زندانیان مهریه در اولویت ستاد دیه نیستند

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
مدیرعامل ستاد دیه کشور، گفت: کمک ستاد دیه به بدهکاران مهریه نه به صورت بلاعوض و نه به طور کامل بلکه بعد از قبول اعسار آن‌ها از سوی محکمه رسیدگی‌کننده به پرونده در قالب پرداخت تنها پیش قسط این اعسار است و این افراد در اولویت حمایتی ستاد دیه نیستند.
سیداسدالله جولایی در گفت‌وگو با میزان اظهارکرد: ستاد دیه با توجه به اساسنامه این ستاد به منظور حمایت از زندانیانی تأسیس شده که بابت ناتوانی در پرداخت دیه یا حادثه‌ای غیر پیش‌بینی شده در زندان به سر می‌برند.
وی با بیان اینکه حمایت از بدهکاران مهریه هرگز در اولویت حمایت‌های این نهاد نبوده و نیست افزود: آن دسته از مددجویان مهریه هم که در سال‌های اخیر به طور استثنا مورد حمایت قرار گرفته‌اند افرادی هستند که صداق معقول داشته و یا با صلح و سازش میزان مهریه مورد مطالبه را به حد عرف جامعه رسانده‌اند اما در پرداخت همین میزان به اعتدال رسیده هم با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور در پاسخ به این سوال که کمک ستاد دیه به زندانیان مهریه به چه صورت انجام می‌شود، گفت: ستاد دیه در قبال افراد ناتوان در پرداخت مهریه به طور مستقیم ورود نکرده و حمایت مالی ندارد.
جولایی ادامه داد: کمک ستاد دیه به بدهکاران مهریه نه به صورت بلاعوض و نه به طور کامل بلکه بعد از قبول اعسار آن‌ها از سوی محکمه رسیدگی کننده به پرونده در قالب پرداخت تنها پیش قسط این اعسار است.
وی تصریح کرد: بازپرداخت همین تسهیلات نیز بنا به موقعیت اجتماعی و اقتصادی افراد تعیین شده و هرگز نگاه حمایتی ستاد دیه با وجود سرپرستان خانواده‌هایی که بر حسب یک اتفاق ناخواسته در بند گرفتار شده‌اند به این دسته از زندانیان معطوف نخواهد بود.
مدیرعامل ستاد دیه کشور تأکید کرد: مسئولان ستاد دیه هرچند میانگین حضور هر مددجوی واجد شرایط در زندان را هشت ماه اعلام می‌کنند اما این گزارش مربوط به کسانی است که بدهی‌های آن‌ها کمتر از ۲۰ میلیون بوده و احراز نیازمندی آ‌ن‌ها برای دریافت تسهیلات بدون سود و همچنین همیاری شکات و همکاری خانواده مددجو در فرآیند رسیدگی با مشکل همراه نباشد.سخت‌گیری بانک‌ها در دادن وام به مددجویان
جولایی با اشاره به عمده‌ترین مشکلاتی که ستاد دیه با آن مواجه است، گفت: با وجود اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عملکرد این ستاد مردمی و همچنین حمایت‌های دولت‌ها از مجموعه فعالیت‌های حبس‌زدایی ستاد دیه، به دلیل سخت‌گیری بانک‌ها در اخذ تضامین یا شرایط خاص برای دادن وام به زندانیانی که به دلیل بی پولی راهی زندان شده‌اند در موضوع جذب این منابع مشکلات بسیاری وجود دارد.
وی اظهار کرد: این مشکلات به قدری بود که بودجه ستاد دیه از سال گذشته نه فقط کاهش بلکه به تقاضای مسئولان این مجموعه به نصف تقلیل یافت تا پولی را که هیچ وقت به دست واجدین شرایط آن طبق قانون نمی‌رسد در یک اقدام تبلیغاتی نپذیریم. اعتباری که طبق آمار موجود در پنج سال اخیر تنها بیست درصد آن در راستای آزادی زندانیان غیرعمد جذب شده و مابقی تعلق نگرفته است.
جولایی در پاسخ به این سوال که چرا برخی افرادی که دیه جرحی یا فوتی خود را به مصدوم یا اولیا دم پرداخت کرده‌اند باز در حبس حضور دارند؟ گفت: طبق قانون مجازات اسلامی هرگاه وقوع اتفاقی موجب مرض جسمی یا ذهنی غیرقابل علاجی شد، یا فعل مسبب حادثه از بین رفتن یکی از حواس یا از کار افتادن عضوی از اعضای بدن را موجب شود که این عضو نقش مهمی در زندگی انسان دارد، در چنین شرایطی تغییر شکل دایمی عضو یا صورت شخص علاوه بر پرداخت دیه‌های مقرر، ممکن است از دو ماه تا یک سال برای شخص مسبب، حبس تعزیری داشته باشد که مدت دقیق آن را قاضی تعیین می‌کند.
وی تصریح کرد: موضوع حبس تعزیری یا کیفری برابر قانون مجازات اسلامی جدا از موضوع حق‌الناس یا حقوق فرد آسیب‌دیده یا شاکی تعریف شده است. به عبارتی قانونگذار در خصوص جنبه تنبیهی و با نگاه اصلاح رفتار مجرم و البته آگاهی بخشی به افراد جامعه برابر قانون مجازاتی را فراتر از حقوق مدنی در نظر گرفته است که ماهیتی عمومی دارند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور ادامه داد: محکومان این گونه مجازات‌ها که ممکن است در قالب جریمه نقدی، حبس با مدت‌های معین یا ترکیبی از حبس و جریمه باشد امروز در سطح ندامتگاه‌های کشور کم نیستند. امروز تعدادی از زندانیان حوادث رانندگی صرفاً به دلیل حبس‌های تعزیری خود در زندان حضور دارند، در حالی که تمامی تعهدات خود را در باب دیات فوتی و جرحی ناشی را به شخصه یا با حمایت ستاد‌های حمایتی پرداخت کرده‌اند.

حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.