده نیز از دادستان محترم کل کشور خواسته‌ام که کمیته‌ای را برای بررسی ابعاد قضایی و حقوقی این حادثه تشکیل دهند و گزارش بررسی‌ها را ارائه کنند.

اعتراض به آرای قضایی باید از طریق قانونی صورت گیرد نه شانتاژ و تبلیغات رسانه‌ای
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به هجمه‌های اخیر علیه دستگاه قضایی تصریح‌کرد: متاسفانه عده‌ای هر وقت حکمی به نفعشان نباشد، تمام دادگستری کشور، نظام و حتی رهبری را زیر سوال می‌برند و در توهم دنیاطلبی و قدرت طلبی به جایی رسیده اند که به جای طی کردن طریق قانونی اعتراض به آرا و احکام، مسیر نادرست تبلیغات رسانه‌ای و شانتاژ را در پیش گرفته‌اند.این افراد از ابتدای برخی رسیدگی‌ها سنگ‌کج گذاشتند و امروز هم دائماً مشغول حمله به دستگاه قضایی هستند.
رییس قوه‌قضاییه ادامه داد: من از مسئولان عالی قضایی و قضات محترم خصوصاً قضات درگیر در این پرونده‌ها می‌خواهم که محکم بایستند و مسیر قانونی خود را طی کنند. راه ما راه قانون و شرع است گرچه برخی برای ایجاد شرایط مطلوب خود دائماً جوسازی و القا می‌کنند که قوه‌قضاییه مورد رضایت مردم نیست و مدام این معنا را به همراه ضدانقلاب بیرونی در کشور ترویج می کنند.
آیت الله آملی لاریجانی تاکید‌کرد: اگر در برهه‌ای برخی آرا، رسانه‌ای نشده علت آن وجود محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های قانونی بوده است اما مطمئناً این آرا پس از قطعی شدن  منتشر می‌شود تا مردم قضاوت کنند که چه میزان دقت در رسیدگی‌ها و صدور رای به کار گرفته شده است؛ با این وجود اگر کسی به یک رأی اعتراض دارد مانند همه جای دنیا طریق قانونی آن را باید پیش بگیرد و نمی‌توان از ابتدای تحقیقات در خصوص یک پرونده با فشار و جوسازی تلاش کرد که جلوی تحقیقات و رسیدگی صحیح گرفته شود.
نه مرعوب جوسازی‌ها می‌شویم و نه از دایره عدالت بیرون می‌رویم
رییس قوه‌قضاییه با تاکید مجدد بر لزوم ایستادگی مسئولان قضایی و قضات در مقابل این هجمه‌ها، گفت: روزی مقام معظم رهبری فرمودند که هجمه‌ها نتیجه ایستادگی شماست. ما هم با پیروی از رهبر معظم انقلاب به هیچ عنوان مرعوب جوسازی‌ها نمی‌شویم و از طرفی چنین اقداماتی باعث نخواهد شد که قضات ما در رسیدگی‌ها از دایره عدالت خارج شوند.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به تلاش غرب خصوصاً آمریکا و اذناب منطقه‌ای آن برای نفوذ در کشور، بخشی از حملات به دستگاه قضایی را ناشی از ایستادگی قوه‌قضاییه در برابر نفوذ خارجی عنوان‌کرد و افزود: مردم باید بدانند که خطر نفوذ بسیار بزرگ است و قوه‌قضاییه نیز امروز به شدت نسبت به مسئله نفوذ حساسیت دارد.
رییس قوه‌قضاییه با ذکر برخی مثال‌ها در این زمینه اظهارکرد: در حوادث اخیر همه دیدند که برخی در قالب پوشش‌های خاص اقدام به جمع‌آوری اطلاعات می‌کردند. امروز جاسوسی در پوشش فعالیت‌های مدنی رایج شده است و علاوه بر این در پوشش بازار کسب و کار نیز جمعیتی‌هایی تشکیل می‌دهند که از آن طریق بی بند و باری را ترویج دهند. در پوشش حمایت از محیط زیست نیز اقدام به جمع‌آوری اطلاعات برای بیگانگان می‌شد که همه ملاحظه کردند قوه‌قضاییه سد راه آن‌هاست و به همین دلیل است که انواع تهمت‌ها و حملات به دستگاه قضایی وارد می شود.
آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر ضرورت هوشیاری مردم و مسئولان گفت: آیا دشمن، مردم ما را دوست دارد که چنین اقداماتی صورت می‌دهد؟ اگر دوست ملت ما هستند پس این همه تهدید و تحریم چیست؟ آقای ترامپ دوست ملت ماست که به این ملت می‌گوید “تروریست” ؟ افرادی که تا کمتر از دویست سال پیش گاوچران بودند به ملتی با تمدن چند هزار ساله اینگونه اهانت می کنند و بعد ادعای دوستی با مردم ایران را دارند.

انتقاد از قوه قضاییه با تخریب متفاوت است؛ تخریب، خیانت است
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به ایستادگی دستگاه قضایی در مقابل نفوذ و توطئه دشمن، خطاب به افرادی که در داخل اقدام به تخریب دستگاه‌قضایی می‌کنند، گفت: ما نمی‌گوییم قوه‌قضاییه قابل انتقاد نیست یا هیچ انتقادی نمی‌توان به آن وارد دانست اما تخریب با انتقاد فرق دارد. قوه‌قضاییه یکی از ارکان نظام است و تخریب آن، تخریب رکن نظام به شمار می‌رود. امروز هر کس ارکان نظام را تخریب کند به اسلام و انقلاب خیانت کرده است. ما کاری به اشخاص نداریم بلکه سخنمان این است که نباید نظام را تضعیف کرد.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: عده‌ای با مغالطه می‌گویند که اگر از دستگاه قضایی شکایت داشتیم به کجا شکایت کنیم؟ این سوال اساساً ایراد دارد زیرا کسی با کل دستگاه قضایی به عنوان یک مجموعه واحد طرف نیست بلکه این مجموعه، اجزایی دارد و هرکس ممکن است با جزیی از این کل طرف باشد. شما با یک رای طرف هستید نه با کل دستگاه‌قضایی. اگر یک قاضی یا کارمند تخلفی کرد باید همانند آنچه که در همه دنیا وجود دارد به قسمت مربوطه شکایت کنید و حق خود را بخواهید. شکایت در هر زمینه ای مرجع قانونی خود را دارد و نمی‌توان گفت که از کل یک مجموعه به کجا شکایت کنیم؟ رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه توهین و افترا در هر شکل قابل تعقیب و مجازات است، معترضان به آرای قضایی را به پیگیری اعتراض خود از طرق قانونی توصیه کرد و از همه مسئولان قضایی و قضات نیز خواست که مسیر قانونی خود را با عزم راسخ ادامه دهند و فراموش نکنند که « ان الله یدافع عن الذین آمنوا». ادامه بحث و بررسی پیرامون لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان و عبور دهندگان افراد غیرمجاز از مرز در دستور کار مسئولان عالی قضایی قرار داشت که موادی از آن به تصویب رییس قوه‌قضاییه رسید.

حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان زرتشت غربی میباشد جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید
  • دعاوی طاری چیست و انواع آن چگونه است

    دعاوی طاری چیست: در قانون آیین دادرسی مدنی با وجود شرایطی اجازه داده شده که در جریان دعوای اصلی، خوانده علیه خواهان اقامه دعوا نماید یا خواهان، دعوا یا دعاوی دیگری علیه خوانده اقامه کند، شخص ثالثی به دادرسی وارد [ادامه مطلب]

  • قرار وثیقه چگونه صادر میشود؟

    این قرار نیز مشتمل بر صدور دو قرار جداگانه است که عبارتند از: ۱) قرار اخذ وثیقه: با صدور قرار نخست، بازپرس از متهم می خواهد که برای تضمین حضورش نزد مرجع قضایی وثیقه ای با مبلغی معین بسپارد. در [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.