متن كامل قانون گسترش راهكارهاي اجرايي عفاف و حجاب

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو


مقدمه:

«حجاب» از ارزنده‌ترين نمودهاي فرهنگي، اجتماعي در تمدن ايراني – اسلامي است كه پيشينه آن به قبل از ورود اسلام مي‌رسد، اما در فرهنگ اسلامي به اوج تعالي و منتهاي ارزش و اعتبار خود مي‌رسد.

حجاب و عفاف پديده مذهبي – ارزشي مهمي در تعاليم اسلامي است و توجه به زمينه‌هاي فرهنگي – اجتماعي به عنوان بستر آن بسيار شايسته و لازم استد و اشاعه و تعميق آن نيازمند آموزش‌هاي بنيادين و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است.

بديهي است كه در كنار شرايط مساعد اجتماعي براي ارزش تلقي كردن و الگوپذيري اين فرهنگ، نيازمند دروني و نهادينه شدن آن در وجود افراد است بدون شك رسيدن به اين هدف نيازمند مشاركت و توجه جدي همه نهادها و دستگاه‌ها به صورت مستمر و هدفمند است.

سياست‌ها و راهكارها
1- در اولويت قرار دادن موضوع حجاب و عفاف در برنامه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي كشور براي مقابله با روند فزاينده بدحجابي.
2- ابلاغ روش‌هاي اجرايي و تعيين ضوابط و هنجارهاي روشن در مورد نوع لباس و پوشش افراد در بخش‌هاي رسمي و اداري كشور.
3- نظارت بر رعايت حريم حجاب و عفاف در سازمان‌هاي دولتي و عمومي و نظارت و تأكيد بر ضرورت رعايت سادگي و پوشش و فرم‌هاي اسلامي و حضور ساده و بي‌آرايش در محيط كار به دليل تأثير منفي بر مراجعان.
4- تعريف استانداردهاي فرهنگي مناسب براي ترويج فرهنگ عفاف منطبق با فرهنگ ديني و ملي و فراهم كردن زمينه‌هاي لازم براي ترويج الگوهاي مناسب پوشش اسلامي توسط نهادهاي الگو ده.
5- ايجاد مراكز و مؤسسات متعدد با هدف الگوسازي، ارائه مدل‌هاي مناسب و متنوع و ايجاد رقابت سالم در زمينه بين افراد.
6- وضع قوانين و مقررات لازم براي اصلاح وضعيت پوشش در جامعه.
7- گسترش و تقويت مراجع قانوني براي ترويج پوشش اسلامي در جامعه.
8- اصالت بخشي به فرهنگ عفاف از طريق محصولات متنوع فرهنگي، هنري متناسب.
9- رعايت حجاب و حفظ شئون اسلامي از سوي مديران، مسئولان حكومتي و خانواده‌هاي آنان و تدوين شاخص‌هايي در اين زمينه براي گزينش مديران.
10- رفع اشكالات قانوني در نحوه توليد،‌ توزيع و عرضه پوشاك داخلي و خارجي.
11- پيگيري نحوه اجراي طرح گسترش فرهنگ عفاف به صورت مستمر در جلسات شوراي فرهنگ عمومي استان‌ها و ارائه گزارش‌هاي منظم به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي (رئيس كميته).
12- ارزيابي دقيق از اجراي طرح‌ها توسط دستگاه‌هاي فرهنگي، انتظامي و قضايي براي مقابله با مظاهر بدحجابي و يافتن راهكارهاي مناسب توسط كميته توسعه و ترويج فرهنگ عفاف.
13- نظارت و ارزيابي عملكرد رسانه‌ها – خصوصاً صدا و سيما – در ارتباط با الگوهاي تبليغي آنها و تأثير آن در جامعه.
14- احياء سنت حسنه «امر به معروف و نهي از منكر» درمورد حجاب و عفاف.
15- فراهم كردن زمينه‌هاي لازم براي تهيه كتب، نشريات و توليدات علمي – فرهنگي به منظور ترويج فرهنگ عفاف و پاسخگويي به شبهات موجود در مورد آن.
16- انجام سياست‌هاي تشويقي درباره مديران و كارگزاراني كه در محيط كار خود اصول عفاف و پوشش اسلامي را رعايت مي‌كنند.

وظايف تخصصي دستگاه‌هاي قانونگذار و اجرايي

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
1- هماهنگي و نظارت بر رسانه‌هاي ارتباط جمعي همانند: روزنامه‌ها، مجلات و محصولات سمعي و بصري، نمايش‌ها و … براي توجه به فرهنگ حجاب و عفاف و رعايت آن.
2- حمايت مادي و معنوي از آثار فرهنگي – هنري همانند تسريع در صدور مجوز،‌ ارايه يارانه و تشويق توليد كنندگان آثار فرهنگي و هنرمنداني كه راهكارهاي تازه و جذاب در راستاي توسعه فرهنگ عفاف ارائه مي‌كنند.
3- جلوگيري از انتشار و تبليغ كالاهاي فرهنگي كه با فرهنگ عفاف و حجاب مغايرت داشته باشد مانند (كتاب، فيلم، نشريات، تئاتر و …)
4- ترويج الگوهاي مناسب براي عفاف و حجاب و ممانعت از ترويج فرهنگ مدگرايي منفي در محصولات و كالاهاي فرهنگي.
5- هماهنگي و همكاري با رسانه‌هاي جمعي براي ايجاد حساسيت لازم در خانواده‌ها نسبت به اهميت فرهنگ حجاب و عفاف.
6- توليد سمفوني و آثار موسيقايي متناسب با موضوع عفاف و حجاب.
7- برگزاري جشنواره‌هاي فرهنگي – هنري، منطقه‌اي، ملي و بين‌المللي براي رواج فرهنگ عفاف و حجاب.
8- استفاده از ظرفيت سازمان‌هاي فرهنگي غير دولتي و خصوصي جهت ترويج فرهنگ عفاف و حجاب.
9- نظارت فرهنگي بر اينترنت و ايجاد سياست‌هاي حمايتي و هدايتي به منظور تعميق فرهنگ عفاف و حجاب و جلوگيري از ورود و گسترش مظاهر تهاجم فرهنگي.
10- تبيين و تحليل ريشه‌هاي ديني و اعتقادي فرهنگ عفاف و حجاب – به ويژه براي نسل جوان – از طريق توليدات ملي، برگزاري نشست‌هاي فكري – فرهنگي، ايجاد باشگاه انديشه و مانند آن.
11- نظارت بر تشكل‌هاي هنري – مردمي، نمايشگاه‌هاي هنري و محافل هنري عمومي مانند: كنسرت‌ها و نمايشگاه‌ها در جهت رعايت عفاف و حجاب.
12- اهتمام لازم براي اجراي قانون «منع استفاده ابزاري از تصاوير زنان در مطبوعات».
13- به عضويت پذيرفتن خانم‌هاي متعهد و مطلع از مسائل عفاف و حجاب در هيئت‌هاي نظارت بر بازبيني فيلم، كتاب و …..
14- تهيه فيلم‌هاي سينمايي در مورد تاريخچه‌ كشف حجاب در ايران و بررسي علل و عوامل آن.
15- استفاده مناسب از لباس‌هاي اسلامي – ملي (حجاب و حجاب برتر) در فيلم‌هاي سينمايي و استفاده نكردن از اين پوشش توسط شخصيت‌هاي منفي و منفور در فيلم‌ها.
16- ارزيابي مستمر وضعيت حضور زنان در فيلم‌هاي سينمايي و مطبوعات.
17- نظارت دقيق و اصولي بر وضعيت فرهنگي – اخلاقي سالن‌هاي سينما و مراكز مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي.
18- حمايت از انتشار نشريات تخصصي و پوشاك اسلامي و سعي در جهاني كردن اين نشريات از طريق اينترنت.
19- ارتباط مستمر و تبليغ در جهت گسترش فرهنگ و سنن ايراني – اسلامي در بين ايرانيان مقيم خارج از كشور به وسيله رايزني‌هاي فرهنگي در سفارتخانه‌هاي ج.اسلامي.ايران در سراسر دنيا ( با همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي)
20- همكاري و هماهنگي درجهت اعزام گروه‌هاي فرهنگي جهت ترويج و تبليغ فرهنگ و آداب اسلامي – ملي براي ساير ملل- خصوصاً ايرانيان مقيم خارج از كشور – (با همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي)
21- توسعه و گسترش ارتباط فرهنگي – اسلامي و ملي بين سفارتخانه‌هاي كشورهاي اسلامي در ايران ( با همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي).

وزارت بازرگاني
1- حمايت عملي از طراحان و توليد كنندگان پوشاك‌هاي ساده و اسلامي در جهت ايجاد تنوع در الگوهاي پوشش اسلامي.
2- نظارت مستمر و مؤثر بر عملكرد واحدهاي توليدي پوشاك از طريق سازمان‌هاي مربوطه.
3- حمايت كامل – حتي يارانه‌اي – از واحدهاي توليدي پارچه‌هاي چادري.
4- كنترل اماكن تجاري عمومي (شامل فروشگاه‌ها، مجتمع‌هاي تجاري، نمايشگاه‌ها و …) از نظر پوشش و بدحجابي.
5- تدوين قوانيني براي ممنوعيت عرضه لباس دست دوم خارجي در كشور.
6- اجراي شيوه‌نامه و ملزم ساختن، واحدهاي توليدي جهت نصب نام تجاري (Brand) بر روي پوشاك توليد شده در داخل.
7- اطلاع رساني و ارتقاء سطح دانش و بينش واحدهاي توليدي،‌ توزيعي، آرايشگاه‌ها، دستگاه‌هاي عرضه لوازم بانوان در مورد حجاب و عفاف.
8- حمايت‌هاي همه جانبه از برگزاري جشنواره‌هاي ادواري و نمايشگاه‌هاي عرضه البسه و لوازم زنان منطبق با الگوهاي ارزشي اسلامي و معرفي واحدهاي نمونه در سطح كشور و خارج از كشور.
9- پيشنهاد قوانين مشخص در مدت 3 ماه براي نظارت بهتر بر توليد و توزيع پوشاك و نحوه برخورد با متخلفان واحدهاي توليدي و استانداردسازي آن به شوراي عالي انقلاب فرهنگي و مجلس شوراي اسلامي.
10- اهتمام براي اجراي مناسب تر مقررات درچيدمان آرايش / تزيين ويترين‌ها و استفاده از مانكن‌ها جهت حفظ عفت عمومي.
11- نظارت بر رعايت اصل عفاف در نوع بسته‌بندي و عدم استفاده از تصويرهاي نامناسب در تبليغات تجاري كالا.
12- تهيه احكام شرعي مرتبط با اسناد و آموزش آن به اصناف توسط وزارت بازرگاني قبل از اخذ مجوز فعاليت.
13- برگزاري نمايشگاه‌هاي لباس – ملي و مذهبي – جهت ارائه الگوهاي اسلامي و سالم به توليدكنندگان و مصرف كنندگان.

سازمان صدا و سيما
1- اهتمام ويژه در خصوص معرفي و ترويج فرهنگ عفاف به منظور نهادينه سازي و جذاب نمودن آن.
2- تبيين نقش حجاب و عفاف در افزايش سلامت جامعه و بهره‌وري آن از طريق توليد برنامه‌هاي مختلف.
3- فرهنگ‌سازي در زمينه اصلاح پوشش نامناسب و ارائه راه‌حل‌هاي مؤثر و فوري از طريق توليد برنامه‌هاي كارشناسي، گفتمان، توليد فيلم، تيزرهاي تلويزيوني و …
4- تبيين و‌ آموزش احكام شرعي حجاب و عفاف و رعايت حريم عفاف در خانه و اجتماع و آموزش معيارهاي رفتار صحيح زن و مرد جهت برقراري روابط متعادل اجتماعي.
5- به تصوير كشيدن ابعاد شخصيت‌هاي الهي اسلام چون حضرت زهرا (س)، حضرت زينب (س) و زنان نمونه از صدر اسلام تا دوران معاصر در مناسبت‌هاي مذهبي و ملي و تأثير آن در فرهنگ سازي و گسترش ارزش‌هاي اسلامي به صورت جذاب.
6- ترويج الگوهاي مناسب حجاب از طريق توليد فيلم و سريال و ساير برنامه‌هاي تلويزيوني و انجام مناظره علمي، فرهنگي و هنري در خصوص فلسفه حجاب و عفاف به منظور استحكام بنيه اعتقادي و فرهنگي جوانان.
7- به تصوير كشيدن چهره بانوان محجبه كشورهاي خارجي در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي، هنري،‌ اجتماعي و سياسي از طريق برنامه‌هاي تلويزيون و تهيه فيلم از زندگي آنان.
8- تهيه فيلم و ارايه تصوير روشن از تاريخچه و خاستگاه كشف حجاب در ايران به عنوان يك حركت سياسي با هدف تخريب بنيان‌هاي فكري و عقيدتي و رفتاري زنان در جامعه.
9- آموزش و ترويج احكام شرعي حجاب و پوشش بومي (منطقه‌اي)‌ در جغرافياي جمهوري اسلامي ايران.
10- به تصوير كشيدن زنان تحصيلكرده،‌ ممتاز، متعهد و باحجاب در فيلم‌ها و مجموعه‌هاي هنري و پرهيز از نشان دادن آنان در نقش‌ها و شخصيت‌‌هاي عامه و كم‌سواد.
11- نشان دادن وضعيت حقوقي، فرهنگي و اجتماعي زنان در غرب و مقايسه آن با وضعيت زنان در غرب و مقايسه آن با وضعيت زنان در ايران به منظور ايجاد احساس رضايت خاطر زنان ايراني از فرهنگ ديني و پايبندي آگاهانه‌تر آنان به عفاف و حجاب.
12- نشان دادن اثرات منفي فرهنگ مبتذل و غير اخلاقي غرب در زندگي اجتماعي و خانوادگي.
13- انجام تمهيدات لازم براي كاهش تأثيرات منفي سريال‌ها و فيلم‌هاي خارجي متضاد با فرهنگ اسلامي از طريق نقد و بررسي فيلم‌ها و سريال‌ها.
14- معرفي نمونه‌هاي عيني از اساتيد، مربيان، نفرات اول كنكور، المپيادي‌ها و خانواده‌هاي ايثارگران و .. از نظر مظاهر عفاف و حجاب و ساده زيستي.
15- انعكاس موفقيت‌هاي جوانان – خصوصاً دختران – در ابعاد مختلف با هدف احيا و تقويت شخصيت و منزلت اجتماعي آنها.
16- تهيه فيلم و گزارش از زندگي زنان فعال در عرصه‌هاي خانوادگي، مديريتي، علمي، فرهنگي و هنري با محوريت موضوع «عفاف و پوشش».
17- آشنا كردن خانواده‌ها و جوانان نسبت به برگزاري ازدواج كم هزينه و ساده با توجه به شرايط اقتصادي جامعه.
18- بازنگري در شرايط انتخاب فيلم‌ها و سريال‌هاي خارجي بر اساس ملاك‌هاي حجاب و عفاف.
19- تهيه برنامه‌هاي متناسب با فرهنگ حجاب و عفاف براي كودكان و استفاده از قهرمان‌هاي عروسكي مطرح در كارتون‌ها و برنامه‌هاي كودك نظير (علي كوچولو، كلاه قرمزي و … در ترويج فرهنگ عفاف و حجاب با همكاري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان)
20- تهيه برنامه‌هاي مختلف در خصوص تاريخچه و جايگاه پوشش و حجاب در غرب، تبيين علل و عوامل آن و چگونگي رواج فرهنگ برهنگي در سده‌هاي اخير در آن جوامع.
21- نظارت مستمر بر تبليغات تجاري به منظور جلوگيري از ايجاد روحيه مصرف گرايي و تجمل پرستي به عنوان عوامل ترويج بي مبالاتي اخلاقي و سرق آن به سوي تبليغات و آگهي‌ها فرهنگي و اخلاقي.
22- تدوين سياست‌هاي روش و مشخص در مورد سبك لباس و آرايش هنرمندان، مجريان زن و مرد و … در برنامه‌ها، فيلم‌هاي سينمايي، تاثير و … با محوريت عفاف و حجاب.
23 – اطلاع رساني مناسب و دقيق به خانواده‌ها در مورد علل آسيب‌هاي اجتماعي و انحرافات در خصوص زنان بي سرپرست، كودكان خياباني، طلاق، اعتياد، فرار دختران و نشان دادن عدم رعايت عفاف و حجاب در بروز اين آسيب‌ها.
24- انعكاس عواقب منفي استفاده از فيلم‌ها، نوارهاي مبتذل و حضور در گروه‌هاي منحرف بر زندگي فردي – اجتماعي از طريق برنامه‌هاي مناسب به صورت طبيعي و غير عمدي.
25- نشان دادن اثرات منفي تاثير فرهنگ مبتذل و غير اخلاقي غرب در زندگي اجتماعي نوجوانان به صورت طبيعي.
26- بيان آيات و روايات و توصيه‌هاي ديني در مورد مسئوليت مشترك زن و مرد در رعايت نگاه، رفتار و گفتار.
27 اتخاذ سياست‌هاي انضباطي در خصوص بازيگران زن صدا و سيما و جلوگيري از تجليل و تبليغ چهره‌هايي كه در مناظر اجتماعي و عمومي با ظاهر و پوشش بد حضور پيدا مي‌كنند.
28- ترغيب و تشويق توليد كنندگان آثار فرهنگي كه راهكارهاي بديع و جذاب در راستاي تعميق و توسعه فرهنگ عفاف ارائه نمايند.
29- تجليل از هنرمندان و فرهنگسازان متعهد كه در اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب صاحب اثر و نظر هستند.
30 – افزايش سطح آگاهي خانواده‌ها از طريق رسانه ملي در مورد اهميت فرهنتگي عفاف و حجاب.
31- سفارش ساخت و توليد آثار برجسته و تاثير گذار در موضوع حجاب.

نيروي انتظامي
1- اعلام حدود و ضوابط قانوني عفاف و ملاك‌هاي بدحجابي در جامعه به منظور تشخيص مصاديق آن.
2 – اهتمام بيشتر به برخورد قانوني و محترمانه.
3 – همكاري با سازمان‌هاي ذيربط در فضا سازي تبليغي و فرهنگي در همه مسير‌هاي منتهي به كوهستان‌ها و تفرجگاه‌هاي كوهستاني و ساير اماكن عمومي و تفريحي.
4 – الزام اتحاديه‌ها، سنديكاها و صنوف در مقابله با بدحجابي.
5 – تذكر به افراد بدحجاب و برخورد با آنها طبق ضوابط قانوني در اماكن عمومي شهر.
6 – پيشنهاد لايحه قانوني به مراجع قانونگذار در خصوص رعايت پوشش مناسب در هنگام رانندگي.
7 – برخورد قانوني با افراد خياباني، افراد بدحجاب و باندهاي اصلي فساد فحشا و ….
8- نظارت و كنترل قانوني و اصولي بر وضعيت اماكن تفريحي و عمومي نظير پارك‌ها، سالن‌هاي سينما، سالن‌ها و اماكن ورزشي، كوهستان‌ها، سواحل دريايي، جزاير، مناطق آزاد تجاري، فرودگاه‌ها، پايانه‌ها و … (با مشاركت نهادها و دستگاه‌هاي ذيربط).
9- اهتمام بيشتر به آگاه‌سازي جامعه از آثار مثبت اجتماعي و اخلاقي حجاب و عفاف و نتايج منفي عدم رعايت آن از طريق خلق آثار فرهنگي، هنري و تبليغ (با مشاركت دستگاه‌هاي ذيربط).
10- ممانعت از توليد، توزيع و نمايش محصولات سمعي و بصري غير مجاز و نمايش لباس‌هايي كه موجب بي عفتي و بدحجابي مي‌شوند.
11- كنترل و نظارت جدي بر رعايت حدود و ضوابط قانوني عفاف در مجتمع‌هاي مسكوني، برج‌ها و شهرك‌ها از طريق مديريت بر اين گونه اماكن.
12 – توجه و نظارت بر مراكز خطرناك، ويژه و آلوده و اولويت‌‌ دادن به اين برنامه‌ها و مراكز حساس و سلب ابتكار عمل از آن در نفي امنيت اجتماعي زنان.
13- اولويت در بكارگيري زنان مجرب در دستگيري زنان متخلف و تحويل دادن آنان به مراكز امنيتي و جلوگيري از بازتاب منفي آن در بين مردم.
14 – لزوم برگزار كنندگان جشن‌ها و مراسم عروسي به رعايت شئون اسلامي و كنترل افراد شركت كننده در آن و برخورد جدي با مراكز غير قانوني و فاقد مجوز.
15 – الزام آرايشگاه‌ها به رعايت ضوابط شرعي و قانوني عفاف و كنترل نحوه ورود و خروج عروس و همراهان وي.
16- نظارت مستمر بر اماكن تجاري عمومي شامل فرودگاه‌ها و مجتمع‌هاي مسكوني، نمايشگاه‌ها و … بر نحوه پوشش و بازرسي از اين اماكن در رفع بدحجابي (با همكاري دستگاه‌هاي ذيربط).
17- آموزش، ساماندهي و بكارگيري نيروهاي آگاه زنان جهت نظارت بر رعايت حجاب و پوشش در اجتماع با رعايت حريم و حرمت شخصي افراد.
18- كسب اعلام نظر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و نيروي انتظامي در خصوص برگزاري هر گونه كنسرت يا جنگ شادي قبل از صدور مجوز.
19- توقيف خودروهاي دولتي كه سرنشينان آن شئون اسلامي را رعايت نمي‌كنند.
20- اعلام نظر در خصوص فعاليت‌ يا عدم فعاليت بخش‌هايي كه مي‌تواند موجب ترويج فساد شوند.
21- جلوگيري از فعاليت‌ واحدهاي صنفي متخلف كه باعث مخدوش كردن عفت عمومي مي‌شوند.

سازمان ملي جوانان
1- طراحي شيوه‌هاي كارآمد جهت گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در حوزه‌هاي مرتبط با جوانان.
2- ايجاد ضوابط مشخص به منظور رعايت عفاف توسط تشكل‌هاي غير دولتي جوانان و نظارت بر آنان در اين زمينه.
3- حمايت از سازمان‌ها و انجمن‌هاي غير دولتي كه در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب فعاليت مي‌كنند.
4- تبيين و معرفي شيوه‌ها و راهكارهاي مناسب براي ارتباط سالم و پاك جوانان و اهميت زدايي از نماد لباس و آرايش مبتذل به عنوان شيوه‌اي براي ارتباط.
5 – تحقيق و مطالعه پيرامون اثرات منفي تاثير فرهنگ فاسد و غير اخلاقي غرب در زندگي اجتماعي و فردي جوانان (با همكاري دستگاه‌هاي ذيربط).
6- مطالعه جهت تعيين هنجارهاي روشن در زمينه توسعه فرهنگ عفاف متناسب با علايق جوانان و ارزش‌هاي جامعه.
7- برنامه‌ريزي در مورد بهينه سازي فرهنگ عفاف در اوقات فراغت با اولويت اجراي برنامه‌ها به تفكيك دختران و پسران.
8 – در نظر گرفتن معيار عفاف در انجام پيمايش‌هاي ملي جوانان و ارائه گزارش‌هاي آن به دستگاه‌هاي مرتبط.
9 – انجام پژوهش‌هاي كاربردي در خصوص توسعه فرهنگ عفاف و تعيين سهم و نقش هر دستگاه بر اساس پژوهش‌هاي انجام شد.
10- انجام تحقيقات كاربردي در خصوص علل اجتماعي بالا رفتن سن ازدواج و ارائه پيشنهادات مناسب به دستگاه‌هاي ذيربط بر اساس وظايف هر دستگاه.
11- آسيب شناسي وضعيت ازدواج جوانان در برنامه‌هاي مصوب مربوط و ارائه راهكارهاي مناسب جهت دستيابي به اهداف مشخص.
12- ايجاد مراكز مشاوره‌اي محلي – با كادر مجرب – جهت اطلاع رساني به خانواده‌ها و جوانان به صورت حضوري، تلفني و مكاتبه‌اي.
13- برگزاري ميزگرد و انجام مناظره در خصوص فلسفه عفاف و حجاب.
14 – تشويق و تجليل از دختران و پسران نخبه و ممتاز و معرفي افراد نمونه با توجه به الگو بودن آنها در زمينه پوشش.

سازمان تبليغات اسلامي
1 – تقويت نظام تبليغ ديني در 2عرصه سنتي و مدرن در تعميق فرهنگ عفاف و حجاب.
2 – آسيب شناسي و مطالعه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در نظام تبليغي ديني و ايجاد نوآوري در اين زمينه.
3- تبيين و تبليغ جاذبه‌ها و دافعه‌هاي برخي مسائل در مورد نحوه پوشش و حجاب و گسترش حيا و عفت در خانواده‌ها.
4- تأكيد بر اقدامات فرهنگي – تبليغي به ويژه بهره‌گيري از توانمندي‌هاي رسانه‌اي و نيروي انساني مبلغ – با هدف فرهنگ سازي مثبت در زمينه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب.
5 – توليد محصولات فرهنگي، هنري – سينمايي نمايش، تجسمي، كتاب، رمان و … براي كودكان و بزرگسالان در زمينه بسط فرهنگ عفاف و حجاب (توسط حوزه هنري).
6- توسعه فضاي پرسش و پاسخ مانند برگزاري ميزگرد و انجام مناظره در زمينه فرهنگ عفاف و ضوابط شرعي حجاب با بكارگيري ابزارهاي مختلف تبليغي.
7- برگزاري مسابقات فرهنگي – هنري و علمي با هدف جهت‌دهي به افكار نسل جوان با موضوع حجاب و عفاف و نظرسنجي‌ از شركت كنندگان در تهيه طرح‌ها و برنامه‌هاي مناسب در اين زمينه.
8- تاسيس پژوهشكده توسعه فرهنگ عفاف و حجاب و عفاف (با همكاري وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري)،
9- توزيع كتاب تأليف شده در زمينه بسط فرهنگ عفاف در فروشگاه‌هاي كتاب شهر سازمان تبليغات اسلامي.
10- نشان دادن اثرات منفي فرهنگ مبتذل و غير اخلاقي غرب در زندگي اجتماعي و فردي نوجوانان
11- بيان مناسب آيات و روايات ديني در مورد رعايت نگاه،‌رفتار و گفتار با در نظر گرفتن مختصات جنسي زن و مرد.
12- ارائه مطالب ارزشي، فرهنگي و جذاب در سالن‌هاي انتظار فرودگاه‌ها، راه‌آهن، پايانه‌هاي زميني، تابلوهاي الكترونيكي، ميادين و چهارراه‌ها.

وزارت آموزش و پرورش

1- آموزش، ساماندهي، توجه و بكارگيري مديران، معلمان و همه پرسنل مدارس جهت ترويج فرهنگ عفاف و حجاب در بين دانش آموزان و سازمان‌هاي مربوط نظير بسيج، انجمن‌هاي اسلامي و …
2 – انجام تحقيقات لازم در مورد بسط حيا و عفاف در مدارس به منظور اجراي برنامه‌هاي فرهنگي، تربيتي و پرورشي در آن.
3- گنجاندن موضوع عفاف و حجاب از ديدگاه آيات و روايات همراه با تبيين ضرورت و فلسفه آن براي دانش آموزان در كتب درسي همه مقاطع تحصيلي.
4- اهتمام به مثبت نگري و زيباانديشي در مورد فرهنگ عفاف و حجاب در تأليف كتب درسي.
5- اجراي مسابقات فرهنگي – هنري و علمي با هدف جهت دهي به افكار نسل جوان با موضوع حجاب و عفاف و نظرسنجي از جوانان‌ در تهيه طرح‌ها و برنامه‌هاي مناسب در زمينه‌ حجاب.
6 – تجليل از دختران و پسران نخبه و ممتاز (با توجه به ملاك‌هاي حجاب و عفاف و علم) و برگزاري مسابقات و معرفي افراد نمونه با توجه به ويژگي‌هاي الگويي آنها در زمينه پوشش.
7 – آموزش احكام شرعي عفاف و حجاب و برگزاري كلاس‌هاي دانش افزايي براي والدين (خصوصا مادران) و توجيه آنها نسبت به رعايت حريم عفاف در خانه و محيط‌ هاي اجتماعي از طريق انجمن اوليا و مربيان.
8- تأكيد بر ضرورت رعايت پوشش و الگوي مدهاي اسلامي و ترويج الگوهاي بايسته در پوشش دانش آموزان و همه كادر مدرسه و آرايش نكردن در مدارسم.
9 – تعيين رنگ‌ها و مدل‌هاي متنوع در پوشش دانش آموزان با رعايت موازين و ضوابط شرعي جهت تأمين سلايق مختلف.
10- محرم سازي محيط‌هاي آموزشي و پرورشي و اداري به منظور ايجاد زمينه بروز نيازهاي دختران با حفظ سادگي و موازين و ضوابط شرعي براي جلوگيري از خودنمايي آنها در مجامع عمومي.
11- آشنا كردن جوانان – خصوصاً دختران – براي شناخت توطئه‌ها، زمينه‌ها، روش‌ها و مجاري نفوذ فرهنگ غربي از طريق مدارس.
12- آشنا كردن خانواده‌ها و جوانان با اصول ازدواج آسان و تشكيل خانواده‌ در سنين پايين ‌تر با توجه به شرايط اقتصادي جامعه از طريق كتب درسي.
13- استفاده از شعرخواني، قصه گويي و نقاشي در مقاطع پيش دبستاني و مهد كودك جهت آشنا كردن كودكان با فرهنگ عفاف و حجاب.
14- معرفي و تشويق نمونه‌هاي عيني از اساتيد، مربيان، نفرات اول كنكور، المپيادي‌ها و خانواده‌ها ايثارگران و … از نظر رعايت مظاهر عفاف و حجاب در مدارس.
15- انعكاس موفقيت‌هاي دانش آموزان – خصوصاً دختران – در ابعاد مختلف با هدف ارتقاي شخصيت و منزلت اجتماعي آنها.
16- آموزش معيارهاي رفتار صحيح زن و مرد جهت برقراري روابط انساني و اجتماعي متعادل در خانواده و جامعه از طريق كتب درسي.
17- تهيه و تدوين نشر كتب، مقالات و جزوات تخصصي در راستاي تقويت بنيه اعتقادي و ديني در جهت توسعه فرهنگ عفاف در بين والدين دانش آموزان توسط انجمن اوليا و مربيان.
18- غني سازي اوقات فراغت دانش آموزان – با تأكيد بر فرهنگ عفاف و حجاب – از طريق استفاده از توانمندي‌هاي تشكل‌هاي دانش آموزي.
19- در نظر گرفتن امتيازاتي از نظر انضباطي براي دانش آموزاني كه پوشش اسلامي را رعايت مي‌كنند.
20- در نظر گرفتن امتيازاتي براي مديران مدارسي كه رعايت حجاب كاركنان و دانش آموزان آن اسلام و مناسب است.
21- پاسخگوي بودن مدير مدرسه در صورت عدم رعايت عفاف و حجاب از طرف دانش آموزان.

*وزارت امور اقتصادي و دارايي
1- اهتمام بيشتر در ممانعت از ورود غير قانوني پوشاك و محصولات فرهنگي مغاير با عفت عمومي و شئون اسلامي با توجه به قوانين مربوطه.
2- ممنوعيت ورود، توليد و عرضه مجسمه‌ها، عروسك‌ها، مانكن‌ها و تابلوهاي مروج ضد عفاف نظير نقاشي، فرش، روزنامه و …
3- تدوين قوانيني براي ممنوعيت عرضه لباس‌هاي دست دوم خارجي.
4- وضع تعرفه گمركي ويژه بر پوشاك و محصولات فرهنگي و كالاهاي مغاير با عفت عمومي و شئون اسلامي.
5- نظرات دقيق بر واردات و صادرات و ترانزيت عبور تمام كالاها (از جمله كالاهاي فرهنگي، مواد غذايي، دارويي، آرايشي، پوشاك و …) با همكاري دستگاه هاي ذيربط.

*وزارت علوم، تحقيقات و فناوري – دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي
1- تدوين برنامه جامع فرهنگ عفاف و حجاب با توجه به ضرورت الگو ساز بهينه سازي و به روز كردن الگوها، با در نظر گرفتن تنوع فرهنگي موجود در كشور در محيط‌هاي دانشگاهي توسط پژوهشگاه‌ مطالعات فرهنگي و اجتماعي.
2- آشنا شاختن دانشجويان – خصوصاً دختران – با توطئه‌ها، زمينه‌ها، روش هاي نفوذ فرهنگ غرب و تاثير منفي آن در عفاف و حجاب.
3- انتشار فصلنامه‌ علمي – پژوهشي در مورد توسعه فرهنگ عفاف و انجام تحقيقات جامع در اين زمينه.
4- نظارت جدي بر اجراي آئين نامه انضباطي دانشجويي در محيط دانشگاهي، دانشكده‌ها، خوابگاه‌ها، اردوها و همايش دانشجويي در زمينه توسعه فرهنگ عفاف.
5- تقدم رعايت كنندگان حجاب و عفاف، در جامعه و حمايت از نخبگان با حجاب و معرفي افراد نمونه محجبه.
6- حمايت از پايان‌ نامه‌هاي دانشجويي مرتبط با گسترش فرهنگ عفاف و حجاب.
7- رعايت آمايش سرزميني در جذب دانشجويان بومي.
8- برگزاري ميزگرد و انجام مناظره در خصوص فلسفه عفاف و حجاب.
9- آموزش، ساماندهي و بكارگيري نيروهاي آگاه زن به منظور نظارت بر رعايت حجاب و پوشش در اجتماع، همراه با روش‌هاي پسنديده و احترام به حريم افراد.
10- تهيه و نشر كتب، مقالات و جزوات تخصصي در زمينه تقويت بنيه اعتقادي و ديني و توسعه فرهنگ عفاف براي والدين و دانشجويان توسط دفتر نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه‌ها.
11- آموزش و بكارگيري جوانان آشنا و معارف اسلامي، روان شناسي و جامعه شناسي زن مردم جهت ارائه مشاوره، ترويج معروف‌هاي اخلاقي و اجراي مناسب‌تر اصول حجاب.
12- برخورد غير مستقيم با عوامل فساد و پوشش نامناسب از طريق تشكل‌هاي دانشجويي.
13- عدم بكارگيري كاركنان بي تفاوت به ارزش‌ها و فاقد صلاحيت در دانشگاه‌ها.
14- تهيه گزارش سالانه از وضعيت عفاف و حجاب در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي سراسر كشور و نشان دادن و نتايج اجرايي راهكارهاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و ارائه آن به شوراي عالي انقلاب فرهنگي.
15-حمايت از تشكل‌هاي فعال دانشگاهي جهت انجام اقدامات مناسب در گسترش فرهنگ عفاف.
16- تأكيد بر ضرورت رعايت پوشش و الگوهاي اسلامي توسط كاركنان و دانشجويان و اساتيد و آرايش نكردن در دانشگاه‌ها.
17- آشنا كردن دانشجويان با شرايط ازدواج آسان و تشكيل خانواده مستقل و نيمه مستقل و كمك به انجام ازدواج هاي سالم دانشجويي.

*مركز امور زنان و خانواده
1- تحقيق و تدوين كتب و مقالات مناسب و خصوص فلسفه حجاب و عفاف، و شيوه‌هاي رواج آن در كشور و پاسخگويي به شبها طرح شده در زمينه حجاب.
2- تهيه پودمان آموزشي ترويج فرهنگ عفاف براي خانواده‌ها.
3- تشكيل دوره‌هاي آموزشي كوتاه مدت براي ارباب رجوع‌ها در دستگاه‌هاي اجرايي و تشكيلات غير دولتي.
4- برگزاري همايش‌ها، كنفرانس‌ها و نشست‌هاي تخصصي با موضوع فرهنگ عفاف در مراكز علمي – تحقيقاتي.
5- تشويق و حمايت از NGO هايي كه در خصوص ترويج فرهنگ عفاف فعاليت مي‌كنند.
6- همكاري با سازمان صدا و سيما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در خصوص ترويج نمادها و الگوهاي لباس‌هاي بومي ايراني و تشويق و حمايت از مراكز توليد و توزيع لباس‌هاي ملي و اسلامي.

*وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات
1- ايجاد فضاي امن در تبادل اطلاعات و جلوگيري از مخدوش شدن حريم عفاف در عرصه تبادل اطلاعات.
2- مسدود كردن سايت‌هاي ضد اخلاقي و ضد حجاب بر اساس مصوبات كميته پنج نفره مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي.
3- ارائه تسهيلات و خدمات ارزان براي دستگاه‌هاي و NGO هايي كه در توسعه‌ عفاف و حجاب فعاليت‌ فرهنگي مي‌كنند.
4- تأكيد بر تسريع در ايجاد سيستم فيلترينگ هوشمند براي جلوگيري از افزايش بي بند و باري در جامعه.
5- ارائه گزارش شش ماهه به كميته در خصوص ميزان رجوع كاربران به سايت‌هاي اينترنتي ضد اخلاقي.
6- برخورد با موسسات اينترنتي كه دسترسي با سايت‌هاي غير مجاز را فراهم مي‌كنند و جلوگيري از فعاليت‌ها آنها.
7- ارائه نرم افزارهاي مرتبط ارزان قيمت به خانواده‌ها به منظور جلوگيري از دسترسي به سايت‌هاي ضد اخلاقي.
8- تأمين امكانات لازم – از طريق اينترنت – براي وزارتخانه‌ها و نهادها جهت گسترش فرهنگ عفاف.

سازمان تربيت بدني
– گسترش و بهينه‌سازي فرهنگ عفاف در مراكز و سالن‌هاي ورزشي سازمان تربيت بدني و افزايش ضريب اطمينان خانواده‌ها نسبت به رعايت حريم عفاف و حجاب در ورزشگاه‌ها و سالن‌هاي مخصوص بانوان.
2- اختصاص مراكز ورزشي مناسب براي بانوان جهت گذراندن اوقات فراغت و فضاسازي مناسب جهت برخورداري زنان از آزادي عمل در رعايت حجاب.
3- كنترل سالن‌ها و مجتمع‌هاي ورزشي بزرگ و كوچك از نظر رعايت پوشش و حجاب.
4- دقت نظر در «صلاحيت متقاضيان» تأسيس اماكن ورزشي به منظور جلوگيري از ورود افراد ناباب و فاقد صلاحيت اخلاقي و … در اين گونه مشاغل.
5- شناسايي اماكن ورزشي غير مجاز و رسيدگي به تخلفات اين‌گونه مراكز (اعم از داراي مجوز و فاقد مجوز) در خصوص عدم رعايت مقررات مصوب مربوطه.
6- تقليل مشكلات موجود در مراكز ورزشي و ارائه راهكارهاي مفيد جهت رفع آنها، اطلاع‌رساني مناسب به مديران، شاغلان و مراجعان اين گونه اماكن براي پيشگيري از بروز تخلفات اجتماعي و ايجاد فضاي سالم براي استفاده بهينه از امكانات ورزشي توسط خانواده‌ها.
7- استفاده نكردن از مربيان مرد براي خانم‌ها و مربيان زن براي آقايان.
8- عدم استفاده از نوارهاي صوتي و تصويري غيرمجاز در اماكن ورزشي.
9- جلوگيري از آوردن تلفن‌هاي همراه مجهز به دوربين عكاسي و فيلمبرداري به مراكز آموزشي مختص بانوان.
10- عدم ورود بانوان به سالن‌هاي ورزشي مختص آقايان و بالعكس تحت هر عنوان (تماشاگر و …)
11- تذكر جدي توسط مدير مربوطه به افرادي كه در ورودي به اماكن ورزشي عفاف و حجاب را رعايت نمي‌كنند.
12- طراحي لباس‌هاي مناسب براي بانوان ورزشكار در راستاي حفظ حريم عفاف و حجاب.
13- توجه به شيوه‌هاي تبليغاتي مناسب و مرتبط و استفاده از تعليم ديني مرتبط با فرهنگ عفاف و سلامت جسم و روح.
14- تجليل و تشويق ورزشكاران مروج فرهنگ عفاف.
15- تبليغ و الگوسازي مثبت از افراد و تيم‌هاي اعزامي ورزشي كه مروج ارزش‌هاي اخلاقي و فرهنگ عفاف در خارج از كشور هستند.
16- ابلاغ چارچوب‌هاي روشن براي برگزاري جشنواره‌ها و مراسم افتتاحيه و اختتاميه و شرايط حضور حاضران در آن در داخل و خارج از كشور.
17- برگزاري كلاس‌هاي آموزشي جهت آشنايي مربيان و ورزشكاران با احكام و موازين حجاب و عفاف.
18- تأكيد بر اجراي مقررات انضباطي جهت گسترش فرهنگ عفاف.

*شهرداري‌ها
1- گسترش فرهنگ عفاف در سطح شهر، مراكز فرهنگي، مراكز تحت پوشش شهرداري و مراكز عمومي.
2- ايجاد مراكز مشاوره محلي جهت اطلاع‌رساني به خانواده‌ها و جوانان به صورت حضوري، تلفني و مكاتبه‌اي، با كادر مجرب و با همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي.
3- جلوگيري از تبليغ كالاهاي فرهنگي و تجاري مغاير با فرهنگ عفاف و حجاب نظير آگهي‌هاي تجارتي و تبليغاتي چهره‌هاي هنري و ورزشي با آرايش و حجاب ضد اسلامي.
4- نوشتن آيات و روايات ديني، فتواهاي علماء وصيتنامه‌ حضرت امام(ره) و … به منظور توسعه فرهنگ عفاف در پارك‌ها، ميادين، خودروهاي عمومي شهري، سالن‌هاي سينما، تابلوهاي معابر عمومي و ورزشي با استفاده از ابزارهاي فرهنگي مناسب.
5- تأسيس فرهنگسراي حجاب براي برگزاري جلسات مرتبط،‌ پرسش و پاسخ در زمينه حجاب؛ برگزاري مراسم ويژه و …
6- تهيه تنديس و عكس و تصاوير مناسب از شخصيت‌هاي اسلامي، وقايع مهم تاريخي و طرح‌هاي نمادين و استفاده از آنها جهت نصب در اماكن عمومي مهم و تفرجگاه‌ها، همراه با ترميم و بازسازي مستمر آنها.
7- گسترش اماكن عمومي، پارك‌ها و مراكز ورزشي مناسب براي زنان و دختران جهت گذراندن اوقات فراغت و ايجاد فضاهاي مناسب جهت برخورداري آنان از آزادي عمل در رعايت حجاب توسط سازمان پارك‌ها.
8- حمايت از فعاليت‌هاي عام فرهنگي و هنري دستگاه‌ها در ارتباط با گسترش فرهنگ عفاف.
9- افزايش تسهيلات حمل و نقل شهري ويژه بانوان به منظور تأمين آسايش بيشتر آنان (نظير راه‌اندازي و توسعه تاكسي ويژه بانوان و …)
10- رعايت موازين شرعي در ساختن اماكن مسكوني از نظر در معرض ديد نبودن ورودي خانه‌ها و ديده نشدن داخل خانه به هنگام باز شدن در.

*وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
1- اجراي كامل قانون انطباق امور پزشكي با موازين شرع مقدس اسلام و ابلاغ دستورالعمل‌هاي اجرايي جهت نگهداري از بيماران و همراهان در محيط‌هاي درماني
2- تنظيم و ابلاغ آئين‌نامه انضباطي محيط‌هاي دانشگاهي پيرو مصوبه شماره 502 مورخ 22/5/1381 شوراي عالي انقلاب فرهنگي با تأكيد بر گسترش فرهنگ عفاف و حجاب.
3- طراحي و ساخت خوابگاه‌هاي دانشجويي متناسب با ارزش‌هاي اسلامي.
4- نظارت بيشتر بر بيمارستان‌هاي خصوصي به منظور ترويج فرهنگ حجاب و رعايت حقوق زنان بيمار.
5- اهميت دادن به حجاب و اخلاق اسلامي به عنوان يكي از پيش‌شرط‌هاي اساسي در انتصاب و استخدام رؤساي دانشگاه‌ها، معاونان، مديران، مسئولان حوزه علمي، فرهنگي و ورزشي و كاركنان.
6- طراحي مبلمان اداري در ساختمان‌هاي ستادي بيمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و … بر اساس حفظ حدود حريم شرعي بين كارمندان زن و مرد و پرهيز از بكارگيري معماري open كه موجب رعايت نكردن حريم‌هاي اخلاقي بين كارمندان زن و مرد مي‌شود.
7- تقويت شوراهاي امر به معروف و نهي از منكر در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و بيمارستان‌ها.
8- اهميت مسئله حجاب به عنوان يك امتياز شاخص در گزينش و معرفي دانشجويان نمونه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي.
9- ايجاد تسهيلات ويژه براي ازدواج دانشجويي، ساخت خوابگاه‌هاي متأهلي و فعال كردن دفاتر مشاوره در امر ازدواج دانشجويي.
10- فعال كردن دانشجويان در حوزه پژوهش‌هاي علمي درباره حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها.
11- تنظيم و ابلاغ آئين‌نامه نحوه حضور پرسنل همگن و غيرهمگن در بخش‌هاي تشخيص و درمان و نظارت بر اجراي آن.
12- الگوسازي مناسب براي جامعه پزشكي در زمينه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب با برگزاري همايش‌ها و جشنواره‌هاي علمي و فرهنگي
13- نظارت بر رعايت عفاف و حجاب در سازمان‌هاي خارجي و موسسات پزشكي خصوصي، مانند يونسكو، يونيسف، سازمان بهداشت جهاني و … و يكسان‌سازي يونيفرم كارمندان شاغل در مراكز فوق.
14- تدويني قوانيني براي ممنوعيت عرضه لباس‌هاي دست دوم خارجي در كشور (با همكاري دستگاه‌هاي ذيربط)
15- اهداء بسته‌هاي فرهنگي به دانشجويان جديدالورود با موضوع آموزش در حوزه عفاف و حجاب
16- ايجاد سايت‌هاي اينترنتي در حوزه فلسفه حجاب، برگزاري جلسات سخنراني، پرسش و پاسخ و همايش‌هاي علمي درباره حجاب توسط كانون‌هاي فرهنگي – هنري دانشگاها.
17- ارائه لباس‌هاي مناسب به بيماران براي ورود به اتاق عمل جراحي.

*ستاد احياي امر به معروف و نهي از منكر
1- تلاش جهت احيا فريضه امر به معروف و نهي از منكر به عنوان يك وظيفه شرعي، عمومي در تمام مسائل جامعه، خصوصاً گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و همكاري نهادهاي مرتبط، خصوصاً صدا و سيما، در اين زمينه با ستاد احياء
2- برگزاري همايش و مسابقات فرهنگي گسترده در سراسر كشور براي عمومي و نهادينه كردن حجاب و پوشش با همكاري مادي و معنوي مردم و دولت وسازمان‌هاي مربوط.
3- تشويق مردم به انجام اين فريضه شرعي و انساني.
4- تهيه برنامه‌هاي تبليغي و فرهنگي به منظور ترغيب انگيزه دروني آحاد جامعه، بروز حساسيت در قبال مظاهر مخل حريم عفاف در جامعه اسلامي و هماهنگي با دستگاه‌هاي ذي‌ربط جهت اجراي طرح‌هاي و برنامه‌هاي فوق.
5- تبيين شاخص‌هاي حجاب اسلامي و تعيين موارد مخالفت با آن.
6- تدوين برنامه‌هاي آموزشي در رابطه با امر به حجاب اسلامي و نهي از بدحجابي با همكاري دستگاه‌هاي ذي‌ربط و نظارت بر اجراي آن.
7- تشويق مسئولان امر در عرصه حجاب و عفاف.
8- اعزام آمران و ناهيان در ادارات به منظور اجراي صحيح اين فريضه در خصوص عفاف و حجاب اسلامي از طريق شوراهاي امر به معروف و نهي از منكر.
9- تشويق جامعه به حفظ پوشش اسلامي و قبولاندن نظارت همگاني به عنوان يك اصل مسلم شرعي و انساني.
10- اجراي اصولي پوشش اسلامي توسط دستگاه‌هاي ذي‌ربط در جهت مقابله با الگوهاي نامناسب رفتاري در جامعه.
11- نظارت بر رعايت كامل عفاف و حجاب در مراكز، سازمان‌ها و ارگان‌هاي دولتي.

*سازمان بهزيستي
1- حمايت از ايجاد تشكل‌هاي صنفي در خصوص زنان سرپرست خانواده جهت كارآفريني، خودياري و بهبود زندگي اقتصادي آنها و جلوگيري از بروز ناهنجاري‌هاي اخلاقي و فرهنگي در آنان.
2- توانمندسازي، حرفه‌آموزي و تأمين امنيت مالي و جاني زنان بي‌سرپرست به منظور پيشگيري از بروز آسيب‌‌هاي فرهنگي و اجتماعي با همكاري سازمان فني و حرفه‌اي و وزارت رفاه و تأمين اجتماعي
3- تفكيك و اولويت‌بندي افراد مجرم در امر ترويج مسائل ضد اخلاقي از لحاظ سن، نوع تخلف، ميزان آسيب‌رساني اجتماعي و برنامه‌ريزي مناسب براي اصلاح و بازگشت آنها به زندگي سالم اجتماعي با همكاري سازمان زندان‌ها و دستگاه‌هاي ذي‌ربط.
4- برنامه‌ريزي مناسب براي ترويج فرهنگ عفاف و حجاب در مهد كودك‌ها و مراكز تحت پوشش سازمان بهزيستي و نظارت شايسته در جهت تحقق اين امر.
5- بهره‌گيري از آموزش‌هاي مناسب و منطبق با فرهنگ ايراني – اسلامي در مراكز تحت پوشش (نظير مراكز بازپروري و نگهداري زنان و دختران فراري).

وزارت امور خارجه
1- نظارت بر ارتباطات و عملكرد سفارتخانه‌ها و مراكز فرهنگي خارجي، از نظر ترويج فرهنگ و پوشش نامناسب و رفتارهاي غيراخلاقي در جامعه.
2- معرفي خانواده‌ها و دانشجويان ايراني مقيم خارج از كشور كه در جهت گسترش و اعتلاي فرهنگ و سنت اصيل اسلامي و ملي تلاش كرده‌اند و اعطاي جوايز به اين گونه افراد از طريق رسانه‌هاي گروهي به منظور الگوسازي آنان.
3- تكريم و تشويق بانوان و خانواده‌هاي محجبه كه با حفظ شئون اسامي به سفارتخانه‌هاي ايران در خارج از كشور مراجعه مي‌نمايند.
4- نظارت بر پوشش و حجاب مهمانان و گردشگران خارجي كه به ايران مسافرت مي‌كنند.
5- نظارت و كنترل ويژه بر جشن‌ها، مهماني سفارتخانه‌ها و وابستگاه خارجي و ايراني كه در آن شركت مي‌كنند.
6- همكاري جدي با نيروي انتظامي در جهت شناسايي و برخورد با ايرانيان مختلفي كه با فعاليت‌هاي ضد اخلاقي خود در خارج از كشور حيثيت ملي – مذهبي كشور را مخدوش مي‌كنند.
7- توجيه مناسب متقاضيان رواديد توريستي براي رعايت حجاب و شئون اسلامي توسط گردشگران خارجي در ايران.
8- پيگيري حقوقي براي جلوگيري از فعاليت مراكز و شبكه‌هاي ماهواره‌اي فارسي زبان كه در فضاي ايران فعاليت مي‌كنند.
9- دقت در گزينش نيروهاي متعهد به عنوان سفير و كاركنان سفارتخانه‌هاي ايران و نظارت مستمر بر نحوه رفتار و پوشش خانواده آنها.
10- تذكر لازم به وابستگان سفارتخانه‌هاي ديگر كشورها جهت رعايت مقررات عفاف و حجاب اسلامي – ايراني.

وزارت كار و امور اجتماعي
1- ايجاد فضاي مناسب براي كاركنان و برداشتن زمينه‌هاي اختلاط زن و مرد در محيط‌هاي كاري با توجه به فرهنگ عفاف و حجاب توسط كارفرمايان.
2- ارائه آموزش‌هاي لازم در خصوص رعايت ضوابط اخلاقي و ظاهري (پوشش لباس و آرايش در محيط‌هاي كار) با همكاري مؤسسات شايسته در اين زمينه.
3- تعامل با وزارتخانه‌هاي امور خارجه، (كنسولگري‌هاي ايراني در خارج از كشور) وزارت كشور و نيروي انتظامي (امور اتباع بيگانه) در خصص توجيه رواديد ورود به كشور با حق كار نسبت به رعايت مقررات پوشش اسلامي در محيط كار.
4- نظارت بر رعايت حريم عفاف و حجاب در كلاس‌ها و دوره‌هاي آموزشي كه ضرورتاً به صورت مختلط اداره مي‌شود.
5- انجام تبليغات، تهيه انواع بروشور، اطلاعيه و … در خصوص رعايت حجاب اسلامي و جلوگيري از بي‌بندوباري در محيط‌هاي كاري توسط وزارتخانه‌ها.

مجلس شوراي اسلامي
1- تهيه و تصويب طرح‌هاي آسان‌سازي ازدواج و تأمين منابع مورد نياز اقتصادي، فرهنگي و … براي زوج‌هاي جوان.
2- اصلاح قوانين مجازات مجرمان و باندهاي اصلي گسترش فساد و فرهنگ ضد حجاب و ابتذال.
3- ضرورت نگاه فرهنگي در تصويب قوانين و نظارت بر اجراي آنها.
4- مجلس شوراي اسلامي با تشكيل جلسات كارشناسي و با استفاده از نظرات كارشناسي دستگاه‌هاي ذي‌ربط، نسبت به تهيه طرح‌هاي قانوني در راستاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب اقدام كند و در هنگام تصويب لوايح طرح شده از سوي نمايندگان از كارشناسان ذي‌ربط و شايسته استفاده كند.
5- توجه خاص به سياست‌هاي فرهنگي مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، با موضوع عفاف و حجاب و اهتمام در تصويب قوانين لازم جهت اجراي سياست‌هاي مذكور.
6- مجلس شوراي اسلامي بايد طرح‌هاي لازم را در مورد برخورد با قاچاق كالاهاي مروج ابتذال و بي‌حجابي با استفاده از نظر مراجع ذي‌صلاح تهيه و ارائه كند.
7- مجلس نسبت به تهيه طرح‌هاي قانوني در راستاي فرهنگ‌سازي و ارائه الگوهاي مناسب جهت توسعه فرهنگ عفاف اقدام نمايد.

وزارت كشور
1- تهيه شناسنامه اجتماعي مناطق مختلف كشور در ابعاد فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي با توجه به تنوع فرهنگ‌ها و اعتقادات ديني مردم هر منطقه و برنامه‌ريزي جهت تقويت فرهنگ عفاف متناسب با آداب و رسوم آنها.
2- نظارت بر عملكرد و ارتباطات اقليت‌هاي ديني از نظر فرهنگ و پوشش آنان و جلوگيري از پوشش‌هاي نامناسب در اجتماع و تذكر دادن در مورد رعايت قوانين مربوط به حجاب به آنان.
3- تهيه و تدوين قوانين و پيگيري مصوبات در خصوص پشتيباني حقوقي از سازمان‌هاي مربوط نظير قوه قضائيه و نيروي انتظامي به تناسب اعلام نياز اين گونه ارگان‌ها در زمينه برخورد با معضلات و ناهنجاري‌هاي اخلاقي.
4- بررسي آسيب‌ها و معضلات اجتماعي با هدف افزايش ضريب امنيت اخلاقي جامعه، در شوراي اجتماعي و تأمين استان‌ها به منظور تقويت فرهنگ عفاف.
5- همكاري با قوه قضائيه جهت اجراي مؤثر طرح‌هاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه.
6- توجيه، آموزش و نظارت بر چگونگي پوشش و حجاب اتباع بيگانه و الزام آنان به رعايت ضوابط عفاف و حجاب.
7- كنترل مرزها به منظور جلوگيري از تردد باندها و افرادي كه در خصوص تجارت فحشا فعاليت مي‌كنند.
8- مراقبت از مرزهاي آبي و خاكي كشور به منظور جلوگيري از هرگونه تردد و نقل و انتقالات غيرمجاز در چارچوب سياست‌هاي امنيتي و انتظامي و قوانين مربوطه.
9- وزارت كشور به عنوان نماينده رئيس جمهوري بر همه ارگان‌ها و وزارتخانه‌ها جهت رعايت عفاف و حجاب نظارت كند.
10- دقت در صدور مجوز سازمان‌هاي غيردولتي و نظارت مستمر بر فعاليت آنها با تأكيد بر توسعه فرهنگ عفاف و حجاب.
11- اجراي برنامه‌هاي آموزشي و پژوهشي و طرح‌هاي ملي منطبق بر هويت ايراني – اسلامي در كانون‌هاي زنان و جوانان در راستاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب.

سازمان مديريت و برنامه‌ريزي
1- توجه ويژه به سياست‌ها و آموزه‌هاي فرهنگ عفاف و حجاب در هنگان تدوين برنامه‌هاي توسعه پنجساله و بودجه سالانه كشور.
2- گنجاندن آموزه‌هاي فرهنگ عفاف و حجاب در برنامه‌هاي درسي – در آموزش‌هاي ضمن خدمت – براي مديران و كاركنان دولت و تقويت نهادهاي نظارتي و ارزشيابي در راستاي حاكميت فرهنگ عفاف در ادارات و مراكز آموزشي.
3- برنامه‌ريزي در جهت آموزش، توسعه و گسترش فرهنگ عفاف مختص مديران و كاركنان دولت.
4- اجراي بخشنامه‌هاي مربوط به ارزشيابي در راستاي تحقق مفاد سياست‌ها و روش‌هاي اجرايي طرح عفاف در كليه ادارات.
5- آشنا كردن كارشناسان و برنامه‌ريزان كشور نسبت به ضرورت نگاه فرهنگي در حيطه عفاف و حجاب.
6- تسهيل و تسريع در بودجه‌هاي مصوب مرتبط با طرح‌هاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب اسلامي كه از سوي وزارتخانه‌هاي مربوط ارائه شده است.
7- معرفي ادارات، سازمان‌ها و ارگان‌ها، نهادها و … به عنوان نهادهاي نمونه كه موفقيت بيشتري در راستاي اجراي طرح عفاف از طرف پرسنل زيرمجموعه و ارباب رجوع داشته‌اند.
8- ارزيابي تأثير اجرايي طرح‌هاي فرهنگ‌سازي اسلامي سال‌هاي گذشته و استفاده از اين تجربه در جهت گسترش فرهنگ حجاب آينده و توجه به تدوين مناسب برنامه‌ها و بودجه متناسب با آن در زمينه حجاب.
9- دقت در تنظيم ضوابط مربوط به حوزه عفاف و حجاب در جذب و بكارگيري داوطلبان استخدام در دستگاه‌هاي دولتي.

قوه قضائيه
1- تدوين قوانين لازم و كارآمد در خصوص پيشگيري از بروز و گسترش فساد و ابتذال در جامعه.
2- پيشنهاد اصلاح قوانين، كارآمد كردن قوانين در خصوص پشتيباني قضايي از ضابطان، مجازات مجرمان و باندهاي اصلي گسترش فساد بدحجابي
3- گنجاندن مفاهيم عفاف و حجاب در دوره‌هاي آموزشي و تربيتي جوانان و نوجوانان بزهكار و مجرم به منظور بازپروري و اصلاح آنها.
4- قوه قضائيه در مراكز استان‌ها و شهرستان‌هاي تابعه، دادسراها و شعبات ويژه‌اي براي برخورد با جرائم مربوط به بدحجابي، منكراتي و باندهاي فساد و فحشا تأسيس كند.
5 – بكارگيري قضات مجرب، برخورد قضايي يكسان با مجرمان و متخلفان در سراسر كشور و ارتقاء سطح آموزش و ضابطان جهت اجراي احكام قضايي

وزارت مسكن و شهرسازي
1 – تأكيد بر اجراي مقررات ساختمان در جهت استفاده از معماري متناسب با فرهنگ ديني به صورتي كه خانواده‌ها در حريم خانه احساس آزادي عمل و آرامش كنند. موضوع مصوبه مورخ 1371.12.14 شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران.
ضوابط و مقررات منطقه‌بندي مسكوني شهرها، مجتمع آپارتماني، چند خانواري و تك واحدي در جهت حفظ حقوق همسايگي در واحدهاي مسكوني به لحاظ تأمين نور – آفتاب و عدم اشراف.
2 – معرفي نمونه‌هاي موفق ساخت و ساز متناسب با فرهنگ ايراني – اسلامي جهت الگوبرداري سازندگان
3 – رعايت موازين شرعي به لحاظ عدم ديد داشتن ورودي خانه‌ها، در ورودي خانه‌هاي آپارتماني به گونه‌اي طراحي شود كه هنگام باز شدن، محوطه داخلي خانه (اتاق‌هاي نشيمن و هال) در معرض ديد نباشد.
4 – تدوين سياست‌ها و اجراي برنامه‌هاي مناسب در جهت تأمين تسهيلات لازم براي خانه‌دار شدن اقشار جوان و زنان سرپرست خانوار از طريق مسكن استيجاري.
5 – رعايت مصوبات مربوط به تهيه نقشه‌هاي جامع و تفصيلي حدود مربوط به بلند مرتبه‌سازي در هر منطقه با توجه به فرهنگ ديني و حريم خانواده‌ها با هماهنگي سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط با نظارت دقيق شهرداري‌ها.
6 – كوشش در جهت تقويت و ترويج شهرسازي و معماري اسلامي به طوري كه ارزش‌هاي اخلاقي و ديني ملاك عمل بوده و همواره در طراحي‌هاي شهري منظور شود.
7 – تشكيل كميسيون‌ معماري و طراحي شهري به منظور يافتن راهكارهايي براي رعايت اصول و ارزش‌هاي معماري و شهرسازي ايران (موضوع ماده‌ 2 قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان مصوب 1374)
8 – اختصاص واحد مسكوني به ائمه جماعات و طلاب علوم ديني در مجتمع‌هاي بزرگ مسكوني – احداثي اين وزارتخانه – به منظور ترويج معارف و فرهنگ اسلامي.
9 – پيشنهاد اصلاح ماده‌ 8 قانون تملك آپارتمان به شرح ذيل: در هر ساختمان مشمول مقررات اين قانون در صورتي كه عده‌ مالكان بيش از 3 نفر باشد مجمع عمومي مكلف است مدير يا مديراني از بين خود يا خارج انتخاب كنند هماهنگي نظم و اداره امور ساختمان به نحوي كه آسايش ساكنان آن تأمين شده و از امور خلاف قانون اخلاق و شئون اسلامي جلوگيري شود به عهده مدير ساختمان است و گواهي مدير در اين زمينه براي مراجع انتظامي، ضابطان دادگستري و مراجع قضايي معتبر خواهد بود و طرز انتخاب مدير از طرف مالكان، وظايف و تعهدات او و امور مربوط به مدت مديريت و ساير موضوعات مربوطه در آيين نامه اين قانون تعيين خواهد شد.

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري
1 – ترويج فرهنگ عفاف در حوزه سازمان و ادارات تابعه در سراسر كشور و نظارت بر رعايت حجاب اسلامي توسط شاغلان آن سازمان.
2 – تهيه و تدوين دستورالعمل اجرايي توسط دفتر تدوين استانداردهاي فني و نظارت سازمان جهت: الف) دفاتر خدمات سياحتي و گردشگري، ب) اماكن اقامتي و پذيرايي وابسته، ج) موزه‌ها و بناهاي تاريخي (اعم از داخلي و خارجي) و … به منظور تعميم فرهنگ عفاف در اماكن تحت نظارت بر حفظ حجاب اسلامي توسط كاركنان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و عدم ارائه خدمات به مراجعان متخلف (افراد بدحجاب و بي‌حجاب).
3 – بررسي صلاحيت متقاضيان فعاليت در مراكز تحت پوشش سازمان اعم از مديران، متصديان و شاغلان دفاتر خدمات مسافرتي و گردشگري، مراكز اقامتي و پذيرايي، راهنمايان گردشگران و … توسط حراست سازمان به منظور پيشگيري از ورود افراد فاقد صلاحيت بر مسند مشاغل مذكور و تأمين امنيت اخلاقي براي خانواده‌ها در اين مراكز.
4 – جلوگيري از ادامه فعاليت مراكز غيرمجاز، رسيدگي به تخلفات مراكز و دفاتر داراي مجوز و معرفي متخلفان به مراجع قضايي.
5 – نظارت بر گروه‌هاي ويژه‌ گردشگران خارجي به منظور رعايت شئون اسلامي و جلوگيري از اشاعه فرهنگ مبتذل در جامعه.
6 – ايجاد مراكز فروش پوشاك، كالاهاي فرهنگي و اماكن اقامتي و پذيرايي براي گردشگران خارجي.
7 – اطلاع رساني درباره شئون اسلامي و فرهنگي با جزوات و بروشورهاي توزيعي در بين گردشگران.
8 – اختصاص آموزش‌هاي لازم مرتبط با فرهنگ عفاف و حجاب در دوره‌هاي هتلداري و شرط گزينش و بكارگيري راهنمايان گروه‌هاي گردشگري.
9 – سياستگزاري فرهنگي در مورد گروه‌هاي گردشگري اعزامي به مراكز گردشي خارجي به منظور صيانت از فرهنگ و هويت ايراني – اسلامي.
10 – برنامه‌ريزي نظارت و كنترل فرهنگي پيرامون اعزام گروه‌هاي گردشگري به خارج از كشور.
11 – برنامه‌ريزي در خصوص محدود‌سازي عزيمت گردشگران ايراني به مراكز و مناطق گردشگري غير اخلاقي خارج از كشور.

نيروي مقاومت بسيج
1 – نيروهاي بسيجي پس از كسب آموزش‌هاي لازم در بعد – نظارت اعم از محسوس و غير محسوس – جامعه و مراكزي مانند «مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و محلات و ادارات و …» درباره مسئله عفاف بر اساس ضوابط قانوني اقدام كنند.
2 – اطلاع رساني در بخش عفاف توسط نيروي مقاومت بسيج از طرق مختلف.
3 – انجام كارهاي فرهنگي و ارزشي در جامعه با توجه به فرهنگ عفاف.
4 – همكاري بسيج به عنوان معتمد و ضابط قوه قضائيه و ناجا در اماكن عمومي جامعه.
5 – ترويج فرهنگ عفاف در محيط‌هاي مأموريتي خود نظير: «ادارات، سازمان‌ها، كارخانجات و ….» در بين كارمندان، شاغلان و مراجعه كنندگان.
6 – آسيب‌شناسي بدحجابي و ابتذال فرهنگي با انجام فعاليت‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي.

وزارت راه و ترابري
1 – ترويج فرهنگ عفاف در حوزه وزارتخانه و نظارت بر رعايت حجاب اسلامي توسط شاغلان در آن وزارتخانه و ادارات تابعه در سراسر كشور.
2 – تهيه و تدوين دستورالعمل اجرايي براي هر يك از سازمان‌هاي تابعه از قبيل: الف – سازمان هواپيمايي كشور، ب – شركت راه‌آهن جمهوري اسلامي، ج) سازمان حمل و نقل و پايانه‌هاي كشور به منظور تعميم فرهنگ عفاف در اماكن تحت پوشش اين سازمان
3 – بررسي صلاحيت متقاضيان تأسيس و افتتاح شركت‌ها و موسسات حمل و نقل در كشور «از قبيل: دفاتر فروش بليت هواپيما، قطار، اتوبوس بين شهري، موسسات خدمات باربري درون و برون شهري» به منظور پيشگيري از ورود افراد فاقد صلاحيت در مشاغل مذكور و تأمين امنيت اخلاقي خانواده‌ها در استفاده از امكانات و خدمات اين گونه مراكز.
4 – شناسايي و ساماندهي شركت‌ها و موسسات حمل و نقل غيرمجاز، رسيدگي به تخلفات اين گونه مراكز – اعم از داراي مجوز و فاقد مجوز – در خصوص عدم رعايت مقررات مصوب، معرفي متخلفان به مراجع ذي‌صلاح و جلوگيري از ادامه فعاليت آنان.
5 – كنترل و نظارت بر فعاليت شركت‌ها و موسسات حمل و نقل زميني، هوايي، دريايي و ريلي كشور، به منظور تطبق قوانين موجود در مراكز مذكور با مقررات مصوب در زمينه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب، معرفي متخلفان به مراجع ذيصلاح و جلوگيري از ادامه فعاليت آنان.
6 – تشويق و ترغيب شركت‌ها و موسسات حمل و نقل زميني، هوايي، دريايي و ريلي به ارايه خدمات فرهنگي به مسافران به منظور اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب
7 – ايجاد مراكز بهداشتي – رفاهي در ايستگاه‌هاي راه‌آهن، فرودگاه‌ها، پايانه‌ها و جاده‌ها به همراه نصب تابلوهاي راهنما و اطلاع رساني با محوريت عفاف و حجاب

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید
 • رفع مسدودی حساب بانکی چگونه است؟

  طبق قانون، افراد و مراجعی که اختیار مسدود کردن یا کسب اطلاع از حساب جاری اشخاص را دارند عبارتند از: ۱) دستور مراجع قضایی: از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از [ادامه مطلب]

 • دادگاه بدوی چیست

  دادگاه بدوی چیست؟ کلمه بدوی در لغت به معنای ابتدایی، شروع و آغاز می‌باشد. دادگاه بدوی درواقع اولین دادگاه رسیدگی‌کننده به دعاوی کیفری و حقوقی است. بدین ترتیب که هر دعوا و شکایتی ابتدا در این دادگاه رسیدگی شده و [ادامه مطلب]

 • حق ارتفاق چیست

  حق ارتفاق چیست؟ حقوق ارتفاقی به آن دسته از اختیارات قانونی گفته می شود که برای شخصی در ملک شخص دیگری در نظر گرفته شده است که معمولا به همان حق عبور و مرور محدود می شود. بنابراین به عبارت [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.