سایه سنگین بیکاری و رکود در ۳۱ استان

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
با وجود آن که آمارها حکایت از کاهش نرخ بیکاری و بهبود وضعیت اشتغال هستند اما لمس حقیقت و واقعیت زندگی مردم از سایه سنگین بیکاری و رکود در کشور حکایت دارد.
 مطابق آمار مرکز آمار آخرین نرخ بیکاری در تابستان امسال ۱۱٫۷ درصد اعلام شده است که نسبت به بهار امسال ۰٫۹ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد کاهش را نشان می‌دهد، این در حالی است که اوضاع استان‌های جنوبی و شمالی تا شرق و غرب در زمینه نابسامان بودن وضعیت بیکاری با یکدیگر مشابه است، امری که نیازمند توجه و همت مسئولان برای بهبود وضعیت اشتغال در کشور است و نمایندگان مجلس استان‌های مختلف کشور هم بر این مساله تاکید دارند.
استان چهارمحال و بختیاری از محروم‌ترین استان‌های کشور است، وضعیتی که به گفته علی کاظمی، نماینده مجلس از  استان چهارمحال و بختیاری عوامل مختلفی دارد و به سرانجام نرسیدن طرح‌های متعدد در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی، رکود فعالیت در بخش صنایع، تعطیلی برخی صنایع و کارگاه‌ها و طرح‌های عمرانی بازمی گردد. در حالی چهارمحال و بختیاری، استانی با ظرفیت‌های بالای گردشگری است و توجه به این ظرفیت‌ها و رونق گردشگری می‌تواند کمک زیادی به رفع بیکاری و اشتغالزایی کند.
در آماری که اخیرا مطرح شده است اردبیل جزء پنج استان بالای بیکاری محسوب می‌شود. صدیف بدری، نماینده مردم اردبیل با اشاره به آمار بالای بیکاری در این استان و با بیان اینکه برخی تسهیلات به منظور ایجاد اشتغال پرداخت می‌شود که متقاضی تسهیلات عنوان می‌کند به تسنیم گفت: «با این میزان می‌تواند به عنوان مثال ۱۰۰۰ نفر را شاغل کند، اما ممکن است حتی یک‌دهم این میزان هم به اشتغال واقعی ختم نشود در حالی آمارها تسهیلات ارائه شده را به عنوان فرصت شغلی محاسبه می‌کنند.»
وضعیت بیکاری در شهرهای صنعتی کشور نیز مساعد نیست تا جایی سید مهدی مقدسی، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی وضعیت اشتغال در این استان را مناسب ندانست و گفت: «برخی اقدامات و نوسانات اشتغال را در کارخانه‌های بزرگ اراک شاهد بودیم و امیدواریم که این وضعیت در نیمه دوم سال بهبود یابد.»
اشتغال روستایی یکی از گام‌های اساسی در جهت کاهش نرخ بیکاری استان‌ها در سراسر کشور است که وزارت کار به عنوان متولی آن می‌تواند در جهت کاهش نرخ بیکاری استان‌ها از آن استفاده کند. در این شرایط حمید کلانتری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آمادگی بانک‌ها و صندوق‌های عامل برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی، شرایط و نحوه دریافت تسهیلات خبرداد. هرچند ابلاغ «آیین‌نامه توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی» برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی امری مثبت است اما آنچه از ابلاغ این بخشنامه‌ها مهم‌تر است توجه به این نکته است که این بخشنامه‌ها به درستی اجرا شده و تاثیرات عینی آن در زندگی مردم خود را نشان دهد.
روزنامه حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.