پیشگیری از آسیب های اجتماعی با حمایت از خانواده زندانیان

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : خیابان زرتشت غربی 13
خانواده‌های زندانیان در معرض آسیب‌های اجتماعی مختلفی قرار دارند که زندگی را برای آنها بسیار دشوار می‌کند این در حالی است که آنها تقصیری‌ در جرمی که توسط سرپرست یا مَرد خانواده که گاهی اوقات زنان سرپرست خانواده هستند، ندارند اما به خاطر زندانی شدن سرپرست‌شان در معرض آسیب‌های گوناگون فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی قرار می‌گیرند.  بنا به اذعان کارشناسان، اغلب خانواده‌های زندانیان به خاطر شرایطی که دارند، در معرض آسیب‌هایی همچون طلاق، فقر، اعتیاد و … هستند و در این میان، بیشترین آسیب متوجه فرزندان زندانیان است.
  ‌ ۶۰ هزار خانواده زندانیان تحت پوشش انجمن حمایت
از جمله نهادهایی که برای حمایت از خانواده زندانیان نیازمند راه اندازی شده و امروز در محور حمایت از این خانواده ها قرار دارد، انجمن حمایت از خانواده زندانیان است؛ انجمنی که به گفته سید عبدالله مرتضوی مدیرکل دفتر برنامه ریزی اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی هم اکنون ۱۰۰ هزار خانواده زندانی نیازمند در کشور وجود دارد که از این تعداد، ۶۰ هزار نفر تحت پوشش انجمن ها قرار دارند.   بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان زندان‌ها و انجمن حمایت از زندانیان، ۷۰ درصد خانواده زندانیان نیازمند حمایت هستند و در فقر به سر می‌برند. اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در جلسه شورای معاونین این سازمان گفته است: آمارها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از افرادی که وارد زندان ها می شوند متاهل و اکثر آنها از اقشار محروم و حاشیه نشین هستند و این نشان دهنده وجود شرایط نامناسب در بین خانواده های زندانیان است که اگر امروز برای حمایت از آنها اقدامی صورت نگیرد فردا این آسیب‌ها جامعه را به مخاطره خواهد انداخت.

‌جلوگیری از طلاق ۱۰ هزار همسر زندانی
همان طور که گفته شد، یکی از آسیب هایی که خانواده زندانیان را تهدید می کند، طلاق همسر زندانیان است که جهانگیر در همین ارتباط در مراسم جشن گلریزان امسال اعلام کرد: سال گذشته کار شناسایی ۱۰هزار همسر زندانی که به‌علت زندانی شدن سرپرست خانواده، خواستار طلاق بودند انجام و از فروپاشی این خانواده‌ها با برگزاری کلاس‌های مشاوره جلوگیری شد.
رییس سازمان زندان ها گفت: همچنین سال گذشته دو هزار و ۵۰۰ فرزند زندانی که در معرض اعتیاد بودند، شناسایی شدند که با کمک نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد از سقوط آنها جلوگیری شد و بیش از ۷۰۰ فرزند زندانی که ترک تحصیل کرده بودند به مدارس بازگشتند.

‌لزوم تصویب قانون
از جمله مشکلات سر راه حمایت از خانواده زندانیان نیازمند، نبود قانون مصوب در این حوزه است که احمد فاضلیان‌‌ رییس کل دادگستری استان البرز، نبود قانون حمایت از خانواده زندانیان را یک خلاء می‌داند و می گوید:‌ دولت مکلف به کمک برای تصویب این قانون و درنظر گرفتن ردیف اعتباری برای آن است.
‌او با بیان اینکه کاهش درآمد با زندانی شدن سرپرست، مشکلات عدیده ای را برای خانواده زندانیان فراهم می کند، گفته است: کمک‌ هزینه‌های درمانی و مسکن خانواده زندانیان باید بیش از گذشته مورد توجه و پیگیری قرار گیرد و از فرصت‌هایی نظیر مسکن مهر برای این خانواده ها استفاده شود.

‌حاشیه نشینی؛ تهدید خانواده زندانیان
از دیگر آسیب هایی که امروزه به شدت خانواده های زندانیان را تهدید می کند، بحث حاشیه نشینی است؛ موضوعی از معضل مسکن نشات می گیرد. یدالله موحد رییس کل دادگستری استان البرز در همین ارتباط می گوید: خانواده زندانیان، مشکلات متعددی دارند که یکی از اینها بحث مسکن است و برای رفع آن باید اقدام کرد. او معتقد است: اگر مسکن خانواده زندانیان تامین نشود، حاشیه‌نشینی این افراد را تهدید می کند و باید برای ساخت مسکن ویژه خانواده زندانیان نیازمند، طبق چارچوب های قانونی اقدام شود.  ‌رمضان امیری مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان در همین ارتباط از تشکیل کارگروه ساخت مسکن برای خانواده زندانیان محروم در این استان خبر داده و می گوید: این کارگروه با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره)،  مسکن و شهرسازی، شهرداری و اداره کل مسکن و شهرسازی تشکیل شده است.

‌ایجاد درآمد پایدار
مراد فتحی مدیر‌کل زندان‌های استان اردبیل هم‌ بر ایجاد درآمد پایدار برای خانواده زندانیان تاکید کرده و می گوید: برای ارایه خدمات بهتر به خانواده زندانیان نیازمند، ابتدا باید مشکلات این خانواده به طور کارشناسی احصا و از ظرفیت مشاوران اقتصادی‌، بخش خصوصی‌ و مدیران دستگاه‌های اجرایی و قضایی شهرستان در این راستا استفاده کرد.
وی بیان می‌کند: بسیاری از خانواده‌ها توان پرداخت اجاره بهاء را ندارند‌، برخی فرزندانشان به دلیل مشکلات مالی به وجود آمده از زندانی شدن سرپرست خانواده در حال ترک تحصیل هستند و برخی دارای فرزند بیمار هستند ‌و استعدادهایشان به جای اینکه در نکات مثبت صرف شود به صورت ناخودآگاه یا ‌خود‌آگاه صرف بزه‌های جدید می‌شود.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی هانیه اخوان کاظمی

آدرس : خیابان زرتشت غربی موسسه حقوقی اخوان
 • ثبت آنلاین شکواییه سرقت

  ثبت آنلاین شکواییه سرقت   افراد با مراجعه به سامانه adliran.ir می‌توانند شکواییه خود درباره سرقت را از منزل ثبت و پیگیری کنند. اگر تا همین چند وقت پیش برای گزارش سرقت و تنظیم شکواییه به کلانتری، نیروی انتظامی و [ادامه مطلب]

 • شرایط برخورداری از نظام نیمه آزادی

  شرایط برخورداری از نظام نیمه آزادی   زندان، مجازاتی پذیرفته‌شده و غیرقابل انکار در تمامی جهان است و نظریه‌های مختلف کیفری، فواید و مضرات فراوانی را برای این مجازات برشمرده‌اند. در همین خصوص نهادهای مدرن کیفری تلاش می‌کنند با اعمال [ادامه مطلب]

 • آیا امکان فسخ قرارداد خرید ملک بدون پارکینگ وجود دارد؟

  آیا امکان فسخ قرارداد خرید ملک بدون پارکینگ وجود دارد؟   یک وکیل پایه‎یک دادگستری گفت: زمانی که ملکی با قید داشتن پارکینگ پیش‎فروش می‎شود، اما فروشنده به تعهد خود در خصوص این موضوع عمل نمی‌کند، در صورتی که پارکینگ [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*