شبکه‌های عصبی مغز افراد خلاق اتصالات قوی‌تری دارند

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
محققان دانشگاه هاروارد دریافتند مغز افراد بسیار خلاق در سه ناحیه دارای اتصالات بیشتری در مقایسه با مغز سایرین است. همچنین مغز افراد خلاق قادر است این نواحی مغز را به صورت هماهنگ با یکدگیر فعال کند.

به گزارش خبرنگار «سلیم نیوز»؛ محققان دانشگاه هاروارد دریافتند مغز افراد بسیار خلاق در سه ناحیه دارای اتصالات بیشتری در مقایسه با مغز سایرین است.

همچنین مغز افراد خلاق قادر است این نواحی مغز را به صورت هماهنگ با یکدگیر فعال کند. این نواحی عبارتند از شبکه پیش‌فرض که وظیفه تفکر و رویاپردازی ناخودآگاه را بر عهده دارد، شبکه برجستگی که اطلاعات مهم را از محیط اطراف دریافت می‌کند و شبکه کنترل اجرایی که در برگیرنده عملکردهای کنترلی و ارزیابی شناختی است.

با وجود این که به نظر می‌رسد شبکه پیش‌فرض نقش اصلی را در خلاقیت دارد، وجود دو شبکه دیگر برای قضاوت در مورد تناسب راهکارها با وظایف موردنظر، ضروری است. محققان در این تحقیقات مغز ۱۶۰ داوطلب را با استفاده از فناوری MRI‌f اسکن کردند.

این فناوری میزان فعالیت مغز را از طریق اندازه‌گیری جریان خون در بخش‌های مختلف آن ارزیابی می‌کند. در هنگام اسکن مغز افراد از آن‌ها خواسته شد فعالیتی موسوم به تفکر واگرا را انجام دهند. در این فعالیت هر شخص باید کاربردهای خلاقانه‌ای را برای اشیای مختلف از جمله چاقو، فنجان یا آجر ارائه کند.

در این آزمایش مشخص شد تفکر واگرا موجب فعالیت همزمان هرسه شبکه عصبی مذکور در مغز می‌شود و هرچه اتصالات و هماهنگی بین این شبکه‌ها بیشتر باشد، داوطلبان در تفکر واگرا موفق‌تر عمل می‌کنند.اکنون محققان به دنبال شناسایی الگوهای مشابه در حوزه‌های مختلف خلاقیت از جمله نگارش متن و موسیقی هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است

منبع: سایک نیوز

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید
 • رفع مسدودی حساب بانکی چگونه است؟

  طبق قانون، افراد و مراجعی که اختیار مسدود کردن یا کسب اطلاع از حساب جاری اشخاص را دارند عبارتند از: ۱) دستور مراجع قضایی: از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از [ادامه مطلب]

 • دادگاه بدوی چیست

  دادگاه بدوی چیست؟ کلمه بدوی در لغت به معنای ابتدایی، شروع و آغاز می‌باشد. دادگاه بدوی درواقع اولین دادگاه رسیدگی‌کننده به دعاوی کیفری و حقوقی است. بدین ترتیب که هر دعوا و شکایتی ابتدا در این دادگاه رسیدگی شده و [ادامه مطلب]

 • حق ارتفاق چیست

  حق ارتفاق چیست؟ حقوق ارتفاقی به آن دسته از اختیارات قانونی گفته می شود که برای شخصی در ملک شخص دیگری در نظر گرفته شده است که معمولا به همان حق عبور و مرور محدود می شود. بنابراین به عبارت [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.