شورای حل‌اختلاف ویژه رسانه‌ها در آینده نزدیک راه‌اندازی می‌شود

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع‌رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه گفت که رئیس قوه‌قضاییه، ایجاد شورای حل‌اختلاف ویژه رسانه‌ها را به حجت‌الاسلام احمدی‌میانجی رییس مرکز شوراهای حل اختلاف تفویض اختیار کرده است.
مهدی افتخاری در گفت‌وگو با «حمایت» در خصوص آخرین وضعیت تشکیل شورای حل اختلاف ویژه پرونده‌های مطبوعاتی اظهارکرد: در راستای کاهش ورودی پرونده‌های مطبوعاتی به دادگاه‌ها، مکاتبه‌ای را در راستای تشکیل شورای حل اختلاف ویژه رسانه‌ها با معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد انجام دادیم که مورد استقبال قرار گرفت.
وی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد شکایات مطرح شده درباره اصحاب رسانه پس از پیگیری منجر به منع تعقیب یا رضایت می‌شود، گفت: متأسفانه تبعات این شکایات به قوت خود باقی و باعث می‌شود که رسانه‌ها مورد هجمه قرار بگیرند.
دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه تصریح کرد: در همین راستا و به استناد ماده هشت  قانون شوراهای حل اختلاف، تشکیل شورای حل اختلاف ویژه رسانه‌ها را به معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد پیشنهاد دادیم ومقرر شد که آنها تجهیزات اداری و مکان مناسب را در اختیار ما قرار دهند.
افتخاری با تأکید بر اینکه سازوکار اجرایی شورای حل اختلاف رسانه‌ها مراحل پایانی خود را طی می‌کند، گفت: در ادامه فرآیند مجوز و اجرایی شدن این شورا، نامه‌ای را با امضای معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه برای حجت‌الاسلام احمدی میانجی ریاست مرکز شوراهای حل اختلاف نوشتیم و ایشان دستور دادند تا کارگروهی در رابطه با تشکیل شورای حل اختلاف رسانه‌ها فعالیت خود را آغاز کند.
وی تصریح کرد: در آینده‌ای نزدیک مجتمع شورای حل اختلاف ویژه پرونده‌های مطبوعاتی با سه شعبه تخصصی فعالیت خود را آغاز می‌کند؛ ضمن اینکه تلاش کردیم تا پیشکسوتان خوشنام در عرصه رسانه و قضات قوه‌قضاییه در ترکیب این شورا قرار بگیرند، در واقع تلاش ما این است که افرادی جذب بدنه شورا شوند که حرف‌شان روی مخاطب اثرگذار باشد.
دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه تأکید کرد: با راه‌اندازی این شعب تخصصی در صورتی پرونده‌های مطبوعاتی به دادگاه ارجاع می‌شود که رسیدگی در شعب شورای حل اختلاف اصحاب رسانه منجر به صلح و سازش نشده باشد.
افتخاری در خصوص اعمال نظر رییس قوه‌قضاییه تصریح کرد: اجرایی شدن ماده هشت قانون شوراهای حل اختلاف با رییس قوه‌قضاییه است اما ایشان این اختیار را به حجت‌الاسلام احمدی میانجی ریاست مرکز شوراهای حل اختلاف تفویض کرده‌اند.
وی با اشاره به صلاحیت شعب شوراهای حل اختلاف ویژه رسانه‌ها اظهار کرد: از نظر مالی، شعب حل اختلاف صلاحیت رسیدگی به پرونده‌های تا ۲۰ میلیون تومان را دارند اما در قالب صورت جلسه اصلاحی، هیچ محدودیتی برای شورا‌های حل اختلاف وجود ندارد. با توجه به اینکه هدف اصلی ما ایجاد صلح و سازش در پرونده‌های مطبوعاتی است، می‌توان در قالب صورت جلسه اصلاحی بین شاکی با خبرنگار یا رسانه، به صلح و سازش رسید.
دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه در پایان گفت: از آن جایی که اصحاب رسانه نقش موثری در جهت‌دهی به افکار عمومی دارند می‌توانند در پیشگیری از وقوع جرایم هم تاثیرگذار باشند.
حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.