مسئله قاچاق کالا از مبادی رسمی زیر ذره بین دادستان کل

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
 دادستان کل کشور در اختتامیه پانزدهمین همایش سراسری روسای کل دادگستری و دادستان‌های سراسر کشور با مفید وصف کردن مطالب ارائه‌شده در این همایش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه قوه قضاییه باید صد در صد انقلابی باشد، توجه به این موضوع را یک تکلیف شرعی دانست.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری با اشاره به بررسی تخصصی شش موضوع حقوق عامه، فضای مجازی، مواد مخدر، امور اقتصادی، نظارت بر دادسراها و مسائل امنیتی، مطالب مطروحه در کارگروه‌ها را مفید و مؤثر ارزیابی کرد. دادستان کل کشور با تأکید بر ضرورت توجه به کار جهادی در دستگاه قضا، به نقش مدعی‌العمومی دادستان اشاره کرد و افزود: مردم و جامعه یک حق عمومی دارد که دادستان باید مطابق قانون دنبال این حق باشد. به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور،  وی به بیان نکاتی پیرامون احقاق حقوق عامه پرداخت و با اشاره به تدوین دستورالعمل حقوق عامه از دادستان‌ها خواست هر نکته و پیشنهادی در رابطه با این موضوع دارند را تا دو هفته آینده به دادستانی کل کشور ارائه کنند. دادستان کل کشور گفت: حتماً باید در رابطه با صیانت از حقوق عامه و حفظ آن اولویت‌بندی صورت گیرد و با توجه به شرایط منطقه و استان این اولویت‌بندی انجام شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری با تأکید بر استفاده از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی در حوزه حقوق عامه، اظهار کرد: هر موضوعی که در حوزه هر نهاد و تشکیلات دولتی هست باید آن‌ها را مکلف کنیم که اقدامات را انجام داده و دادستان نظارت بر پیشرفت کار داشته باشد.
وی حفظ امنیت مردم در ابعاد مختلف را به‌عنوان مؤلفه دیگر موردتوجه قرار داد و تصریح کرد: امنیت به چند دستگاه ازجمله وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، بسیج و قوه قضاییه مرتبط است که هرکدام وظیفه‌ای دارند و در این زمینه همفکری را می‌طلبد لذا دادستان‌ها باید جلسات مستمر داشته باشند. دادستان کل کشور افزود: امروز امنیت هدف دشمن و سیبلی برای تیرهای کشنده‌ای که به‌طرف ما شلیک می‌کنند، است و کاملاً مشخص است که دشمن مسائل اعتقادی، فرهنگی، اقتصادی و اعتماد عمومی جامعه را هدف گرفته و متناسب با حمله دشمن باید خودمان را مجهز کنیم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری اظهار کرد: دشمنان در مسائل اقتصادی، اعتقادی، فرهنگی، امنیتی و نظامی کار و هزینه می‌کنند و باید حساسیت ویژه‌ای به این موضوع داشت.
وی ادامه داد: برخورد با قاچاق کالا و ارز به دلیل قانون عمدتاً به عهده قوه قضاییه نیست و با سازمان تعزیرات است و رسیدگی به پرونده‌های قاچاق سازمان‌یافته و پرونده‌هایی که در تعزیرات منتهی به برائت می‌شود بر عهده دستگاه قضا است و سازمان تعزیرات وظیفه دارد این قبیل پرونده‌ها را به دادستان اعلام کند که قبلاً این کار صورت نمی‌گرفت و با پیگیری‌های صورت گرفته در دو سال اخیر این اقدام صورت می‌گیرد؛ لذا دادستان‌ها در این دو موضوع با جدیت ورود کنند؛ چراکه قاچاق ضربه‌هایی را به اشتغال و تولید وارد کرده است.   مگر می‌شود بدون تبانی این حجم از قاچاق وارد کشور شود
دادستان کل کشور با طرح این سؤال که مگر امکان دارد این حجم عظیم از قاچاق و ارز بدون تبانی از مبادی رسمی وارد کشور شود از بررسی این موضوع در دادستانی کل خبر داد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری خطاب به دادستان‌های سراسر کشور گفت: در هر حوزه‌ای که معاونت اقتصادی برای پیگیری معضل و پرونده‌های مرتبط با قاچاق کالا و ارز داشت همکاری‌های لازم را داشته باشید؛ چراکه امسال هم به لحاظ تأکیدات مقام معظم رهبری و هم به لحاظ مسائل اقتصادی باید موضوع قاچاق کالا و ارز را جدی‌تر از گذشته پیگیری کنیم.

   ورود دادستانی به قاچاق چند هزار خودرو در بندرعباس
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری با اشاره به موضوع قاچاق خودرو در حوزه بندرعباس گفت: در رابطه با این موضوع دادستانی بندرعباس ورود پیدا کرد و حتی برخی دستگاه‌های اجرایی نیز به این موضوع صحه گذاشتند اما مشاهده کردیم که مسئول یکی از گمرکات طی مصاحبه‌ای اعلام داشت که مراحل قانونی ورود این خودروها طی شده است؛ در همین ارتباط بنده به رییس دادگستری کل استان هرمزگان اعلام کردم که موضوع را بررسی کنید که مدیرکل گمرک با توجه به اسنادی که موجود است و دال بر وقوع تخلف دارد بر چه مبنایی چنین صحبتی را مطرح کرده است.
دادستان کل کشور در ادامه خطاب به دادستان‌های کل کشور گفت: از حوزه‌هایی که گرفتار معضل قاچاق کالا و ارز هستند مجدانه می‌خواهیم به این مسئله با جدیت بپردازند و بدانید که در این رابطه ما هر نوع مساعدتی که بخواهید از قاضی متخصص تا ارائه آموزش در مرکز، در اختیار شما می‌گذاریم. 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری توجه دادستان‌ها را به سه اقدام در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز معطوف کرد و ادامه داد: از بعد وظیفه نظارت بر حقوق عامه به این موضوع ورود کرده، پرونده‌های قاچاق سازمان‌یافته را با جدیت رسیدگی نموده و برای پرونده‌هایی که در سازمان تعزیرات در مورد آن‌ها برائت صادر می‌شود وقت گذاشته و بررسی کنید.

     اشد مجازات برای ورود به حریم خصوصی از طریق پیام‌رسان‌های داخلی
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری در ادامه با اشاره به تلاش دشمنان برای سلب اعتماد مردم از نظام گفت: دشمنان تلاش می‌کنند که توده مردم را به‌واسطه اقداماتی در رسانه‌های جدید نظیر پیام‌رسان‌ها نسبت به‌نظام بی‌اعتماد کنند؛ مقام معظم رهبری پیرامون ضرورت سازمان‌دهی فضای مجازی تأکیدات فراوانی دارند؛ ما شاهد هستیم که دشمنان از طریق این فضا دروغ و نیرنگ و مسائل ضداخلاقی و مسائل ضدامنیتی را پیش می‌برند
دادستان کل کشور بابیان اینکه از دولت مصرانه می‌خواهیم که در اجرای منویات مقام معظم رهبری نسبت به ساماندهی پیام‌رسان‌ها اهتمام داشته باشند، گفت: از یک‌سو باید به تقویت پیام‌رسان‌های داخلی پرداخت و از سویی دیگر باید به جامعه این اطمینان داده شود که به‌هیچ‌وجه هیچ مقام و دستگاهی حق ورود به عرصه زندگی خصوصی اشخاص را ندارد.
وی تصریح کرد: به‌عنوان دادستان کل و شما به‌عنوان دادستان‌های سراسر کشور این اطمینان را به مردم بدهید که هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی و هم با توجه به فتوای مقام معظم رهبری به‌هیچ‌وجه ورود به زندگی خصوصی اشخاص در شبکه‌های اجتماعی مجاز نیست و به مردم بگویید که چنین القائاتی از سوی دشمنان برای سلب اعتماد مردم طرح می‌گردد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری گفت: مردم هر جا دیدند از طریق پیام‌رسان‌های داخلی ورودی به حریم خصوصی آن‌ها صورت گرفته است سریعاً مراجعه کنند تا ببیند که قوه قضاییه در دفاع از حق آن‌ها ورود پیدا می‌کند و متخلفین و مجرمین را به اشد مجازات می‌رساند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری تأکید کرد: به‌موجب حکم شرع و فتوای مقام معظم رهبری و آیین‌نامه ابلاغ‌شده سرک کشیدن به حریم خصوصی اشخاص از طریق پیام‌رسان‌ها مجاز نیست.

 تلاش برخی روحانی‌نما برای حذف ولایت‌فقیه از قانون اساسی
دادستان کل کشور در ادامه با اشاره به مشاهده آثار نفوذ دشمن گفت: دشمن حتی در بین حوزه‌های علمیه هم برای نفوذ تلاش و برنامه دارد، بنده به اعتبار مسئولیت در دادگاه ویژه می‌بینم که گزارش‌های غیرقابل‌تردیدی در این رابطه ارائه می‌شود؛ در شهر مقدس قم عده‌ای روحانی‌نما در قالب تشکل‌هایی، تشکیل جلسه می‌دهند و موضوع جلسه این آقایان این است که چگونه موضوع ولایت‌فقیه را از قانون اساسی و نظام حذف کنیم. وی تصریح کرد: دشمن ستون خیمه انقلاب یعنی ولی‌فقیه را هدف گرفته است و نهادهایی نظیر قوه قضاییه و سپاه و نیروی انتظامی را که در راستای اهداف و سیاست‌های تعیین‌شده رهبری حرکت می‌کنند، هدف گرفته است و تلاش دارد این ارکان را به انحای مختلف با دروغ سازی و صحنه‌سازی مورد هجمه قرار دهد.

   برنامه‌ریزی‌شده بودن برخورد با پلیس در ماجرای مواجهه نیروی انتظامی با یک زن بدحجاب
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری با اشاره به موضوع مواجهه مأمور نیروی انتظامی با یک زن بدحجاب در پارکی در تهران گفت: قرائن نشان می‌دهد برخوردی که به‌واسطه این ماجرا با نیروی انتظامی صورت گرفت، برنامه‌ریزی‌شده بود و این موضوع از نوع فیلمبرداری این ماجرا مشخص بود.
دادستان کل کشور ادامه داد: البته ممکن است در نحوه تذکر دادن مأمور نیروی انتظامی نیز اشتباه و تخلفی صورت گرفته باشد که ما از این موضوع دفاع نمی‌کنیم اما مشاهده کردید در این ماجرا عده‌ای باهدف تخریب نیروی انتظامی وارد شدند و فیلم گرفته‌شده از ماجرا را با چه سرعتی در پیام‌رسان‌ها نشر دادند و حتی برخی از آقایان و خانم‌های نماینده و برخی جریانات سیاسی در نشریات در قبال این مسئله موضع‌گیری‌هایی کردند. وی بیان کرد: اگر یک مأمور نیروی انتظامی برخلاف مقررات برخوردی را صورت داده باید به سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه کرد تا موضوع رسیدگی شود اما اینکه بدون بررسی موضوع عده‌ای در مجلس و روزنامه‌ها سروصدا کنند قابل‌قبول نیست.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری در ادامه با انتقاد از افرادی که در قبال این حرکات فریادشان به آسمان بلند می‌شود اما در قبال توهین یک فرد نانجیب به ساحت مقدس امام رضا (ع) سکوت می‌کنند گفت: آیا شما یک سرمقاله در روزنامه‌های آن‌ها دیده‌اید که این فرد توهین‌کننده به ساحت مقدس امام رضا (ع) را محکوم کرده باشند؟ دادستان کل کشور ادامه داد: در این موضوع، فرد اهانت کننده به‌محض اینکه متوجه شد دستگاه قضایی پیگیر موضوع است به‌قصد فرار به فرودگاه امام مراجعه کرد که خوشبختانه توسط دادستانی تهران در همان‌جا دستگیر شد.
وی افزود: من به دادستان تهران گفتم که این جریان را فقط در اختیار دادسرای فرهنگ و رسانه نگذارد و آن را از بعد امنیتی هم پیگیری کند؛ چطور می‌شود فردی با آن سابقه این‌چنین به حریم حضرت علی ابن موسی‌الرضا (ع) که ولی‌نعمت ما هست جسارت کند و بعد هم قصد فرار به خارج از کشور را داشته باشد؛ باید پشت پرده این ماجرا را دید.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری اظهار کرد: متأسفانه عده‌ای در داخل کشور به دنبال این هستند که از نهادهایی همچون قوه قضاییه، سپاه و نیروی انتظامی یک نقطه‌ضعف بگیرند و آن را به هر طریقی که می‌توانند و باقدرت رسانه‌ای که دارند بزرگ و برجسته کنند.
دادستان کل کشور افزود: آیا می‌شود در مملکت امام زمان (عج) و در کشور امام رضا (ع) یک فرد نانجیب آن حرف‌های نامربوط و زشت را به حریم ولایت بزند و کسی کار به کارش نداشته باشد.
دادستان کل کشور در ارتباط با مسائل دادسراها ادامه داد: روسای کل دادگستری امکانات لازم را در اختیار دادستان‌ها قرار دهند. وی نظارت مستمر بر دادسراها و ضابطین را مورد تأکید قرار داد و گفت: ضابطین به‌موجب قانون زمانی می‌توانند ورود به تحقیقات کنند که آموزش‌دیده باشند و کارت ضابطیت برای آن‌ها صادرشده باشد که از سال گذشته این موضوع در حال انجام است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری با تأکید بر اهتمام ویژه به موضوع امربه‌معروف و توجه ویژه به دستورالعمل‌های ابلاغی بر ضرورت تعیین شعبی برای مسائل امنیتی اشاره کرد و افزود: اگر نیاز به آموزش است دادستانی کل کشور این امکان را فراهم می‌کند. وی خطاب به دادستان‌ها تصریح کرد: پرونده‌ها بدون استثنا به‌محض ورود ثبت‌شده و بعدازآن به ضابطین ارجاع داده شود.
برخورد قاطع وجدی با جرائم مشهود، تکریم ارباب‌رجوع، نظارت مستمر بر زندان‌ها و زندانیان، استفاده از ظرفیت‌های تخصصی دادستان کل در موضوعات مختلف، حمایت از تولیدکنندگان و رعایت نظم نیز موضوعات دیگری که دادستان کل کشور به آن اشاره کرد.

   تعیین معاون ویژه در دادسراهای سراسر کشور برای پیگیری حقوق عامه
محمدجواد حشمتی معاون دادستان کل کشور نیز در کارگروه حقوق عامه پانزدهمین همایش روسای کل دادگستری و دادستان‌های سراسر کشور با اشاره به تدوین دستورالعمل حقوق عامه، ضمن قدردانی از حمایت‌های دادستان کل کشور از تعیین معاون ویژه در دادسراهای سراسر کشور برای پیگیری حقوق عامه خبر داد. وی بابیان اینکه دادستان‌ها با درایت و تدابیر به موضوعات ورود کرده. حضور دادستان‌ها درصحنه را در کاهش جرائم بسیار مؤثر و معجزه‌آسا دانست.
معاون دادستان کل کشور در حقوق عامه از روسای کل دادگستری‌ها خواست تا با عنایت ویژه‌ای امکانات لازم را برای پیگیری حقوق عامه در اختیار دادستان‌ها قرار دهند. وی با اشاره به‌ضرورت تثبیت مالکیت‌ها در دولت به دادستان‌ها توصیه کرد که در شوراهای حفظ حقوق بیت‌المال این موضوع را پیگیری کرده و با اجرای طرح کاداستر مستندسازی صورت گیرد.
حشمتی بابیان اینکه حقوق عامه باید به معنای واقعی حفظ شود، بیان داشت: قانون تکلیف دادستان‌ها را مشخص کرده است به‌عنوان‌مثال قانون هوای پاک لازم‌الاجرا است و می‌تواند در بحث جلوگیری از آلودگی خواهد کمک کند.
معاون دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: حقوق عامه در همه استان‌ها اولویت‌بندی شود و اولویت منطقه‌ای و استانی خیلی می‌تواند کمک کند.

حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید
 • رفع مسدودی حساب بانکی چگونه است؟

  طبق قانون، افراد و مراجعی که اختیار مسدود کردن یا کسب اطلاع از حساب جاری اشخاص را دارند عبارتند از: ۱) دستور مراجع قضایی: از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از [ادامه مطلب]

 • دادگاه بدوی چیست

  دادگاه بدوی چیست؟ کلمه بدوی در لغت به معنای ابتدایی، شروع و آغاز می‌باشد. دادگاه بدوی درواقع اولین دادگاه رسیدگی‌کننده به دعاوی کیفری و حقوقی است. بدین ترتیب که هر دعوا و شکایتی ابتدا در این دادگاه رسیدگی شده و [ادامه مطلب]

 • حق ارتفاق چیست

  حق ارتفاق چیست؟ حقوق ارتفاقی به آن دسته از اختیارات قانونی گفته می شود که برای شخصی در ملک شخص دیگری در نظر گرفته شده است که معمولا به همان حق عبور و مرور محدود می شود. بنابراین به عبارت [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.