متن كامل قانون گسترش راهكارهاي اجرايي عفاف و حجاب

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو


مقدمه:

«حجاب» از ارزنده‌ترين نمودهاي فرهنگي، اجتماعي در تمدن ايراني – اسلامي است كه پيشينه آن به قبل از ورود اسلام مي‌رسد، اما در فرهنگ اسلامي به اوج تعالي و منتهاي ارزش و اعتبار خود مي‌رسد.

حجاب و عفاف پديده مذهبي – ارزشي مهمي در تعاليم اسلامي است و توجه به زمينه‌هاي فرهنگي – اجتماعي به عنوان بستر آن بسيار شايسته و لازم استد و اشاعه و تعميق آن نيازمند آموزش‌هاي بنيادين و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است.

بديهي است كه در كنار شرايط مساعد اجتماعي براي ارزش تلقي كردن و الگوپذيري اين فرهنگ، نيازمند دروني و نهادينه شدن آن در وجود افراد است بدون شك رسيدن به اين هدف نيازمند مشاركت و توجه جدي همه نهادها و دستگاه‌ها به صورت مستمر و هدفمند است.

سياست‌ها و راهكارها
1- در اولويت قرار دادن موضوع حجاب و عفاف در برنامه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي كشور براي مقابله با روند فزاينده بدحجابي.
2- ابلاغ روش‌هاي اجرايي و تعيين ضوابط و هنجارهاي روشن در مورد نوع لباس و پوشش افراد در بخش‌هاي رسمي و اداري كشور.
3- نظارت بر رعايت حريم حجاب و عفاف در سازمان‌هاي دولتي و عمومي و نظارت و تأكيد بر ضرورت رعايت سادگي و پوشش و فرم‌هاي اسلامي و حضور ساده و بي‌آرايش در محيط كار به دليل تأثير منفي بر مراجعان.
4- تعريف استانداردهاي فرهنگي مناسب براي ترويج فرهنگ عفاف منطبق با فرهنگ ديني و ملي و فراهم كردن زمينه‌هاي لازم براي ترويج الگوهاي مناسب پوشش اسلامي توسط نهادهاي الگو ده.
5- ايجاد مراكز و مؤسسات متعدد با هدف الگوسازي، ارائه مدل‌هاي مناسب و متنوع و ايجاد رقابت سالم در زمينه بين افراد.
6- وضع قوانين و مقررات لازم براي اصلاح وضعيت پوشش در جامعه.
7- گسترش و تقويت مراجع قانوني براي ترويج پوشش اسلامي در جامعه.
8- اصالت بخشي به فرهنگ عفاف از طريق محصولات متنوع فرهنگي، هنري متناسب.
9- رعايت حجاب و حفظ شئون اسلامي از سوي مديران، مسئولان حكومتي و خانواده‌هاي آنان و تدوين شاخص‌هايي در اين زمينه براي گزينش مديران.
10- رفع اشكالات قانوني در نحوه توليد،‌ توزيع و عرضه پوشاك داخلي و خارجي.
11- پيگيري نحوه اجراي طرح گسترش فرهنگ عفاف به صورت مستمر در جلسات شوراي فرهنگ عمومي استان‌ها و ارائه گزارش‌هاي منظم به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي (رئيس كميته).
12- ارزيابي دقيق از اجراي طرح‌ها توسط دستگاه‌هاي فرهنگي، انتظامي و قضايي براي مقابله با مظاهر بدحجابي و يافتن راهكارهاي مناسب توسط كميته توسعه و ترويج فرهنگ عفاف.
13- نظارت و ارزيابي عملكرد رسانه‌ها – خصوصاً صدا و سيما – در ارتباط با الگوهاي تبليغي آنها و تأثير آن در جامعه.
14- احياء سنت حسنه «امر به معروف و نهي از منكر» درمورد حجاب و عفاف.
15- فراهم كردن زمينه‌هاي لازم براي تهيه كتب، نشريات و توليدات علمي – فرهنگي به منظور ترويج فرهنگ عفاف و پاسخگويي به شبهات موجود در مورد آن.
16- انجام سياست‌هاي تشويقي درباره مديران و كارگزاراني كه در محيط كار خود اصول عفاف و پوشش اسلامي را رعايت مي‌كنند.

وظايف تخصصي دستگاه‌هاي قانونگذار و اجرايي

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
1- هماهنگي و نظارت بر رسانه‌هاي ارتباط جمعي همانند: روزنامه‌ها، مجلات و محصولات سمعي و بصري، نمايش‌ها و … براي توجه به فرهنگ حجاب و عفاف و رعايت آن.
2- حمايت مادي و معنوي از آثار فرهنگي – هنري همانند تسريع در صدور مجوز،‌ ارايه يارانه و تشويق توليد كنندگان آثار فرهنگي و هنرمنداني كه راهكارهاي تازه و جذاب در راستاي توسعه فرهنگ عفاف ارائه مي‌كنند.
3- جلوگيري از انتشار و تبليغ كالاهاي فرهنگي كه با فرهنگ عفاف و حجاب مغايرت داشته باشد مانند (كتاب، فيلم، نشريات، تئاتر و …)
4- ترويج الگوهاي مناسب براي عفاف و حجاب و ممانعت از ترويج فرهنگ مدگرايي منفي در محصولات و كالاهاي فرهنگي.
5- هماهنگي و همكاري با رسانه‌هاي جمعي براي ايجاد حساسيت لازم در خانواده‌ها نسبت به اهميت فرهنگ حجاب و عفاف.
6- توليد سمفوني و آثار موسيقايي متناسب با موضوع عفاف و حجاب.
7- برگزاري جشنواره‌هاي فرهنگي – هنري، منطقه‌اي، ملي و بين‌المللي براي رواج فرهنگ عفاف و حجاب.
8- استفاده از ظرفيت سازمان‌هاي فرهنگي غير دولتي و خصوصي جهت ترويج فرهنگ عفاف و حجاب.
9- نظارت فرهنگي بر اينترنت و ايجاد سياست‌هاي حمايتي و هدايتي به منظور تعميق فرهنگ عفاف و حجاب و جلوگيري از ورود و گسترش مظاهر تهاجم فرهنگي.
10- تبيين و تحليل ريشه‌هاي ديني و اعتقادي فرهنگ عفاف و حجاب – به ويژه براي نسل جوان – از طريق توليدات ملي، برگزاري نشست‌هاي فكري – فرهنگي، ايجاد باشگاه انديشه و مانند آن.
11- نظارت بر تشكل‌هاي هنري – مردمي، نمايشگاه‌هاي هنري و محافل هنري عمومي مانند: كنسرت‌ها و نمايشگاه‌ها در جهت رعايت عفاف و حجاب.
12- اهتمام لازم براي اجراي قانون «منع استفاده ابزاري از تصاوير زنان در مطبوعات».
13- به عضويت پذيرفتن خانم‌هاي متعهد و مطلع از مسائل عفاف و حجاب در هيئت‌هاي نظارت بر بازبيني فيلم، كتاب و …..
14- تهيه فيلم‌هاي سينمايي در مورد تاريخچه‌ كشف حجاب در ايران و بررسي علل و عوامل آن.
15- استفاده مناسب از لباس‌هاي اسلامي – ملي (حجاب و حجاب برتر) در فيلم‌هاي سينمايي و استفاده نكردن از اين پوشش توسط شخصيت‌هاي منفي و منفور در فيلم‌ها.
16- ارزيابي مستمر وضعيت حضور زنان در فيلم‌هاي سينمايي و مطبوعات.
17- نظارت دقيق و اصولي بر وضعيت فرهنگي – اخلاقي سالن‌هاي سينما و مراكز مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي.
18- حمايت از انتشار نشريات تخصصي و پوشاك اسلامي و سعي در جهاني كردن اين نشريات از طريق اينترنت.
19- ارتباط مستمر و تبليغ در جهت گسترش فرهنگ و سنن ايراني – اسلامي در بين ايرانيان مقيم خارج از كشور به وسيله رايزني‌هاي فرهنگي در سفارتخانه‌هاي ج.اسلامي.ايران در سراسر دنيا ( با همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي)
20- همكاري و هماهنگي درجهت اعزام گروه‌هاي فرهنگي جهت ترويج و تبليغ فرهنگ و آداب اسلامي – ملي براي ساير ملل- خصوصاً ايرانيان مقيم خارج از كشور – (با همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي)
21- توسعه و گسترش ارتباط فرهنگي – اسلامي و ملي بين سفارتخانه‌هاي كشورهاي اسلامي در ايران ( با همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي).

وزارت بازرگاني
1- حمايت عملي از طراحان و توليد كنندگان پوشاك‌هاي ساده و اسلامي در جهت ايجاد تنوع در الگوهاي پوشش اسلامي.
2- نظارت مستمر و مؤثر بر عملكرد واحدهاي توليدي پوشاك از طريق سازمان‌هاي مربوطه.
3- حمايت كامل – حتي يارانه‌اي – از واحدهاي توليدي پارچه‌هاي چادري.
4- كنترل اماكن تجاري عمومي (شامل فروشگاه‌ها، مجتمع‌هاي تجاري، نمايشگاه‌ها و …) از نظر پوشش و بدحجابي.
5- تدوين قوانيني براي ممنوعيت عرضه لباس دست دوم خارجي در كشور.
6- اجراي شيوه‌نامه و ملزم ساختن، واحدهاي توليدي جهت نصب نام تجاري (Brand) بر روي پوشاك توليد شده در داخل.
7- اطلاع رساني و ارتقاء سطح دانش و بينش واحدهاي توليدي،‌ توزيعي، آرايشگاه‌ها، دستگاه‌هاي عرضه لوازم بانوان در مورد حجاب و عفاف.
8- حمايت‌هاي همه جانبه از برگزاري جشنواره‌هاي ادواري و نمايشگاه‌هاي عرضه البسه و لوازم زنان منطبق با الگوهاي ارزشي اسلامي و معرفي واحدهاي نمونه در سطح كشور و خارج از كشور.
9- پيشنهاد قوانين مشخص در مدت 3 ماه براي نظارت بهتر بر توليد و توزيع پوشاك و نحوه برخورد با متخلفان واحدهاي توليدي و استانداردسازي آن به شوراي عالي انقلاب فرهنگي و مجلس شوراي اسلامي.
10- اهتمام براي اجراي مناسب تر مقررات درچيدمان آرايش / تزيين ويترين‌ها و استفاده از مانكن‌ها جهت حفظ عفت عمومي.
11- نظارت بر رعايت اصل عفاف در نوع بسته‌بندي و عدم استفاده از تصويرهاي نامناسب در تبليغات تجاري كالا.
12- تهيه احكام شرعي مرتبط با اسناد و آموزش آن به اصناف توسط وزارت بازرگاني قبل از اخذ مجوز فعاليت.
13- برگزاري نمايشگاه‌هاي لباس – ملي و مذهبي – جهت ارائه الگوهاي اسلامي و سالم به توليدكنندگان و مصرف كنندگان.

سازمان صدا و سيما
1- اهتمام ويژه در خصوص معرفي و ترويج فرهنگ عفاف به منظور نهادينه سازي و جذاب نمودن آن.
2- تبيين نقش حجاب و عفاف در افزايش سلامت جامعه و بهره‌وري آن از طريق توليد برنامه‌هاي مختلف.
3- فرهنگ‌سازي در زمينه اصلاح پوشش نامناسب و ارائه راه‌حل‌هاي مؤثر و فوري از طريق توليد برنامه‌هاي كارشناسي، گفتمان، توليد فيلم، تيزرهاي تلويزيوني و …
4- تبيين و‌ آموزش احكام شرعي حجاب و عفاف و رعايت حريم عفاف در خانه و اجتماع و آموزش معيارهاي رفتار صحيح زن و مرد جهت برقراري روابط متعادل اجتماعي.
5- به تصوير كشيدن ابعاد شخصيت‌هاي الهي اسلام چون حضرت زهرا (س)، حضرت زينب (س) و زنان نمونه از صدر اسلام تا دوران معاصر در مناسبت‌هاي مذهبي و ملي و تأثير آن در فرهنگ سازي و گسترش ارزش‌هاي اسلامي به صورت جذاب.
6- ترويج الگوهاي مناسب حجاب از طريق توليد فيلم و سريال و ساير برنامه‌هاي تلويزيوني و انجام مناظره علمي، فرهنگي و هنري در خصوص فلسفه حجاب و عفاف به منظور استحكام بنيه اعتقادي و فرهنگي جوانان.
7- به تصوير كشيدن چهره بانوان محجبه كشورهاي خارجي در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي، هنري،‌ اجتماعي و سياسي از طريق برنامه‌هاي تلويزيون و تهيه فيلم از زندگي آنان.
8- تهيه فيلم و ارايه تصوير روشن از تاريخچه و خاستگاه كشف حجاب در ايران به عنوان يك حركت سياسي با هدف تخريب بنيان‌هاي فكري و عقيدتي و رفتاري زنان در جامعه.
9- آموزش و ترويج احكام شرعي حجاب و پوشش بومي (منطقه‌اي)‌ در جغرافياي جمهوري اسلامي ايران.
10- به تصوير كشيدن زنان تحصيلكرده،‌ ممتاز، متعهد و باحجاب در فيلم‌ها و مجموعه‌هاي هنري و پرهيز از نشان دادن آنان در نقش‌ها و شخصيت‌‌هاي عامه و كم‌سواد.
11- نشان دادن وضعيت حقوقي، فرهنگي و اجتماعي زنان در غرب و مقايسه آن با وضعيت زنان در غرب و مقايسه آن با وضعيت زنان در ايران به منظور ايجاد احساس رضايت خاطر زنان ايراني از فرهنگ ديني و پايبندي آگاهانه‌تر آنان به عفاف و حجاب.
12- نشان دادن اثرات منفي فرهنگ مبتذل و غير اخلاقي غرب در زندگي اجتماعي و خانوادگي.
13- انجام تمهيدات لازم براي كاهش تأثيرات منفي سريال‌ها و فيلم‌هاي خارجي متضاد با فرهنگ اسلامي از طريق نقد و بررسي فيلم‌ها و سريال‌ها.
14- معرفي نمونه‌هاي عيني از اساتيد، مربيان، نفرات اول كنكور، المپيادي‌ها و خانواده‌هاي ايثارگران و .. از نظر مظاهر عفاف و حجاب و ساده زيستي.
15- انعكاس موفقيت‌هاي جوانان – خصوصاً دختران – در ابعاد مختلف با هدف احيا و تقويت شخصيت و منزلت اجتماعي آنها.
16- تهيه فيلم و گزارش از زندگي زنان فعال در عرصه‌هاي خانوادگي، مديريتي، علمي، فرهنگي و هنري با محوريت موضوع «عفاف و پوشش».
17- آشنا كردن خانواده‌ها و جوانان نسبت به برگزاري ازدواج كم هزينه و ساده با توجه به شرايط اقتصادي جامعه.
18- بازنگري در شرايط انتخاب فيلم‌ها و سريال‌هاي خارجي بر اساس ملاك‌هاي حجاب و عفاف.
19- تهيه برنامه‌هاي متناسب با فرهنگ حجاب و عفاف براي كودكان و استفاده از قهرمان‌هاي عروسكي مطرح در كارتون‌ها و برنامه‌هاي كودك نظير (علي كوچولو، كلاه قرمزي و … در ترويج فرهنگ عفاف و حجاب با همكاري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان)
20- تهيه برنامه‌هاي مختلف در خصوص تاريخچه و جايگاه پوشش و حجاب در غرب، تبيين علل و عوامل آن و چگونگي رواج فرهنگ برهنگي در سده‌هاي اخير در آن جوامع.
21- نظارت مستمر بر تبليغات تجاري به منظور جلوگيري از ايجاد روحيه مصرف گرايي و تجمل پرستي به عنوان عوامل ترويج بي مبالاتي اخلاقي و سرق آن به سوي تبليغات و آگهي‌ها فرهنگي و اخلاقي.
22- تدوين سياست‌هاي روش و مشخص در مورد سبك لباس و آرايش هنرمندان، مجريان زن و مرد و … در برنامه‌ها، فيلم‌هاي سينمايي، تاثير و … با محوريت عفاف و حجاب.
23 – اطلاع رساني مناسب و دقيق به خانواده‌ها در مورد علل آسيب‌هاي اجتماعي و انحرافات در خصوص زنان بي سرپرست، كودكان خياباني، طلاق، اعتياد، فرار دختران و نشان دادن عدم رعايت عفاف و حجاب در بروز اين آسيب‌ها.
24- انعكاس عواقب منفي استفاده از فيلم‌ها، نوارهاي مبتذل و حضور در گروه‌هاي منحرف بر زندگي فردي – اجتماعي از طريق برنامه‌هاي مناسب به صورت طبيعي و غير عمدي.
25- نشان دادن اثرات منفي تاثير فرهنگ مبتذل و غير اخلاقي غرب در زندگي اجتماعي نوجوانان به صورت طبيعي.
26- بيان آيات و روايات و توصيه‌هاي ديني در مورد مسئوليت مشترك زن و مرد در رعايت نگاه، رفتار و گفتار.
27 اتخاذ سياست‌هاي انضباطي در خصوص بازيگران زن صدا و سيما و جلوگيري از تجليل و تبليغ چهره‌هايي كه در مناظر اجتماعي و عمومي با ظاهر و پوشش بد حضور پيدا مي‌كنند.
28- ترغيب و تشويق توليد كنندگان آثار فرهنگي كه راهكارهاي بديع و جذاب در راستاي تعميق و توسعه فرهنگ عفاف ارائه نمايند.
29- تجليل از هنرمندان و فرهنگسازان متعهد كه در اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب صاحب اثر و نظر هستند.
30 – افزايش سطح آگاهي خانواده‌ها از طريق رسانه ملي در مورد اهميت فرهنتگي عفاف و حجاب.
31- سفارش ساخت و توليد آثار برجسته و تاثير گذار در موضوع حجاب.

نيروي انتظامي
1- اعلام حدود و ضوابط قانوني عفاف و ملاك‌هاي بدحجابي در جامعه به منظور تشخيص مصاديق آن.
2 – اهتمام بيشتر به برخورد قانوني و محترمانه.
3 – همكاري با سازمان‌هاي ذيربط در فضا سازي تبليغي و فرهنگي در همه مسير‌هاي منتهي به كوهستان‌ها و تفرجگاه‌هاي كوهستاني و ساير اماكن عمومي و تفريحي.
4 – الزام اتحاديه‌ها، سنديكاها و صنوف در مقابله با بدحجابي.
5 – تذكر به افراد بدحجاب و برخورد با آنها طبق ضوابط قانوني در اماكن عمومي شهر.
6 – پيشنهاد لايحه قانوني به مراجع قانونگذار در خصوص رعايت پوشش مناسب در هنگام رانندگي.
7 – برخورد قانوني با افراد خياباني، افراد بدحجاب و باندهاي اصلي فساد فحشا و ….
8- نظارت و كنترل قانوني و اصولي بر وضعيت اماكن تفريحي و عمومي نظير پارك‌ها، سالن‌هاي سينما، سالن‌ها و اماكن ورزشي، كوهستان‌ها، سواحل دريايي، جزاير، مناطق آزاد تجاري، فرودگاه‌ها، پايانه‌ها و … (با مشاركت نهادها و دستگاه‌هاي ذيربط).
9- اهتمام بيشتر به آگاه‌سازي جامعه از آثار مثبت اجتماعي و اخلاقي حجاب و عفاف و نتايج منفي عدم رعايت آن از طريق خلق آثار فرهنگي، هنري و تبليغ (با مشاركت دستگاه‌هاي ذيربط).
10- ممانعت از توليد، توزيع و نمايش محصولات سمعي و بصري غير مجاز و نمايش لباس‌هايي كه موجب بي عفتي و بدحجابي مي‌شوند.
11- كنترل و نظارت جدي بر رعايت حدود و ضوابط قانوني عفاف در مجتمع‌هاي مسكوني، برج‌ها و شهرك‌ها از طريق مديريت بر اين گونه اماكن.
12 – توجه و نظارت بر مراكز خطرناك، ويژه و آلوده و اولويت‌‌ دادن به اين برنامه‌ها و مراكز حساس و سلب ابتكار عمل از آن در نفي امنيت اجتماعي زنان.
13- اولويت در بكارگيري زنان مجرب در دستگيري زنان متخلف و تحويل دادن آنان به مراكز امنيتي و جلوگيري از بازتاب منفي آن در بين مردم.
14 – لزوم برگزار كنندگان جشن‌ها و مراسم عروسي به رعايت شئون اسلامي و كنترل افراد شركت كننده در آن و برخورد جدي با مراكز غير قانوني و فاقد مجوز.
15 – الزام آرايشگاه‌ها به رعايت ضوابط شرعي و قانوني عفاف و كنترل نحوه ورود و خروج عروس و همراهان وي.
16- نظارت مستمر بر اماكن تجاري عمومي شامل فرودگاه‌ها و مجتمع‌هاي مسكوني، نمايشگاه‌ها و … بر نحوه پوشش و بازرسي از اين اماكن در رفع بدحجابي (با همكاري دستگاه‌هاي ذيربط).
17- آموزش، ساماندهي و بكارگيري نيروهاي آگاه زنان جهت نظارت بر رعايت حجاب و پوشش در اجتماع با رعايت حريم و حرمت شخصي افراد.
18- كسب اعلام نظر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و نيروي انتظامي در خصوص برگزاري هر گونه كنسرت يا جنگ شادي قبل از صدور مجوز.
19- توقيف خودروهاي دولتي كه سرنشينان آن شئون اسلامي را رعايت نمي‌كنند.
20- اعلام نظر در خصوص فعاليت‌ يا عدم فعاليت بخش‌هايي كه مي‌تواند موجب ترويج فساد شوند.
21- جلوگيري از فعاليت‌ واحدهاي صنفي متخلف كه باعث مخدوش كردن عفت عمومي مي‌شوند.

سازمان ملي جوانان
1- طراحي شيوه‌هاي كارآمد جهت گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در حوزه‌هاي مرتبط با جوانان.
2- ايجاد ضوابط مشخص به منظور رعايت عفاف توسط تشكل‌هاي غير دولتي جوانان و نظارت بر آنان در اين زمينه.
3- حمايت از سازمان‌ها و انجمن‌هاي غير دولتي كه در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب فعاليت مي‌كنند.
4- تبيين و معرفي شيوه‌ها و راهكارهاي مناسب براي ارتباط سالم و پاك جوانان و اهميت زدايي از نماد لباس و آرايش مبتذل به عنوان شيوه‌اي براي ارتباط.
5 – تحقيق و مطالعه پيرامون اثرات منفي تاثير فرهنگ فاسد و غير اخلاقي غرب در زندگي اجتماعي و فردي جوانان (با همكاري دستگاه‌هاي ذيربط).
6- مطالعه جهت تعيين هنجارهاي روشن در زمينه توسعه فرهنگ عفاف متناسب با علايق جوانان و ارزش‌هاي جامعه.
7- برنامه‌ريزي در مورد بهينه سازي فرهنگ عفاف در اوقات فراغت با اولويت اجراي برنامه‌ها به تفكيك دختران و پسران.
8 – در نظر گرفتن معيار عفاف در انجام پيمايش‌هاي ملي جوانان و ارائه گزارش‌هاي آن به دستگاه‌هاي مرتبط.
9 – انجام پژوهش‌هاي كاربردي در خصوص توسعه فرهنگ عفاف و تعيين سهم و نقش هر دستگاه بر اساس پژوهش‌هاي انجام شد.
10- انجام تحقيقات كاربردي در خصوص علل اجتماعي بالا رفتن سن ازدواج و ارائه پيشنهادات مناسب به دستگاه‌هاي ذيربط بر اساس وظايف هر دستگاه.
11- آسيب شناسي وضعيت ازدواج جوانان در برنامه‌هاي مصوب مربوط و ارائه راهكارهاي مناسب جهت دستيابي به اهداف مشخص.
12- ايجاد مراكز مشاوره‌اي محلي – با كادر مجرب – جهت اطلاع رساني به خانواده‌ها و جوانان به صورت حضوري، تلفني و مكاتبه‌اي.
13- برگزاري ميزگرد و انجام مناظره در خصوص فلسفه عفاف و حجاب.
14 – تشويق و تجليل از دختران و پسران نخبه و ممتاز و معرفي افراد نمونه با توجه به الگو بودن آنها در زمينه پوشش.

سازمان تبليغات اسلامي
1 – تقويت نظام تبليغ ديني در 2عرصه سنتي و مدرن در تعميق فرهنگ عفاف و حجاب.
2 – آسيب شناسي و مطالعه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در نظام تبليغي ديني و ايجاد نوآوري در اين زمينه.
3- تبيين و تبليغ جاذبه‌ها و دافعه‌هاي برخي مسائل در مورد نحوه پوشش و حجاب و گسترش حيا و عفت در خانواده‌ها.
4- تأكيد بر اقدامات فرهنگي – تبليغي به ويژه بهره‌گيري از توانمندي‌هاي رسانه‌اي و نيروي انساني مبلغ – با هدف فرهنگ سازي مثبت در زمينه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب.
5 – توليد محصولات فرهنگي، هنري – سينمايي نمايش، تجسمي، كتاب، رمان و … براي كودكان و بزرگسالان در زمينه بسط فرهنگ عفاف و حجاب (توسط حوزه هنري).
6- توسعه فضاي پرسش و پاسخ مانند برگزاري ميزگرد و انجام مناظره در زمينه فرهنگ عفاف و ضوابط شرعي حجاب با بكارگيري ابزارهاي مختلف تبليغي.
7- برگزاري مسابقات فرهنگي – هنري و علمي با هدف جهت‌دهي به افكار نسل جوان با موضوع حجاب و عفاف و نظرسنجي‌ از شركت كنندگان در تهيه طرح‌ها و برنامه‌هاي مناسب در اين زمينه.
8- تاسيس پژوهشكده توسعه فرهنگ عفاف و حجاب و عفاف (با همكاري وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري)،
9- توزيع كتاب تأليف شده در زمينه بسط فرهنگ عفاف در فروشگاه‌هاي كتاب شهر سازمان تبليغات اسلامي.
10- نشان دادن اثرات منفي فرهنگ مبتذل و غير اخلاقي غرب در زندگي اجتماعي و فردي نوجوانان
11- بيان مناسب آيات و روايات ديني در مورد رعايت نگاه،‌رفتار و گفتار با در نظر گرفتن مختصات جنسي زن و مرد.
12- ارائه مطالب ارزشي، فرهنگي و جذاب در سالن‌هاي انتظار فرودگاه‌ها، راه‌آهن، پايانه‌هاي زميني، تابلوهاي الكترونيكي، ميادين و چهارراه‌ها.

وزارت آموزش و پرورش

1- آموزش، ساماندهي، توجه و بكارگيري مديران، معلمان و همه پرسنل مدارس جهت ترويج فرهنگ عفاف و حجاب در بين دانش آموزان و سازمان‌هاي مربوط نظير بسيج، انجمن‌هاي اسلامي و …
2 – انجام تحقيقات لازم در مورد بسط حيا و عفاف در مدارس به منظور اجراي برنامه‌هاي فرهنگي، تربيتي و پرورشي در آن.
3- گنجاندن موضوع عفاف و حجاب از ديدگاه آيات و روايات همراه با تبيين ضرورت و فلسفه آن براي دانش آموزان در كتب درسي همه مقاطع تحصيلي.
4- اهتمام به مثبت نگري و زيباانديشي در مورد فرهنگ عفاف و حجاب در تأليف كتب درسي.
5- اجراي مسابقات فرهنگي – هنري و علمي با هدف جهت دهي به افكار نسل جوان با موضوع حجاب و عفاف و نظرسنجي از جوانان‌ در تهيه طرح‌ها و برنامه‌هاي مناسب در زمينه‌ حجاب.
6 – تجليل از دختران و پسران نخبه و ممتاز (با توجه به ملاك‌هاي حجاب و عفاف و علم) و برگزاري مسابقات و معرفي افراد نمونه با توجه به ويژگي‌هاي الگويي آنها در زمينه پوشش.
7 – آموزش احكام شرعي عفاف و حجاب و برگزاري كلاس‌هاي دانش افزايي براي والدين (خصوصا مادران) و توجيه آنها نسبت به رعايت حريم عفاف در خانه و محيط‌ هاي اجتماعي از طريق انجمن اوليا و مربيان.
8- تأكيد بر ضرورت رعايت پوشش و الگوي مدهاي اسلامي و ترويج الگوهاي بايسته در پوشش دانش آموزان و همه كادر مدرسه و آرايش نكردن در مدارسم.
9 – تعيين رنگ‌ها و مدل‌هاي متنوع در پوشش دانش آموزان با رعايت موازين و ضوابط شرعي جهت تأمين سلايق مختلف.
10- محرم سازي محيط‌هاي آموزشي و پرورشي و اداري به منظور ايجاد زمينه بروز نيازهاي دختران با حفظ سادگي و موازين و ضوابط شرعي براي جلوگيري از خودنمايي آنها در مجامع عمومي.
11- آشنا كردن جوانان – خصوصاً دختران – براي شناخت توطئه‌ها، زمينه‌ها، روش‌ها و مجاري نفوذ فرهنگ غربي از طريق مدارس.
12- آشنا كردن خانواده‌ها و جوانان با اصول ازدواج آسان و تشكيل خانواده‌ در سنين پايين ‌تر با توجه به شرايط اقتصادي جامعه از طريق كتب درسي.
13- استفاده از شعرخواني، قصه گويي و نقاشي در مقاطع پيش دبستاني و مهد كودك جهت آشنا كردن كودكان با فرهنگ عفاف و حجاب.
14- معرفي و تشويق نمونه‌هاي عيني از اساتيد، مربيان، نفرات اول كنكور، المپيادي‌ها و خانواده‌ها ايثارگران و … از نظر رعايت مظاهر عفاف و حجاب در مدارس.
15- انعكاس موفقيت‌هاي دانش آموزان – خصوصاً دختران – در ابعاد مختلف با هدف ارتقاي شخصيت و منزلت اجتماعي آنها.
16- آموزش معيارهاي رفتار صحيح زن و مرد جهت برقراري روابط انساني و اجتماعي متعادل در خانواده و جامعه از طريق كتب درسي.
17- تهيه و تدوين نشر كتب، مقالات و جزوات تخصصي در راستاي تقويت بنيه اعتقادي و ديني در جهت توسعه فرهنگ عفاف در بين والدين دانش آموزان توسط انجمن اوليا و مربيان.
18- غني سازي اوقات فراغت دانش آموزان – با تأكيد بر فرهنگ عفاف و حجاب – از طريق استفاده از توانمندي‌هاي تشكل‌هاي دانش آموزي.
19- در نظر گرفتن امتيازاتي از نظر انضباطي براي دانش آموزاني كه پوشش اسلامي را رعايت مي‌كنند.
20- در نظر گرفتن امتيازاتي براي مديران مدارسي كه رعايت حجاب كاركنان و دانش آموزان آن اسلام و مناسب است.
21- پاسخگوي بودن مدير مدرسه در صورت عدم رعايت عفاف و حجاب از طرف دانش آموزان.

*وزارت امور اقتصادي و دارايي
1- اهتمام بيشتر در ممانعت از ورود غير قانوني پوشاك و محصولات فرهنگي مغاير با عفت عمومي و شئون اسلامي با توجه به قوانين مربوطه.
2- ممنوعيت ورود، توليد و عرضه مجسمه‌ها، عروسك‌ها، مانكن‌ها و تابلوهاي مروج ضد عفاف نظير نقاشي، فرش، روزنامه و …
3- تدوين قوانيني براي ممنوعيت عرضه لباس‌هاي دست دوم خارجي.
4- وضع تعرفه گمركي ويژه بر پوشاك و محصولات فرهنگي و كالاهاي مغاير با عفت عمومي و شئون اسلامي.
5- نظرات دقيق بر واردات و صادرات و ترانزيت عبور تمام كالاها (از جمله كالاهاي فرهنگي، مواد غذايي، دارويي، آرايشي، پوشاك و …) با همكاري دستگاه هاي ذيربط.

*وزارت علوم، تحقيقات و فناوري – دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي
1- تدوين برنامه جامع فرهنگ عفاف و حجاب با توجه به ضرورت الگو ساز بهينه سازي و به روز كردن الگوها، با در نظر گرفتن تنوع فرهنگي موجود در كشور در محيط‌هاي دانشگاهي توسط پژوهشگاه‌ مطالعات فرهنگي و اجتماعي.
2- آشنا شاختن دانشجويان – خصوصاً دختران – با توطئه‌ها، زمينه‌ها، روش هاي نفوذ فرهنگ غرب و تاثير منفي آن در عفاف و حجاب.
3- انتشار فصلنامه‌ علمي – پژوهشي در مورد توسعه فرهنگ عفاف و انجام تحقيقات جامع در اين زمينه.
4- نظارت جدي بر اجراي آئين نامه انضباطي دانشجويي در محيط دانشگاهي، دانشكده‌ها، خوابگاه‌ها، اردوها و همايش دانشجويي در زمينه توسعه فرهنگ عفاف.
5- تقدم رعايت كنندگان حجاب و عفاف، در جامعه و حمايت از نخبگان با حجاب و معرفي افراد نمونه محجبه.
6- حمايت از پايان‌ نامه‌هاي دانشجويي مرتبط با گسترش فرهنگ عفاف و حجاب.
7- رعايت آمايش سرزميني در جذب دانشجويان بومي.
8- برگزاري ميزگرد و انجام مناظره در خصوص فلسفه عفاف و حجاب.
9- آموزش، ساماندهي و بكارگيري نيروهاي آگاه زن به منظور نظارت بر رعايت حجاب و پوشش در اجتماع، همراه با روش‌هاي پسنديده و احترام به حريم افراد.
10- تهيه و نشر كتب، مقالات و جزوات تخصصي در زمينه تقويت بنيه اعتقادي و ديني و توسعه فرهنگ عفاف براي والدين و دانشجويان توسط دفتر نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه‌ها.
11- آموزش و بكارگيري جوانان آشنا و معارف اسلامي، روان شناسي و جامعه شناسي زن مردم جهت ارائه مشاوره، ترويج معروف‌هاي اخلاقي و اجراي مناسب‌تر اصول حجاب.
12- برخورد غير مستقيم با عوامل فساد و پوشش نامناسب از طريق تشكل‌هاي دانشجويي.
13- عدم بكارگيري كاركنان بي تفاوت به ارزش‌ها و فاقد صلاحيت در دانشگاه‌ها.
14- تهيه گزارش سالانه از وضعيت عفاف و حجاب در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي سراسر كشور و نشان دادن و نتايج اجرايي راهكارهاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و ارائه آن به شوراي عالي انقلاب فرهنگي.
15-حمايت از تشكل‌هاي فعال دانشگاهي جهت انجام اقدامات مناسب در گسترش فرهنگ عفاف.
16- تأكيد بر ضرورت رعايت پوشش و الگوهاي اسلامي توسط كاركنان و دانشجويان و اساتيد و آرايش نكردن در دانشگاه‌ها.
17- آشنا كردن دانشجويان با شرايط ازدواج آسان و تشكيل خانواده مستقل و نيمه مستقل و كمك به انجام ازدواج هاي سالم دانشجويي.

*مركز امور زنان و خانواده
1- تحقيق و تدوين كتب و مقالات مناسب و خصوص فلسفه حجاب و عفاف، و شيوه‌هاي رواج آن در كشور و پاسخگويي به شبها طرح شده در زمينه حجاب.
2- تهيه پودمان آموزشي ترويج فرهنگ عفاف براي خانواده‌ها.
3- تشكيل دوره‌هاي آموزشي كوتاه مدت براي ارباب رجوع‌ها در دستگاه‌هاي اجرايي و تشكيلات غير دولتي.
4- برگزاري همايش‌ها، كنفرانس‌ها و نشست‌هاي تخصصي با موضوع فرهنگ عفاف در مراكز علمي – تحقيقاتي.
5- تشويق و حمايت از NGO هايي كه در خصوص ترويج فرهنگ عفاف فعاليت مي‌كنند.
6- همكاري با سازمان صدا و سيما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در خصوص ترويج نمادها و الگوهاي لباس‌هاي بومي ايراني و تشويق و حمايت از مراكز توليد و توزيع لباس‌هاي ملي و اسلامي.

*وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات
1- ايجاد فضاي امن در تبادل اطلاعات و جلوگيري از مخدوش شدن حريم عفاف در عرصه تبادل اطلاعات.
2- مسدود كردن سايت‌هاي ضد اخلاقي و ضد حجاب بر اساس مصوبات كميته پنج نفره مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي.
3- ارائه تسهيلات و خدمات ارزان براي دستگاه‌هاي و NGO هايي كه در توسعه‌ عفاف و حجاب فعاليت‌ فرهنگي مي‌كنند.
4- تأكيد بر تسريع در ايجاد سيستم فيلترينگ هوشمند براي جلوگيري از افزايش بي بند و باري در جامعه.
5- ارائه گزارش شش ماهه به كميته در خصوص ميزان رجوع كاربران به سايت‌هاي اينترنتي ضد اخلاقي.
6- برخورد با موسسات اينترنتي كه دسترسي با سايت‌هاي غير مجاز را فراهم مي‌كنند و جلوگيري از فعاليت‌ها آنها.
7- ارائه نرم افزارهاي مرتبط ارزان قيمت به خانواده‌ها به منظور جلوگيري از دسترسي به سايت‌هاي ضد اخلاقي.
8- تأمين امكانات لازم – از طريق اينترنت – براي وزارتخانه‌ها و نهادها جهت گسترش فرهنگ عفاف.

سازمان تربيت بدني
– گسترش و بهينه‌سازي فرهنگ عفاف در مراكز و سالن‌هاي ورزشي سازمان تربيت بدني و افزايش ضريب اطمينان خانواده‌ها نسبت به رعايت حريم عفاف و حجاب در ورزشگاه‌ها و سالن‌هاي مخصوص بانوان.
2- اختصاص مراكز ورزشي مناسب براي بانوان جهت گذراندن اوقات فراغت و فضاسازي مناسب جهت برخورداري زنان از آزادي عمل در رعايت حجاب.
3- كنترل سالن‌ها و مجتمع‌هاي ورزشي بزرگ و كوچك از نظر رعايت پوشش و حجاب.
4- دقت نظر در «صلاحيت متقاضيان» تأسيس اماكن ورزشي به منظور جلوگيري از ورود افراد ناباب و فاقد صلاحيت اخلاقي و … در اين گونه مشاغل.
5- شناسايي اماكن ورزشي غير مجاز و رسيدگي به تخلفات اين‌گونه مراكز (اعم از داراي مجوز و فاقد مجوز) در خصوص عدم رعايت مقررات مصوب مربوطه.
6- تقليل مشكلات موجود در مراكز ورزشي و ارائه راهكارهاي مفيد جهت رفع آنها، اطلاع‌رساني مناسب به مديران، شاغلان و مراجعان اين گونه اماكن براي پيشگيري از بروز تخلفات اجتماعي و ايجاد فضاي سالم براي استفاده بهينه از امكانات ورزشي توسط خانواده‌ها.
7- استفاده نكردن از مربيان مرد براي خانم‌ها و مربيان زن براي آقايان.
8- عدم استفاده از نوارهاي صوتي و تصويري غيرمجاز در اماكن ورزشي.
9- جلوگيري از آوردن تلفن‌هاي همراه مجهز به دوربين عكاسي و فيلمبرداري به مراكز آموزشي مختص بانوان.
10- عدم ورود بانوان به سالن‌هاي ورزشي مختص آقايان و بالعكس تحت هر عنوان (تماشاگر و …)
11- تذكر جدي توسط مدير مربوطه به افرادي كه در ورودي به اماكن ورزشي عفاف و حجاب را رعايت نمي‌كنند.
12- طراحي لباس‌هاي مناسب براي بانوان ورزشكار در راستاي حفظ حريم عفاف و حجاب.
13- توجه به شيوه‌هاي تبليغاتي مناسب و مرتبط و استفاده از تعليم ديني مرتبط با فرهنگ عفاف و سلامت جسم و روح.
14- تجليل و تشويق ورزشكاران مروج فرهنگ عفاف.
15- تبليغ و الگوسازي مثبت از افراد و تيم‌هاي اعزامي ورزشي كه مروج ارزش‌هاي اخلاقي و فرهنگ عفاف در خارج از كشور هستند.
16- ابلاغ چارچوب‌هاي روشن براي برگزاري جشنواره‌ها و مراسم افتتاحيه و اختتاميه و شرايط حضور حاضران در آن در داخل و خارج از كشور.
17- برگزاري كلاس‌هاي آموزشي جهت آشنايي مربيان و ورزشكاران با احكام و موازين حجاب و عفاف.
18- تأكيد بر اجراي مقررات انضباطي جهت گسترش فرهنگ عفاف.

*شهرداري‌ها
1- گسترش فرهنگ عفاف در سطح شهر، مراكز فرهنگي، مراكز تحت پوشش شهرداري و مراكز عمومي.
2- ايجاد مراكز مشاوره محلي جهت اطلاع‌رساني به خانواده‌ها و جوانان به صورت حضوري، تلفني و مكاتبه‌اي، با كادر مجرب و با همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي.
3- جلوگيري از تبليغ كالاهاي فرهنگي و تجاري مغاير با فرهنگ عفاف و حجاب نظير آگهي‌هاي تجارتي و تبليغاتي چهره‌هاي هنري و ورزشي با آرايش و حجاب ضد اسلامي.
4- نوشتن آيات و روايات ديني، فتواهاي علماء وصيتنامه‌ حضرت امام(ره) و … به منظور توسعه فرهنگ عفاف در پارك‌ها، ميادين، خودروهاي عمومي شهري، سالن‌هاي سينما، تابلوهاي معابر عمومي و ورزشي با استفاده از ابزارهاي فرهنگي مناسب.
5- تأسيس فرهنگسراي حجاب براي برگزاري جلسات مرتبط،‌ پرسش و پاسخ در زمينه حجاب؛ برگزاري مراسم ويژه و …
6- تهيه تنديس و عكس و تصاوير مناسب از شخصيت‌هاي اسلامي، وقايع مهم تاريخي و طرح‌هاي نمادين و استفاده از آنها جهت نصب در اماكن عمومي مهم و تفرجگاه‌ها، همراه با ترميم و بازسازي مستمر آنها.
7- گسترش اماكن عمومي، پارك‌ها و مراكز ورزشي مناسب براي زنان و دختران جهت گذراندن اوقات فراغت و ايجاد فضاهاي مناسب جهت برخورداري آنان از آزادي عمل در رعايت حجاب توسط سازمان پارك‌ها.
8- حمايت از فعاليت‌هاي عام فرهنگي و هنري دستگاه‌ها در ارتباط با گسترش فرهنگ عفاف.
9- افزايش تسهيلات حمل و نقل شهري ويژه بانوان به منظور تأمين آسايش بيشتر آنان (نظير راه‌اندازي و توسعه تاكسي ويژه بانوان و …)
10- رعايت موازين شرعي در ساختن اماكن مسكوني از نظر در معرض ديد نبودن ورودي خانه‌ها و ديده نشدن داخل خانه به هنگام باز شدن در.

*وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
1- اجراي كامل قانون انطباق امور پزشكي با موازين شرع مقدس اسلام و ابلاغ دستورالعمل‌هاي اجرايي جهت نگهداري از بيماران و همراهان در محيط‌هاي درماني
2- تنظيم و ابلاغ آئين‌نامه انضباطي محيط‌هاي دانشگاهي پيرو مصوبه شماره 502 مورخ 22/5/1381 شوراي عالي انقلاب فرهنگي با تأكيد بر گسترش فرهنگ عفاف و حجاب.
3- طراحي و ساخت خوابگاه‌هاي دانشجويي متناسب با ارزش‌هاي اسلامي.
4- نظارت بيشتر بر بيمارستان‌هاي خصوصي به منظور ترويج فرهنگ حجاب و رعايت حقوق زنان بيمار.
5- اهميت دادن به حجاب و اخلاق اسلامي به عنوان يكي از پيش‌شرط‌هاي اساسي در انتصاب و استخدام رؤساي دانشگاه‌ها، معاونان، مديران، مسئولان حوزه علمي، فرهنگي و ورزشي و كاركنان.
6- طراحي مبلمان اداري در ساختمان‌هاي ستادي بيمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و … بر اساس حفظ حدود حريم شرعي بين كارمندان زن و مرد و پرهيز از بكارگيري معماري open كه موجب رعايت نكردن حريم‌هاي اخلاقي بين كارمندان زن و مرد مي‌شود.
7- تقويت شوراهاي امر به معروف و نهي از منكر در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و بيمارستان‌ها.
8- اهميت مسئله حجاب به عنوان يك امتياز شاخص در گزينش و معرفي دانشجويان نمونه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي.
9- ايجاد تسهيلات ويژه براي ازدواج دانشجويي، ساخت خوابگاه‌هاي متأهلي و فعال كردن دفاتر مشاوره در امر ازدواج دانشجويي.
10- فعال كردن دانشجويان در حوزه پژوهش‌هاي علمي درباره حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها.
11- تنظيم و ابلاغ آئين‌نامه نحوه حضور پرسنل همگن و غيرهمگن در بخش‌هاي تشخيص و درمان و نظارت بر اجراي آن.
12- الگوسازي مناسب براي جامعه پزشكي در زمينه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب با برگزاري همايش‌ها و جشنواره‌هاي علمي و فرهنگي
13- نظارت بر رعايت عفاف و حجاب در سازمان‌هاي خارجي و موسسات پزشكي خصوصي، مانند يونسكو، يونيسف، سازمان بهداشت جهاني و … و يكسان‌سازي يونيفرم كارمندان شاغل در مراكز فوق.
14- تدويني قوانيني براي ممنوعيت عرضه لباس‌هاي دست دوم خارجي در كشور (با همكاري دستگاه‌هاي ذيربط)
15- اهداء بسته‌هاي فرهنگي به دانشجويان جديدالورود با موضوع آموزش در حوزه عفاف و حجاب
16- ايجاد سايت‌هاي اينترنتي در حوزه فلسفه حجاب، برگزاري جلسات سخنراني، پرسش و پاسخ و همايش‌هاي علمي درباره حجاب توسط كانون‌هاي فرهنگي – هنري دانشگاها.
17- ارائه لباس‌هاي مناسب به بيماران براي ورود به اتاق عمل جراحي.

*ستاد احياي امر به معروف و نهي از منكر
1- تلاش جهت احيا فريضه امر به معروف و نهي از منكر به عنوان يك وظيفه شرعي، عمومي در تمام مسائل جامعه، خصوصاً گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و همكاري نهادهاي مرتبط، خصوصاً صدا و سيما، در اين زمينه با ستاد احياء
2- برگزاري همايش و مسابقات فرهنگي گسترده در سراسر كشور براي عمومي و نهادينه كردن حجاب و پوشش با همكاري مادي و معنوي مردم و دولت وسازمان‌هاي مربوط.
3- تشويق مردم به انجام اين فريضه شرعي و انساني.
4- تهيه برنامه‌هاي تبليغي و فرهنگي به منظور ترغيب انگيزه دروني آحاد جامعه، بروز حساسيت در قبال مظاهر مخل حريم عفاف در جامعه اسلامي و هماهنگي با دستگاه‌هاي ذي‌ربط جهت اجراي طرح‌هاي و برنامه‌هاي فوق.
5- تبيين شاخص‌هاي حجاب اسلامي و تعيين موارد مخالفت با آن.
6- تدوين برنامه‌هاي آموزشي در رابطه با امر به حجاب اسلامي و نهي از بدحجابي با همكاري دستگاه‌هاي ذي‌ربط و نظارت بر اجراي آن.
7- تشويق مسئولان امر در عرصه حجاب و عفاف.
8- اعزام آمران و ناهيان در ادارات به منظور اجراي صحيح اين فريضه در خصوص عفاف و حجاب اسلامي از طريق شوراهاي امر به معروف و نهي از منكر.
9- تشويق جامعه به حفظ پوشش اسلامي و قبولاندن نظارت همگاني به عنوان يك اصل مسلم شرعي و انساني.
10- اجراي اصولي پوشش اسلامي توسط دستگاه‌هاي ذي‌ربط در جهت مقابله با الگوهاي نامناسب رفتاري در جامعه.
11- نظارت بر رعايت كامل عفاف و حجاب در مراكز، سازمان‌ها و ارگان‌هاي دولتي.

*سازمان بهزيستي
1- حمايت از ايجاد تشكل‌هاي صنفي در خصوص زنان سرپرست خانواده جهت كارآفريني، خودياري و بهبود زندگي اقتصادي آنها و جلوگيري از بروز ناهنجاري‌هاي اخلاقي و فرهنگي در آنان.
2- توانمندسازي، حرفه‌آموزي و تأمين امنيت مالي و جاني زنان بي‌سرپرست به منظور پيشگيري از بروز آسيب‌‌هاي فرهنگي و اجتماعي با همكاري سازمان فني و حرفه‌اي و وزارت رفاه و تأمين اجتماعي
3- تفكيك و اولويت‌بندي افراد مجرم در امر ترويج مسائل ضد اخلاقي از لحاظ سن، نوع تخلف، ميزان آسيب‌رساني اجتماعي و برنامه‌ريزي مناسب براي اصلاح و بازگشت آنها به زندگي سالم اجتماعي با همكاري سازمان زندان‌ها و دستگاه‌هاي ذي‌ربط.
4- برنامه‌ريزي مناسب براي ترويج فرهنگ عفاف و حجاب در مهد كودك‌ها و مراكز تحت پوشش سازمان بهزيستي و نظارت شايسته در جهت تحقق اين امر.
5- بهره‌گيري از آموزش‌هاي مناسب و منطبق با فرهنگ ايراني – اسلامي در مراكز تحت پوشش (نظير مراكز بازپروري و نگهداري زنان و دختران فراري).

وزارت امور خارجه
1- نظارت بر ارتباطات و عملكرد سفارتخانه‌ها و مراكز فرهنگي خارجي، از نظر ترويج فرهنگ و پوشش نامناسب و رفتارهاي غيراخلاقي در جامعه.
2- معرفي خانواده‌ها و دانشجويان ايراني مقيم خارج از كشور كه در جهت گسترش و اعتلاي فرهنگ و سنت اصيل اسلامي و ملي تلاش كرده‌اند و اعطاي جوايز به اين گونه افراد از طريق رسانه‌هاي گروهي به منظور الگوسازي آنان.
3- تكريم و تشويق بانوان و خانواده‌هاي محجبه كه با حفظ شئون اسامي به سفارتخانه‌هاي ايران در خارج از كشور مراجعه مي‌نمايند.
4- نظارت بر پوشش و حجاب مهمانان و گردشگران خارجي كه به ايران مسافرت مي‌كنند.
5- نظارت و كنترل ويژه بر جشن‌ها، مهماني سفارتخانه‌ها و وابستگاه خارجي و ايراني كه در آن شركت مي‌كنند.
6- همكاري جدي با نيروي انتظامي در جهت شناسايي و برخورد با ايرانيان مختلفي كه با فعاليت‌هاي ضد اخلاقي خود در خارج از كشور حيثيت ملي – مذهبي كشور را مخدوش مي‌كنند.
7- توجيه مناسب متقاضيان رواديد توريستي براي رعايت حجاب و شئون اسلامي توسط گردشگران خارجي در ايران.
8- پيگيري حقوقي براي جلوگيري از فعاليت مراكز و شبكه‌هاي ماهواره‌اي فارسي زبان كه در فضاي ايران فعاليت مي‌كنند.
9- دقت در گزينش نيروهاي متعهد به عنوان سفير و كاركنان سفارتخانه‌هاي ايران و نظارت مستمر بر نحوه رفتار و پوشش خانواده آنها.
10- تذكر لازم به وابستگان سفارتخانه‌هاي ديگر كشورها جهت رعايت مقررات عفاف و حجاب اسلامي – ايراني.

وزارت كار و امور اجتماعي
1- ايجاد فضاي مناسب براي كاركنان و برداشتن زمينه‌هاي اختلاط زن و مرد در محيط‌هاي كاري با توجه به فرهنگ عفاف و حجاب توسط كارفرمايان.
2- ارائه آموزش‌هاي لازم در خصوص رعايت ضوابط اخلاقي و ظاهري (پوشش لباس و آرايش در محيط‌هاي كار) با همكاري مؤسسات شايسته در اين زمينه.
3- تعامل با وزارتخانه‌هاي امور خارجه، (كنسولگري‌هاي ايراني در خارج از كشور) وزارت كشور و نيروي انتظامي (امور اتباع بيگانه) در خصص توجيه رواديد ورود به كشور با حق كار نسبت به رعايت مقررات پوشش اسلامي در محيط كار.
4- نظارت بر رعايت حريم عفاف و حجاب در كلاس‌ها و دوره‌هاي آموزشي كه ضرورتاً به صورت مختلط اداره مي‌شود.
5- انجام تبليغات، تهيه انواع بروشور، اطلاعيه و … در خصوص رعايت حجاب اسلامي و جلوگيري از بي‌بندوباري در محيط‌هاي كاري توسط وزارتخانه‌ها.

مجلس شوراي اسلامي
1- تهيه و تصويب طرح‌هاي آسان‌سازي ازدواج و تأمين منابع مورد نياز اقتصادي، فرهنگي و … براي زوج‌هاي جوان.
2- اصلاح قوانين مجازات مجرمان و باندهاي اصلي گسترش فساد و فرهنگ ضد حجاب و ابتذال.
3- ضرورت نگاه فرهنگي در تصويب قوانين و نظارت بر اجراي آنها.
4- مجلس شوراي اسلامي با تشكيل جلسات كارشناسي و با استفاده از نظرات كارشناسي دستگاه‌هاي ذي‌ربط، نسبت به تهيه طرح‌هاي قانوني در راستاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب اقدام كند و در هنگام تصويب لوايح طرح شده از سوي نمايندگان از كارشناسان ذي‌ربط و شايسته استفاده كند.
5- توجه خاص به سياست‌هاي فرهنگي مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، با موضوع عفاف و حجاب و اهتمام در تصويب قوانين لازم جهت اجراي سياست‌هاي مذكور.
6- مجلس شوراي اسلامي بايد طرح‌هاي لازم را در مورد برخورد با قاچاق كالاهاي مروج ابتذال و بي‌حجابي با استفاده از نظر مراجع ذي‌صلاح تهيه و ارائه كند.
7- مجلس نسبت به تهيه طرح‌هاي قانوني در راستاي فرهنگ‌سازي و ارائه الگوهاي مناسب جهت توسعه فرهنگ عفاف اقدام نمايد.

وزارت كشور
1- تهيه شناسنامه اجتماعي مناطق مختلف كشور در ابعاد فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي با توجه به تنوع فرهنگ‌ها و اعتقادات ديني مردم هر منطقه و برنامه‌ريزي جهت تقويت فرهنگ عفاف متناسب با آداب و رسوم آنها.
2- نظارت بر عملكرد و ارتباطات اقليت‌هاي ديني از نظر فرهنگ و پوشش آنان و جلوگيري از پوشش‌هاي نامناسب در اجتماع و تذكر دادن در مورد رعايت قوانين مربوط به حجاب به آنان.
3- تهيه و تدوين قوانين و پيگيري مصوبات در خصوص پشتيباني حقوقي از سازمان‌هاي مربوط نظير قوه قضائيه و نيروي انتظامي به تناسب اعلام نياز اين گونه ارگان‌ها در زمينه برخورد با معضلات و ناهنجاري‌هاي اخلاقي.
4- بررسي آسيب‌ها و معضلات اجتماعي با هدف افزايش ضريب امنيت اخلاقي جامعه، در شوراي اجتماعي و تأمين استان‌ها به منظور تقويت فرهنگ عفاف.
5- همكاري با قوه قضائيه جهت اجراي مؤثر طرح‌هاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه.
6- توجيه، آموزش و نظارت بر چگونگي پوشش و حجاب اتباع بيگانه و الزام آنان به رعايت ضوابط عفاف و حجاب.
7- كنترل مرزها به منظور جلوگيري از تردد باندها و افرادي كه در خصوص تجارت فحشا فعاليت مي‌كنند.
8- مراقبت از مرزهاي آبي و خاكي كشور به منظور جلوگيري از هرگونه تردد و نقل و انتقالات غيرمجاز در چارچوب سياست‌هاي امنيتي و انتظامي و قوانين مربوطه.
9- وزارت كشور به عنوان نماينده رئيس جمهوري بر همه ارگان‌ها و وزارتخانه‌ها جهت رعايت عفاف و حجاب نظارت كند.
10- دقت در صدور مجوز سازمان‌هاي غيردولتي و نظارت مستمر بر فعاليت آنها با تأكيد بر توسعه فرهنگ عفاف و حجاب.
11- اجراي برنامه‌هاي آموزشي و پژوهشي و طرح‌هاي ملي منطبق بر هويت ايراني – اسلامي در كانون‌هاي زنان و جوانان در راستاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب.

سازمان مديريت و برنامه‌ريزي
1- توجه ويژه به سياست‌ها و آموزه‌هاي فرهنگ عفاف و حجاب در هنگان تدوين برنامه‌هاي توسعه پنجساله و بودجه سالانه كشور.
2- گنجاندن آموزه‌هاي فرهنگ عفاف و حجاب در برنامه‌هاي درسي – در آموزش‌هاي ضمن خدمت – براي مديران و كاركنان دولت و تقويت نهادهاي نظارتي و ارزشيابي در راستاي حاكميت فرهنگ عفاف در ادارات و مراكز آموزشي.
3- برنامه‌ريزي در جهت آموزش، توسعه و گسترش فرهنگ عفاف مختص مديران و كاركنان دولت.
4- اجراي بخشنامه‌هاي مربوط به ارزشيابي در راستاي تحقق مفاد سياست‌ها و روش‌هاي اجرايي طرح عفاف در كليه ادارات.
5- آشنا كردن كارشناسان و برنامه‌ريزان كشور نسبت به ضرورت نگاه فرهنگي در حيطه عفاف و حجاب.
6- تسهيل و تسريع در بودجه‌هاي مصوب مرتبط با طرح‌هاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب اسلامي كه از سوي وزارتخانه‌هاي مربوط ارائه شده است.
7- معرفي ادارات، سازمان‌ها و ارگان‌ها، نهادها و … به عنوان نهادهاي نمونه كه موفقيت بيشتري در راستاي اجراي طرح عفاف از طرف پرسنل زيرمجموعه و ارباب رجوع داشته‌اند.
8- ارزيابي تأثير اجرايي طرح‌هاي فرهنگ‌سازي اسلامي سال‌هاي گذشته و استفاده از اين تجربه در جهت گسترش فرهنگ حجاب آينده و توجه به تدوين مناسب برنامه‌ها و بودجه متناسب با آن در زمينه حجاب.
9- دقت در تنظيم ضوابط مربوط به حوزه عفاف و حجاب در جذب و بكارگيري داوطلبان استخدام در دستگاه‌هاي دولتي.

قوه قضائيه
1- تدوين قوانين لازم و كارآمد در خصوص پيشگيري از بروز و گسترش فساد و ابتذال در جامعه.
2- پيشنهاد اصلاح قوانين، كارآمد كردن قوانين در خصوص پشتيباني قضايي از ضابطان، مجازات مجرمان و باندهاي اصلي گسترش فساد بدحجابي
3- گنجاندن مفاهيم عفاف و حجاب در دوره‌هاي آموزشي و تربيتي جوانان و نوجوانان بزهكار و مجرم به منظور بازپروري و اصلاح آنها.
4- قوه قضائيه در مراكز استان‌ها و شهرستان‌هاي تابعه، دادسراها و شعبات ويژه‌اي براي برخورد با جرائم مربوط به بدحجابي، منكراتي و باندهاي فساد و فحشا تأسيس كند.
5 – بكارگيري قضات مجرب، برخورد قضايي يكسان با مجرمان و متخلفان در سراسر كشور و ارتقاء سطح آموزش و ضابطان جهت اجراي احكام قضايي

وزارت مسكن و شهرسازي
1 – تأكيد بر اجراي مقررات ساختمان در جهت استفاده از معماري متناسب با فرهنگ ديني به صورتي كه خانواده‌ها در حريم خانه احساس آزادي عمل و آرامش كنند. موضوع مصوبه مورخ 1371.12.14 شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران.
ضوابط و مقررات منطقه‌بندي مسكوني شهرها، مجتمع آپارتماني، چند خانواري و تك واحدي در جهت حفظ حقوق همسايگي در واحدهاي مسكوني به لحاظ تأمين نور – آفتاب و عدم اشراف.
2 – معرفي نمونه‌هاي موفق ساخت و ساز متناسب با فرهنگ ايراني – اسلامي جهت الگوبرداري سازندگان
3 – رعايت موازين شرعي به لحاظ عدم ديد داشتن ورودي خانه‌ها، در ورودي خانه‌هاي آپارتماني به گونه‌اي طراحي شود كه هنگام باز شدن، محوطه داخلي خانه (اتاق‌هاي نشيمن و هال) در معرض ديد نباشد.
4 – تدوين سياست‌ها و اجراي برنامه‌هاي مناسب در جهت تأمين تسهيلات لازم براي خانه‌دار شدن اقشار جوان و زنان سرپرست خانوار از طريق مسكن استيجاري.
5 – رعايت مصوبات مربوط به تهيه نقشه‌هاي جامع و تفصيلي حدود مربوط به بلند مرتبه‌سازي در هر منطقه با توجه به فرهنگ ديني و حريم خانواده‌ها با هماهنگي سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط با نظارت دقيق شهرداري‌ها.
6 – كوشش در جهت تقويت و ترويج شهرسازي و معماري اسلامي به طوري كه ارزش‌هاي اخلاقي و ديني ملاك عمل بوده و همواره در طراحي‌هاي شهري منظور شود.
7 – تشكيل كميسيون‌ معماري و طراحي شهري به منظور يافتن راهكارهايي براي رعايت اصول و ارزش‌هاي معماري و شهرسازي ايران (موضوع ماده‌ 2 قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان مصوب 1374)
8 – اختصاص واحد مسكوني به ائمه جماعات و طلاب علوم ديني در مجتمع‌هاي بزرگ مسكوني – احداثي اين وزارتخانه – به منظور ترويج معارف و فرهنگ اسلامي.
9 – پيشنهاد اصلاح ماده‌ 8 قانون تملك آپارتمان به شرح ذيل: در هر ساختمان مشمول مقررات اين قانون در صورتي كه عده‌ مالكان بيش از 3 نفر باشد مجمع عمومي مكلف است مدير يا مديراني از بين خود يا خارج انتخاب كنند هماهنگي نظم و اداره امور ساختمان به نحوي كه آسايش ساكنان آن تأمين شده و از امور خلاف قانون اخلاق و شئون اسلامي جلوگيري شود به عهده مدير ساختمان است و گواهي مدير در اين زمينه براي مراجع انتظامي، ضابطان دادگستري و مراجع قضايي معتبر خواهد بود و طرز انتخاب مدير از طرف مالكان، وظايف و تعهدات او و امور مربوط به مدت مديريت و ساير موضوعات مربوطه در آيين نامه اين قانون تعيين خواهد شد.

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري
1 – ترويج فرهنگ عفاف در حوزه سازمان و ادارات تابعه در سراسر كشور و نظارت بر رعايت حجاب اسلامي توسط شاغلان آن سازمان.
2 – تهيه و تدوين دستورالعمل اجرايي توسط دفتر تدوين استانداردهاي فني و نظارت سازمان جهت: الف) دفاتر خدمات سياحتي و گردشگري، ب) اماكن اقامتي و پذيرايي وابسته، ج) موزه‌ها و بناهاي تاريخي (اعم از داخلي و خارجي) و … به منظور تعميم فرهنگ عفاف در اماكن تحت نظارت بر حفظ حجاب اسلامي توسط كاركنان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و عدم ارائه خدمات به مراجعان متخلف (افراد بدحجاب و بي‌حجاب).
3 – بررسي صلاحيت متقاضيان فعاليت در مراكز تحت پوشش سازمان اعم از مديران، متصديان و شاغلان دفاتر خدمات مسافرتي و گردشگري، مراكز اقامتي و پذيرايي، راهنمايان گردشگران و … توسط حراست سازمان به منظور پيشگيري از ورود افراد فاقد صلاحيت بر مسند مشاغل مذكور و تأمين امنيت اخلاقي براي خانواده‌ها در اين مراكز.
4 – جلوگيري از ادامه فعاليت مراكز غيرمجاز، رسيدگي به تخلفات مراكز و دفاتر داراي مجوز و معرفي متخلفان به مراجع قضايي.
5 – نظارت بر گروه‌هاي ويژه‌ گردشگران خارجي به منظور رعايت شئون اسلامي و جلوگيري از اشاعه فرهنگ مبتذل در جامعه.
6 – ايجاد مراكز فروش پوشاك، كالاهاي فرهنگي و اماكن اقامتي و پذيرايي براي گردشگران خارجي.
7 – اطلاع رساني درباره شئون اسلامي و فرهنگي با جزوات و بروشورهاي توزيعي در بين گردشگران.
8 – اختصاص آموزش‌هاي لازم مرتبط با فرهنگ عفاف و حجاب در دوره‌هاي هتلداري و شرط گزينش و بكارگيري راهنمايان گروه‌هاي گردشگري.
9 – سياستگزاري فرهنگي در مورد گروه‌هاي گردشگري اعزامي به مراكز گردشي خارجي به منظور صيانت از فرهنگ و هويت ايراني – اسلامي.
10 – برنامه‌ريزي نظارت و كنترل فرهنگي پيرامون اعزام گروه‌هاي گردشگري به خارج از كشور.
11 – برنامه‌ريزي در خصوص محدود‌سازي عزيمت گردشگران ايراني به مراكز و مناطق گردشگري غير اخلاقي خارج از كشور.

نيروي مقاومت بسيج
1 – نيروهاي بسيجي پس از كسب آموزش‌هاي لازم در بعد – نظارت اعم از محسوس و غير محسوس – جامعه و مراكزي مانند «مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و محلات و ادارات و …» درباره مسئله عفاف بر اساس ضوابط قانوني اقدام كنند.
2 – اطلاع رساني در بخش عفاف توسط نيروي مقاومت بسيج از طرق مختلف.
3 – انجام كارهاي فرهنگي و ارزشي در جامعه با توجه به فرهنگ عفاف.
4 – همكاري بسيج به عنوان معتمد و ضابط قوه قضائيه و ناجا در اماكن عمومي جامعه.
5 – ترويج فرهنگ عفاف در محيط‌هاي مأموريتي خود نظير: «ادارات، سازمان‌ها، كارخانجات و ….» در بين كارمندان، شاغلان و مراجعه كنندگان.
6 – آسيب‌شناسي بدحجابي و ابتذال فرهنگي با انجام فعاليت‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي.

وزارت راه و ترابري
1 – ترويج فرهنگ عفاف در حوزه وزارتخانه و نظارت بر رعايت حجاب اسلامي توسط شاغلان در آن وزارتخانه و ادارات تابعه در سراسر كشور.
2 – تهيه و تدوين دستورالعمل اجرايي براي هر يك از سازمان‌هاي تابعه از قبيل: الف – سازمان هواپيمايي كشور، ب – شركت راه‌آهن جمهوري اسلامي، ج) سازمان حمل و نقل و پايانه‌هاي كشور به منظور تعميم فرهنگ عفاف در اماكن تحت پوشش اين سازمان
3 – بررسي صلاحيت متقاضيان تأسيس و افتتاح شركت‌ها و موسسات حمل و نقل در كشور «از قبيل: دفاتر فروش بليت هواپيما، قطار، اتوبوس بين شهري، موسسات خدمات باربري درون و برون شهري» به منظور پيشگيري از ورود افراد فاقد صلاحيت در مشاغل مذكور و تأمين امنيت اخلاقي خانواده‌ها در استفاده از امكانات و خدمات اين گونه مراكز.
4 – شناسايي و ساماندهي شركت‌ها و موسسات حمل و نقل غيرمجاز، رسيدگي به تخلفات اين گونه مراكز – اعم از داراي مجوز و فاقد مجوز – در خصوص عدم رعايت مقررات مصوب، معرفي متخلفان به مراجع ذي‌صلاح و جلوگيري از ادامه فعاليت آنان.
5 – كنترل و نظارت بر فعاليت شركت‌ها و موسسات حمل و نقل زميني، هوايي، دريايي و ريلي كشور، به منظور تطبق قوانين موجود در مراكز مذكور با مقررات مصوب در زمينه توسعه فرهنگ عفاف و حجاب، معرفي متخلفان به مراجع ذيصلاح و جلوگيري از ادامه فعاليت آنان.
6 – تشويق و ترغيب شركت‌ها و موسسات حمل و نقل زميني، هوايي، دريايي و ريلي به ارايه خدمات فرهنگي به مسافران به منظور اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب
7 – ايجاد مراكز بهداشتي – رفاهي در ايستگاه‌هاي راه‌آهن، فرودگاه‌ها، پايانه‌ها و جاده‌ها به همراه نصب تابلوهاي راهنما و اطلاع رساني با محوريت عفاف و حجاب

5.00 avg. rating (97% score) - 1 vote

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.