چگونه می‌توان جلوی سوء استفاده از سند گمشده واحد مسکونی را گرفت؟

 • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
 • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو

 سند املاک و واحدهای مسکونی از جمله اسناد مهمی هستند که باید از دزدیده شدنشان مراقبت کرد.

اگر یک سند ملک از بین برود یا دچار آتش‌سوزی شود می توان به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه کرد تا سند مالکیت المثنی صادر شود.

برای دریافت سند المثنی می توان بر اساس ماده ۱۲۰ آیین نامه قانون ثبت اقدام کرد یعنی در صورت مفقود شدن سند مالکیت یا از بین رفتن جزئی و کلی سند یا در صورتی که سند نزد شخص دیگری باشد که استرداد آن حتی با صدور اجرائیه مقدور نباشد می توان اقدام به صدور سند المثنی کرد.

اما مالک باید حتماً بصورت کتبی اعلام کند که میخواهد سند المثنی بگیرد و استشهادیه ای که به صورت فرم چاپی است را تنظیم کرده و به امضای حداقل ۳ نفر تو هویت و امضای آنها به وسیله کلانتری محلی یکی از دفاتر اسناد رسمی گواهی شده به اداره ثبت تسلیم شود.

اما برای جلوگیری از سوء استفاده از سند گم شده باید اقدامات قانونی را انجام داد که بر این اساس پس از تقاضا، اداره ثبت به دفاتر اسناد رسمی اعلام می کند تا درخواست متقاضی یک نوبت در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار آگهی شود تا از طریق این آگهی جلوی سوء استفاده از اسناد گرفته شود.

ماده 120 آیین نامه قانون ثبت «در مواردی که مالک به علت از بین رفتن یا گم شدن سند مالکیت تقاضای صدور المثنای سند مالکیت می نماید بایستی طریق از بین رفتن یا گم شدن سند را کتباً به اداره ثبت محل اعلام و استشهادیه ای (که نمونه آنرا سازمان ثیت اسناد و املاک کشور چاپ نموده و دو برگ برای تنظیم و تکمیل به درخواست کننده داده می شود)، مبنی بر شهادت و اظهار اطلاع حداقل سه نفر که هویت و امضاء آنها به گواهی یک نفر از شهود مذکور رسیده و هویت و امضاء نامبرده به گواهی نیروی انتظامی محل یا یکی از دفاتر اسناد رسمی رسیده باشد ضمیمه نماید. اداره ثبت پس از وصول درخواست نامه و برگ استشهاد باید نخست آنرا ثبت و در دفتر املاک منعکس کند و سپس مراتب را طی بخشنامه ای به دفاتر اسناد رسمی اعلام کند و در محلهائیکه از رایانه استفاده می شود صور بخشنامه مزبور ضرورت نداشته و بایستی موضوع را به متصدی رایانه ابلاغ نمایند و پس از آن به هزینه درخواست کننده مراتب را یک نوبت در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار یا یکی از روزنامه هائی که آگهی های ثبتی در آن درج می شود آگهی کند. در صورتی که تا ده روز از تاریخ انتشار آگهی اعتراض نرسیده یا در صورت اعتراض اصل سند مالکیت یا سند معامله ارائه نشده باشد اداره ثبت اقدام به صدور المثنی مالکیت خواهد نمود»

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید
 • رفع مسدودی حساب بانکی چگونه است؟

  طبق قانون، افراد و مراجعی که اختیار مسدود کردن یا کسب اطلاع از حساب جاری اشخاص را دارند عبارتند از: ۱) دستور مراجع قضایی: از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از [ادامه مطلب]

 • دادگاه بدوی چیست

  دادگاه بدوی چیست؟ کلمه بدوی در لغت به معنای ابتدایی، شروع و آغاز می‌باشد. دادگاه بدوی درواقع اولین دادگاه رسیدگی‌کننده به دعاوی کیفری و حقوقی است. بدین ترتیب که هر دعوا و شکایتی ابتدا در این دادگاه رسیدگی شده و [ادامه مطلب]

 • حق ارتفاق چیست

  حق ارتفاق چیست؟ حقوق ارتفاقی به آن دسته از اختیارات قانونی گفته می شود که برای شخصی در ملک شخص دیگری در نظر گرفته شده است که معمولا به همان حق عبور و مرور محدود می شود. بنابراین به عبارت [ادامه مطلب]

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.