کاهش محسوس آسیب‌های اجتماعی عمل جهادگونه همه دستگاه‌ها را می‌طلبد

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی، اقدام تحولی و جهادی پیرامون این موضوع را مهمترین خواسته و دستور رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و گفت: همه دستگاه‌ها باید به وظایف خود به درستی و جهاد گونه عمل کنند تا شاهد کاهش محسوس آسیب‌های اجتماعی باشیم.

به گزارش روابط‌عمومی قوه‌قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک حلول ماه ربیع الاول و در‌پیش‌بودن میلاد باسعادت پیامبراکرم (ص) و امام جعفرصادق (ع)، به حادثه زلزله در غرب کشور اشاره کرد و افزود: یکی از دغدغه‌های بزرگ امروز کشور، رسیدگی به حادثه‌دیدگان زلزله غم‌بار غرب کشور است. چند روزی از این حادثه گذشته و با وجود تلاش تمام دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و همچنین ایثار، گذشت و فداکاری مردم عزیز کشورمان، همچنان هموطنان شریف در این مناطق دچار مشکلاتی هستند که باید هرچه سریعتر به یاری مسئولان و آحاد مردم، این مشکلات برطرف شود.

لزوم اقدام سریع دولت در کاهش آلام زلزله زدگان
رییس قوه‌قضاییه در ادامه افزود: اگرچه بسیاری از بلایای طبیعی قابل پیش‌بینی نیست اما باید آمادگی لازم برای کاهش آسیب‌های مربوط به این بلایا پس از وقوع این قبیل حوادث وجود داشته باشد. در مورد زلزله اخیر نیز امیدواریم که دولت و مردم در کاهش آلام مردم آسیب‌دیده به ویژه کسانی که عزیزان خود را از دست داده‌اند و در حال حاضر سرپناهی ندارند، به شکل سریع و موثری اقدام کنند.

مرگ کودکان یمنی به خاطر کمبود غذا و دارو
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به وضعیت تکان‌دهنده مردم مظلوم یمن تصریح‌کرد: سرزمین یمن نزدیک به سه سال است که تحت اشغال و بمباران نیروهای نظامی عربستان قرار دارد. این بمباران‌ها موجب وارد آمدن آسیب‌ها و خسارت‌های فراوان به این کشور شده و کشتارهای بی‌رحمانه ملت مظلوم یمن، مصداق بارز «جنایات جنگی» است. از سوی دیگر به دلیل محاصره این کشور، به اذعان نهادهای بین‌المللی و سازمان ملل قحطی بی‌سابقه‌ای در این سرزمین پدید آمده است و حسب برخی گزارش‌ها روزانه ۱۰۰ کودک براثر کمبود غذا و دارو می‌میرند که این وضعیت، فاجعه‌ای انسانی و جنایت علیه بشریت است.
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه سازمان‌های مدعی حقوق‌بشر در برابر چنین جنایاتی سکوت کرده‌اند، خاطرنشان‌کرد: سازمان‌های بین‌المللی نهایتاً به صدور یک بیانیه اکتفا می‌کنند و نه تنها هیچ حمایتی از مردم ندارند بلکه چتر حمایتشان همواره بر سر ظالمان و سلطه گران گسترده است. از طرفی کشورهای غربی از جمله آمریکا به شدت از جنایات علیه مردم یمن حمایت می‌کنند چنانکه فروش سلاح‌های بی‌شمار به عربستان، گواهی بر صحنه گردانی این حوادث توسط آمریکاست.
آیت الله آملی لاریجانی از دولت خواست که با استفاده از تمام ظرفیت‌ها و فرصت‌های بین‌المللی که در اختیار دارد، ندای مظلومیت مردم ستمدیده یمن را به گوش جهانیان برساند تا بلکه گشایشی فوری در وضعیت این ملت پدید آید.

عربستان محور شرارت در خاورمیانه
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیروزی‌های اخیر جبهه مقاومت در سوریه و عراق، خروج نسبتاً کامل تروریست‌های داعش از شهرهای این کشور را به دولت، ملت و مرجعیت عراق و همچنین ملت و دولت سوریه تبریک گفت و تصریح‌کرد: کشورهای سلطه در این فکر بودند که با پدیدآوردن جرثومه‌ای نظیر داعش، منطقه را به مدت چندین دهه مشغول و گرفتار‌کنند. البته ضربات مادی و معنوی زیادی هم به عراق و سوریه و همچنین بخش‌هایی از لبنان و برخی کشورهای دیگر وارد کرده‌اند اما مجاهدان این کشورها ایستادگی کردند و اجازه ندادند که توطئه‌های دشمن به نتیجه برسد. بحمدالله با کمک‌های جمهوری اسلامی و مجاهدت‌های مجاهدان کشورهای درگیر با شر داعش، این گروه تروریستی که آمریکا مدعی بود مبارزه با آن ۲۰ سال به طول خواهد انجامید، در مدت بسیار کوتاهی از سر مردم منطقه کم شد.
آیت الله آملی لاریجانی، بخش عمده‌ای از پیروزی‌ها را مرهون بهره‌گیری از مدل موفقی نظیر بسیج مستضعفین دانست و خاطرنشان‌کرد: ورود مردم و حضور در صحنه‌های گوناگون همواره موجب توفیق بوده و در این زمینه بسیج مستضعفین که به دستور حضرت امام خمینی (ره) در پنجم آذرماه سال ۵۸ تشکیل شد، مدل موفقی است که حشدالشعبی در عراق نیز برگرفته از همین الگوست و توانست شر داعش را از سر کشور عراق کم کند. خوشبختانه در سوریه نیز با تلاش مردم و ارتش همین اتفاق افتاد و با وحدت، همدلی و تدبیر مردم، نقشه‌های دشمنان نقش بر آب شد. البته آمریکا و اذناب منطقه‌ای آن دائماً در حال توطئه‌چینی هستند چنانکه چندی قبل موضوع استقلال کردستان عراق را مطرح کردند و در حال حاضر نیز برنامه‌ریزی‌هایی برای لبنان دارند لذا مردم منطقه باید هوشیار باشند و فراموش نکنند که حضور در صحنه، استقامت و استقلال طلبی، رمز پیروزی بر دشمنان است.
رییس قوه‌قضاییه، عربستان را امروز «محور شرارت» در منطقه خواند و بر لزوم ایستادگی در برابر نقشه‌های شوم و فسادانگیز آمریکا و اذناب منطقه‌ای آن با همدلی و وحدت هرچه بیشتر مردم منطقه تأکید کرد.

آسیب‌های اجتماعی؛ محصول شبکه‌ای درهم تنیده از مشکلات
آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مقوله آسیب‌های اجتماعی و پیگیری‌های مقام معظم رهبری برای کاهش این آسیب‌ها، تصریح‌کرد: آسیب‌های اجتماعی، محصول شبکه‌ای در هم تنیده از مشکلات است که از مهمترین این آسیب‌ها می‌توان به اعتیاد، طلاق و مفاسد اخلاقی اشاره کرد. همه این آسیب‌ها ناشی از علل مختلفی هستند و دستگاه‌های گوناگون در این زمینه مسئولیت‌های خطیری برعهده دارند.
رییس قوه‌قضاییه افزود: به عنوان مثال یکی از دلایل اعتیاد، عدم اشتغال، عدم آگاهی و فقر است. قاچاقچیان موادمخدر در مرزهای کشور عمدتاً از فقر مردم به ویژه مرزنشینان برای استفاده ابزاری از آنان بهره می‌گیرند. رفع فقر و بیکاری برعهده دستگاه‌های مربوطه است و لازم است برای کاهش آسیبی نظیر اعتیاد، این دستگاه‌ها به وظایف خود عمل کنند.
وی ادامه داد: قوه‌قضاییه نیز به عنوان یکی از ارکان نظام، وظایف خود را انجام می‌دهد. به عنوان مثال در همین موضوع اعتیاد، همکاری‌های بسیار خوبی برای مقابله با قاچاق موادمخدر با نیروی انتظامی داشته‌ایم و در زندان‌ها نیز خدمات بسیار زیادی در زمینه بازپروری معتادان ارائه شده است. با پیگیری‌های دستگاه قضایی و به ویژه  معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، تعداد اردوگاه‌های مربوط به درمان و بازپروری معتادان که به موجب قانون جدید مبارزه با موادمخدر باید تشکیل می‌شد، گسترش یافته است و علاوه بر این به خانواده‌های این افراد نیز کمک‌هایی شده تا از مایحتاج اولیه زندگی بهره‌مند باشند.

اقدامات دستگاه قضایی برای کاهش طلاق
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی در زمینه کاهش طلاق نیز خاطرنشان‌کرد: گسترش مشاوره‌های قبل از طلاق و افزایش مراکز مشاوره خانواده از جمله مهمترین اقدامات قوه‌قضاییه برای کاهش آسیب طلاق بوده است.
رییس قوه‌قضاییه گفت: در حوزه زندان‌ها نیز حسب گزارش سازمان زندان‌ها، ۲۰ هزار نفر از خانواده زندانیان تحت حمایت و پوشش قرار‌گرفته‌اند و تلاش شده است خانواده‌هایی که در معرض اعتیاد، بیماری یا طلاق قرار دارند از این وضعیت رهایی یابند.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به برخی اقدامات در زمینه کاهش مفاسداخلاقی نیز اظهارکرد: در این عرصه نیز دادستان‌ها و نیروی‌انتظامی توجیه شده‌اند. معتقدیم در بسیاری از موارد اگر یک دختر و پسر جوان را که مرتکب خلافی شده‌اند به جای آنکه به زندان بفرستیم با رأفت و نصیحت نسبت به آنها رفتار کنیم، نتیجه بسیار بهتری خواهیم گرفت. برهمین اساس معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه، طرح موفقی در این زمینه داشته است و به جای برخوردهای کیفری، جلسات متعدد توجیهی برای این افراد برگزار کرده است که نتایج این طرح نشان می‌دهد، میزان بازگشت دوباره آنان به چرخه مفاسد بسیار کاهش یافته و از این جهت طرح مذکور بسیار موفق ارزیابی می شود.
رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر اینکه نباید با دست خود، افراد را به سمت گسترش مفاسد سوق دهیم، تصریح‌کرد: برخورد با مفاسد باید هم وجهه مقابله‌ای داشته باشد و هم وجهه اصلاحی. امیدواریم در بحث آسیب‌های اجتماعی که مقوله‌ای عمیق به لحاظ تحقیقی و اجرایی است، در چارچوب منویات مقام معظم رهبری پیش برویم، زیرا مهمترین خواسته و دستور ایشان در زمینه آسیب‌های اجتماعی، انجام یک کار تحولی و جهادی است که باید همه با همکاری یکدیگر در این مسیر گام برداریم.
ادامه بحث و بررسی پیرامون اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و بحث و بررسی پیرامون قانون اخیرالتصویب مبارزه با موادمخدر در دستور کار مسئولان عالی قضایی قرار داشت.

روزنامه حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.