نفقه دختر در دوران نامزدی بر عهده کیست

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : خیابان زرتشت غربی 13

نفقه نامزد

پرسش ۲۰ . در دوران عقد تا عروسى ـ که دختر در خانه پدر به سر مى برد ـ آیا تأمین نفقه او بر عهده شوهر است؟

آیات عظام امام، بهجت، خامنه اى، صافى، فاضل، مکارم و نورى: در فرض یاد شده،  اگر زن تمکین داشته باشد، نفقه او بر شوهر واجب است.

آیات عظام تبریزى و وحید: خیر، در این فرض بر عهده شوهر نیست.[۲]

آیه اللّه  سیستانى: اگر در شهرى که زندگى مى کنند، متعارف است که نفقه دختر را  خانواده اش مى دهد، بر عهده شوهر چیزى نیست. در غیر این صورت، پرداخت  نفقه، وظیفه شوهر است.[۳]

تبصره. اگر با مطالبه زن، مرد نفقه را در این مدت نپردازد (طبق فتواى کسانى که  مى گویند نفقه او بر عهده شوهر است)، زن مى تواند در آینده، قیمت نفقه  پرداخت نشده در این دوران را، از شوهر مطالبه کند.

 • [۱]. صافى، جامع الاحکام، ج۲، س ۱۳۳۳ ؛ امام، استفتائات، ج ۳، احکام نفقه، س ۱۴ ؛ نورى، استفتائات،  ج ۲، س ۶۶۲ ؛ فاضل، جامع المسائل، ج ۲، س ۱۳۱۲ ؛ مکارم، استفتائات، ج ۲، س ۱۰۵۱ و ج ۱، س ۸۳۹ و دفتر: بهجت و خامنه اى.
 • [۲]. تبریزى، منهاج الصالحین، ج ۲، م ۱۳۹۹ و وحید، منهاج الصالحین، ج ۳، م ۱۳۹۹٫
 • [۳]. سیستانى، منهاج الصالحین، ج ۳، م ۴۱۵٫(احکام روابط زن و شوهر، پرسمان).

 

پرسش: نفقه زن بر مرد کی واجب می شود؟ بعد از عقد یا بعد از عروسی؟

پاسخ: بعد از عروسی واجب است.

پرسش: اگر زوجه در منزل پدر باشد آیا حق مطالبه نفقه را دارد ؟

پاسخ: تا عروسی نشده است چون متعارف اسقاط حق نفقه است حق مطالبه آن را ندارد .

پرسش: اگر فردی ازدواج کرد و در مدت یکسال دخول صورت نگرفت و او را طلاق داد آیا زن حق مطالبه نفقه را دارد ؟

پاسخ: اگر زن خود را برای شوهر آماده می ساخت و از خانه بدون اجازه او خارج نمی شد استحقاق نفقه را دارد بلکه بنا بر احتیاط واجب اگر بدون اجازه از خانه خارج می شد ولی خود را برای شوهر آماده می ساخت ، حق نفقه را نیز دارد . بله اگر متعارف این باشد که تا شب عروسی و زفاف نفقه ای برای زن نیست که خود قرینه بر اسقاط این حق است و اگر او را قبل از شب عروسی طلاق بدهد حقی ندارد .

پرسش: آیا پرداخت نفقه زوجه ای که در عقد بستگی تمکین تامّ نمی کند بر زوج لازم است ؟

پاسخ: چنانچه مقصود زمانی است که دختر هنوز به خانه شوهر نرفته چنانچه شرط شده که زن می تواند تمکین تامّ نکند ولو از باب شرط ارتکازی ناشی از تعارف بر او تمکین تام لازم نیست وشوهر، هم که شرط عدم انفاق در این مدت کرده ولو از همان باب شرط ارتکازی انفاق بر او هم واجب نیست .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی .


اجازه از شوهر برای بیرون رفتن در دوران نامزدی

پرسش :در دوران نامزدی که زن در خانه پدری تشریف دارد هرگونه بیرون رفتن زن باید با اجازه شوهر باشد یا پدر زن؟ اگر با مرد باشد در صورت رعایت نکردن زن باتوجه به این نکته در طلاق مهریه شامل زن میشود یانه؟
پاسخ :در این دوران نه نفقه واجب است ونه اجازه گرفتن زن .استفتائات آیت الله مکارم شیرازی  .
سؤال ۲۲۰٫ آیا در دوران عقد اطاعت از شوهر بر زن لازم و پرداخت نفقه بر شوهر لازم است؟

جواب: مطابق آنچه در عرف معمول امروز است، تا زمانى که زن به خانه شوهر نیامده نه نفقه دارد و نه براى خروج از منزل از شوهر اجازه مى گیرد، و این در واقع نوعى شرط ضمن عقد است.  احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى، (دوران عقد).

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی .

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی هانیه اخوان کاظمی

آدرس : خیابان زرتشت غربی موسسه حقوقی اخوان
 • ثبت آنلاین شکواییه سرقت

  ثبت آنلاین شکواییه سرقت   افراد با مراجعه به سامانه adliran.ir می‌توانند شکواییه خود درباره سرقت را از منزل ثبت و پیگیری کنند. اگر تا همین چند وقت پیش برای گزارش سرقت و تنظیم شکواییه به کلانتری، نیروی انتظامی و [ادامه مطلب]

 • شرایط برخورداری از نظام نیمه آزادی

  شرایط برخورداری از نظام نیمه آزادی   زندان، مجازاتی پذیرفته‌شده و غیرقابل انکار در تمامی جهان است و نظریه‌های مختلف کیفری، فواید و مضرات فراوانی را برای این مجازات برشمرده‌اند. در همین خصوص نهادهای مدرن کیفری تلاش می‌کنند با اعمال [ادامه مطلب]

 • آیا امکان فسخ قرارداد خرید ملک بدون پارکینگ وجود دارد؟

  آیا امکان فسخ قرارداد خرید ملک بدون پارکینگ وجود دارد؟   یک وکیل پایه‎یک دادگستری گفت: زمانی که ملکی با قید داشتن پارکینگ پیش‎فروش می‎شود، اما فروشنده به تعهد خود در خصوص این موضوع عمل نمی‌کند، در صورتی که پارکینگ [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*