قوادی چیست

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو

قوادی چیست؟

لغت قواد در فرهنگ معین به معنای فردی است که واسطه شهوت رانی دیگران است در فرهنگ دهخدا هم قیادت به معنای راهبری، رهبری و دلالی محبت آمده است و فردی را که این عمل را انجام دهد قواد می‌نامند. قانون مجازات اسلامی در ماده ی ۲۴۲ به جرم انگاری این عمل می پردازد. به موجب این ماده:« قوادی عبارت از به هم رساندن دو یا چند نفر برای زنا یا لواط است.

تبصره ۱- حد قوادی منوط به تحقق زنا یا لواط است در غیراین صورت عامل، مستوجب تعزیر مقرر در ماده(۲۴۴) این قانون است.

تبصره ۲- در قوادی، تکرار عمل شرط تحقق جرم نیست.»

بنابراین ماده قوادی عبارت است از واسطه گری بین دونفر برای انجام زنا یا لواط، به هر شکلی که انجام شود. به موجب ماده ی ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی:« زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آنها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد.» منظور از از وطی به شبهه این است که طرفین به گمان وجود رابطه مشروع با یکدیگر رابطه جنسی داشته باشند حال آن که در واقعیت چنین رابطه‌ای مشروع نباشد اگر یکی از طرفین هم به گمان مشروع بودن، رابطه جنسی برقرار کند فقط در خصوص او جرم زنا محقق نیست و لواط نیز در ماده ی ۲۳۳ همین قانون این طور تعریف شده است:« لواط عبارت از دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در دبر انسان مذکر است.»

مجازات قوادی:

مطابق ماده ی ۲۴۳ قانون مجازات اسلامی:« حد قوادی برای مرد هفتاد و پنج ضربه شلاق است و برای بار دوم علاوه بر هفتاد و پنج ضربه شلاق به عنوان حد، به تبعید تا یک سال نیز محکوم می شود که مدت آن را قاضی مشخص می کند و برای زن فقط هفتاد و پنج ضربه شلاق است.»

اما همان طور که پیش تر در تبصره ی ۱ ماده ی ۲۴۲ بیان شد، قواد زمانی مستحق مجازات حدی است که عمل زنا یا لواط محقق شده باشد. در غیر این صورت، یعنی زمانی که شخص واسطه گری میان طرفین را انجام داده و به هر دلیلی زنا یا لواط محقق نشده است به موجب ماده ی ۲۴۴ همین قانون به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری محکوم خواهد شد.

علاوه بر این در ماده ی ۲۴۴ در خصوص انجام عمل قوادی میان دو نابالغ نیز تعیین تکلیف شده است. این ماده بیان می کند:« کسی که دو یا چند نابالغ را برای زنا یا لواط به هم برساند مستوجب حد نیست لکن به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و حبس تعزیری درجه شش محکوم می شود.»

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.