نسبت به مجازات های جایگزین حبس نباید جوسازی صورت بگیرد

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
نسبت به مجازات های جایگزین حبس نباید جوسازی صورت بگیرد
معاون حقوقی قوه‌قضاییه با اشاره به اینکه مشوق‌هایی برای استفاده قضات از مجازات‌های جایگزین حبس و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها پیش‌بینی شده است، گفت: در رابطه با قضاتی که کمتر از مجازات حبس استفاده می‌کنند، جوسازی‌هایی صورت می‌گیرد.
ذبیح‌الله خداییان با اشاره به استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس توسط قضات اظهار کرد: با تصویب قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۹۲ تحت تأثیر افزایش جمعیت کیفری زندان‌ها و آثار زیانبار آن بر مجرم، خانواده آنها و جامعه، قانونگذار سیاست کاهش مجازات حبس و استفاده از مجازات‌های جایگزین را در دستور کار قرار داد.
معاون حقوقی قوه‌قضاییه درباره سیاست حبس‌زدایی در قوه‌قضاییه نیز به ایسنا گفت: در دوره ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی سعی شده این سیاست تثبیت شود. بر این اساس سیاست حبس‌زدایی در اسناد بالادستی مورد تأکید قرار گرفت تا از این به بعد قانونگذار در تصویب قوانین و مقررات جزایی از سیاست واحدی تبعیت کند لذا موضوع کاهش عناوین مجرمانه و مجازات حبس در ماده ۳۸ قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه کشور و همچنین بند (ج) ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شد.وی در ادامه تصریح کرد: مجازات‌های جایگزین به عنوان یک نوآوری در قانون مجازات اسلامی پیش‌بینی شده و فصل نهم این قانون به این مجازات‌ها اختصاص یافته است. قانون در ماده ۶۴ مقرر داشته «مجازات‌های جایگزین حبس عبارتند از دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه و محرومیت از حقوق اجتماعی»، البته در قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات نیز راهکارهای قانونی دیگری جهت کاهش موارد استفاده از مجازات حبس مانند تعلیق تعقیب، تعلیق مجازات، تعویق صدور حکم، آزادی مشروط و حبس تحت نظارت سامانه‌های الکترونیکی پیش‌بینی شده است.
وی در خصوص استقبال قضات از مجازات‌های جایگزین و با اشاره به انواع مجازات‌های جایگزین حبس اظهار کرد: محکوم‌کردن مجرمان به انجام مطالعاتی در خصوص جرم ارتکابی، کمک به مأموران شهرداری در کاشت درخت یا نظافت و امثال آن از جمله مجازات‌های جایگزین است.
خداییان ادامه داد: ذهنیت حاکم بر عامه مردم و حتی مسئولان استفاده بیشتر از مجازات حبس است لذا در رابطه با قضاتی که کمتر از مجازات حبس استفاده می‌کنند، جوسازی‌هایی صورت می‌گیرد مبنی بر اینکه قاضی قاطعیت نداشته یا با مجرمان با مسامحه برخورد می‌کند.
معاون حقوقی قوه‌قضاییه با بیان اینکه قو‌ه‌قضاییه در خصوص استفاده از مجازات‌های جایگزین امتیازاتی برای قضات در نظر گرفته است، اظهارکرد: ریاست قوه‌قضاییه در سال ۹۵ جهت کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس دستورالعمل ۳۳ ماده‌ای را تصویب و ابلاغ کردند که هم‌اکنون عیناً آن دستورالعمل به صورت طرح توسط نمایندگان در مجلس مطرح شده است.
در این دستورالعمل مشوق‌هایی برای استفاده قضات از مجازات‌های جایگزین حبس و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها پیش‌بینی شده است.
حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.