طرح ناتمام خانه سازی دولتی

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
طرح ناتمام خانه سازی دولتی
 
۵۱ هزار واحد طرح ملی مسکن امروز توسط رییس جمهور در حالی افتتاح می‌شود که بر اساس برآوردها بیش از 70 درصد از این پروژه، ناتمام تحویل دولت بعدی می شود. این اولین طرح ناتمام خانه سازی دولتی نیست و پیش از این مسکن مهر نیز سرنوشتی مشابه مسکن ملی داشت که حدود 40 درصد آن به دولت یازدهم و در ادامه به دوازدهم به ارث رسید.
کمبود عرضه مسکن از بزرگترین چالش های موجود اقتصاد کشورمان است. این مساله یکی از دلایل مهم گرانی بی رویه قیمت مسکن و اجاره بها آن طی دهه های گذشته بوده است.  اما به اذعان کارشناسان، دولت طی هشت سال گذشته اقدام اساسی در این زمینه انجام نداده و البته مهمترین اقدام دولت که همان طرح ملی مسکن است به دلیل برخی مشکلات ساختاری چندان موفق نبود. 

    نبود چشم انداز مشخص ازهزینه های تمام شده
به رغم انباشت تقاضای بیش از یک میلیون واحد مسکونی برای خرید، حداکثر 150 هزار خانوار در این طرح پیشقدم شده اند. 
کارشناسان، نداشتن چشم انداز مشخص از قیمت تمام شده مسکن طرح ملی را از مهمترین دلایل استقبال کم از آن عنوان می کنند و معتقدند دولت آینده برای موفقیت این طرح، باید در این خصوص اصلاحاتی را در دستور کار قرار دهد.
در زمینه مسکن مهر نیز شاهد چنین مشکلاتی بودیم. در واقع نبود چشم انداز مشخص برای هزینه های تمام شده، موجب می شود  که این پروسه مشمول مرور زمان و در ادامه گرانی شود.  در حالی که در ابتدا قیمت هر متر مربع مسکن ملی 3 میلیون تومان اعلام شده بود، هم اکنون این رقم از دید سازندگان بیش از 5 میلیون تومان است. 
بر این اساس استقبال کمی از طرح ملی مسکن صورت گرفت. سال گذشته کمتر از 10 هزار متقاضی اقدام به واریز آورده کردند که حتی آورده واریزی از سوی بسیاری از آنها کمتر از رقم اعلام شده برای پرداخت در مرحله اول واریزی یعنی 40 میلیون تومان بود.
هم‌اکنون نیز کمتر از 150 هزار متقاضی اقدام به واریز آورده 40 میلیونی کرده‌اند. این موضوع یک چراغ خطر برای دولت بعدی محسوب می‌شود. اینکه صرف نظر از سایر مشکلاتی که در این زمینه از بابت هزینه‌های ساخت‌وساز وجود دارد تنها تعداد کمی از متقاضیان اقدام به واریز اولین مرحله پرداختی کرده‌اند.از سوی دیگر و با در نظر گرفتن این نکته که بخش زیادی از واحدهای مسکونی ملی تکمیل نشده یا اصلا پروسه ساخت آنها آغاز نشده است حتی در صورت تورم صفر درصدی قیمت مصالح و هزینه‌های ساخت در همین شرایط فعلی هزینه ساخت هر واحد مسکن ملی به جای آنکه 300 میلیون تومان تمام شود به 500 میلیون تومان خواهد رسید. یعنی دست‌کم 200 میلیون تومان از آنچه در ابتدا و در سال گذشته به عنوان هزینه ساخت مسکن ملی اعلام شد فاصله خواهد گرفت.
   اما و اگر همکاری بانکها برای ارائه تسهیلات
درخصوص وام مسکن ملی نیز سه تعبیر وجود دارد. درحالی که دولت براساس تبصره 18 قانون بودجه 1400 توقع و طلب تزریق وام 250 میلیون تومانی به پروژه‌های مسکن ملی دارد، در شبکه بانکی مصوب شد که وام مسکن ملی به 150 میلیون تومان افزایش یابد اما بانک‌ها همچنان وام 100 میلیون تومانی پرداخت می‌کنند و مسکن ملی از این زاویه نیز با ابهام مواجه است. 

   راهکار عبور از تکلیف اشتباهی
بررسی‌ها نشان می‌دهد وزیر بعدی مسکن که باید برنامه‌های بازار مسکن را متناسب با شرایط فعلی بازار و امکانات دولتی طراحی و عملیاتی کند از هم‌اکنون پابند طرح مسکن ملی خواهد بود ضمن آنکه علاوه بر این طرح واحدهای مشکل‌دار مسکن مهر شامل حدود 100 هزار واحد نیز به دولت سیزدهم منتقل می‌شود.
کارشناسان هشدار می‌دهند در صورتی که دولت سیزدهم بخواهد مسیر دولت‌های قبلی را در بخش مسکن در پیش بگیرد این اقدامات نتیجه‌ای جز افزایش عمق رکود معاملاتی و ساخت‌وساز نخواهد داشت.
 از سوی دیگر درگیر شدن با طرح‌های خانه‌سازی دولتی و ادامه مسیر فعالیت‌های دولت در نقش پیمانکار بزرگ یک بهانه محکم برای مسوولانی خواهد شد که اراده‌ای برای اجرای سیاست‌های درست در بخش مسکن ندارند.
کارشناسان در کنار ارائه راهکار شفاف سازی قیمت ها، در زمینه ساخت و ساز نیز راهکارهایی دارند. یکی از راهکارهای آنها اجرای پروژه های تشویقی سازندگان و دیگری تنییه سازندگانی است که پروژه های آنها مشمول مرور زمان شده است.  از این رو دولت بعدی با توجه به ارقام هشداردهنده‌ای که درباره سرنوشت پروژه‌های خانه‌سازی دولتی وجود دارد، پروژه عرضه مسکن را از مسیر دیگر دنبال کند.  به این ترتیب دولت بعدی فرصت اجرای برنامه‌های دیگری برای تنظیم بازار مسکن در بازه چهار ساله پیش رو را نیز خواهد داشت.حمایت

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید
 • رفع مسدودی حساب بانکی چگونه است؟

  طبق قانون، افراد و مراجعی که اختیار مسدود کردن یا کسب اطلاع از حساب جاری اشخاص را دارند عبارتند از: ۱) دستور مراجع قضایی: از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از [ادامه مطلب]

 • دادگاه بدوی چیست

  دادگاه بدوی چیست؟ کلمه بدوی در لغت به معنای ابتدایی، شروع و آغاز می‌باشد. دادگاه بدوی درواقع اولین دادگاه رسیدگی‌کننده به دعاوی کیفری و حقوقی است. بدین ترتیب که هر دعوا و شکایتی ابتدا در این دادگاه رسیدگی شده و [ادامه مطلب]

 • حق ارتفاق چیست

  حق ارتفاق چیست؟ حقوق ارتفاقی به آن دسته از اختیارات قانونی گفته می شود که برای شخصی در ملک شخص دیگری در نظر گرفته شده است که معمولا به همان حق عبور و مرور محدود می شود. بنابراین به عبارت [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.