دیوان دادگستری اروپا: طلاق دادنِ زن جایی در قوانین اروپایی ندارد

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو

دیوان دادگستری اروپا، عالی‌ترین مرجع قضایی اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه بیستم دسامبر با صدور حکمی اعلام کرد محاکم قضایی کشورهای عضو امکان به رسمیت شناختن طلاق‌های مذهبی را که ناشی از اراده تنها یکی از زوجین باشد، ندارند.

این حکم در پی طرح یک دعوای حقوقی میان خانم سهی صهیونی و آقای رجا مامیش، زن و شوهر دوتابعیتی سوری-آلمانی صادر شد.

مطابق رای دادگاه این دو نفر در سال ۱۹۹۹ در یک محضر اسلامی در شهر حمص عقد مذهبی کردند. آقای مامیش از سال ۱۹۷۷ علاوه بر تابعیت سوری، تابعیت آلمانی را هم کسب کرده بود. خانم صهیونی هم پس از ازدواج، تابعیت مضاعف کسب کرد. این زوج تا سال ۲۰۰۳ در آلمان زندگی کردند و در آن سال به حمص بازگشتند. در سال ۲۰۱۱ و با آغاز جنگ داخلی در سوریه از این کشور خارج شدند. در سال ۲۰۱۳، آقای مامیش به سوریه بازگشت و در شهر لاذقیه و در یک محکمه اسلامی، همسرش را طلاق داد. خانم صهیونی هم با دریافت ۲۰هزار دلار مهریه، جدایی از همسرش را پذیرفت.

آقای مامیش در همان سال به آلمان بازگشت و از یکی از دادگاه‌های شهر مونیخ خواست تا با به رسمیت شناختن حکم محکمه لاذقیه، آثار طلاق سوری را در آلمان اجرایی کند (در غیر اینصورت وی امکان ازدواج دوباره نداشته و برای مثال مجبور می‌شد تا اموالش را با همسر سابق تقسیم کند.) دادگاه شهر مونیخ هم با توجه به موافقت خانم صهیونی، طلاق اسلامی در سوریه را به رسمیت می‌شناسد.

با این حال سهی صهیونی چند ماه بعد از دادگاه می‌خواهد تا با لغو حکم، طلاق اسلامی در سوریه را قابل اجرا در آلمان نداند. پس از چند مورد اعتراض، دادگاه مونیخ با متوقف کردن روند رسیدگی از دیوان دادگستری اروپا می‌خواهد تا نظر خود را نسبت به این دعوا و چگونگی کاربست مقررات یکسان سازی اجرای احکام «طلاق» در اروپا، اعلام کند. بنا به نظر وی و وکلایش، طلاق اسلامی که تنها با اراده مرد انجام می‌شود، با مقررات اروپایی همخوانی ندارد.

دیوان سرانجام روز چهارشنبه در حکمی ۱۱ صفحه‌ای اعلام کرد مقررات اتحادیه اروپا درباره تقویت همکاری‌ میان کشورهای عضو برای اجرای احکام طلاق باید به نحوی تفسیر شود که در صورت جدایی تنها با اراده یکی از زوجین در یک دادگاه مذهبی، حقوق اروپایی قابلیت اجرا نداشته باشد.

فرانسه از سال ۲۰۰۴، طلاق مذهبی اسلامی را به رسمیت نمی‌شناسد.

چنین شکلی از جدایی که تنها با اراده مرد صورت می‌گیرد، پیش از اسلام نزد یهودیان اجرا می‌شده است.

در فقه اهل سنت، مرد با سه مرتبه تکرار واژه «طلاق» یا خواندن صیغه طلاق می‌تواند از همسرش جدا شود. این شیوه طلاق دادن نه در فقه امامیه و نه در قانون مدنی ایران، جایی ندارد.

با این حکم ، به نظر می‌رسد محاکم اروپایی، باید احکام طلاق صادره از دادگاه‌های کشورهایی مانند ایران را بپذیرد. در چنین کشورهایی با آنکه قوانین مذهبی اجرا می‌شود، مرد برای طلاق باید دادخواست خود را به یک دادگاه ارائه کند و جدایی همسران تابع تصمیم یک مرجع قضایی است و نه صرفا اراده شوهر.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید
 • رفع مسدودی حساب بانکی چگونه است؟

  طبق قانون، افراد و مراجعی که اختیار مسدود کردن یا کسب اطلاع از حساب جاری اشخاص را دارند عبارتند از: ۱) دستور مراجع قضایی: از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از [ادامه مطلب]

 • دادگاه بدوی چیست

  دادگاه بدوی چیست؟ کلمه بدوی در لغت به معنای ابتدایی، شروع و آغاز می‌باشد. دادگاه بدوی درواقع اولین دادگاه رسیدگی‌کننده به دعاوی کیفری و حقوقی است. بدین ترتیب که هر دعوا و شکایتی ابتدا در این دادگاه رسیدگی شده و [ادامه مطلب]

 • حق ارتفاق چیست

  حق ارتفاق چیست؟ حقوق ارتفاقی به آن دسته از اختیارات قانونی گفته می شود که برای شخصی در ملک شخص دیگری در نظر گرفته شده است که معمولا به همان حق عبور و مرور محدود می شود. بنابراین به عبارت [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.