مبنای دستگاه قضایی عمل به قانون و رعایت حقوق مردم است

  • جهت هرگونه سوال و دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.
  • آدرس : محدوده خیابان قطریه – خیابان اندرزگو
آیت الله صادق آملی لاریجانی، رییس قوه‌قضاییه روز گذشته برای بررسی مسائل قضایی و دیدار با مسئولان، قضات و کارکنان دادگستری به ایلام سفر کرد.
 وی در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضایی این استان، پس از استماع گزارش رییس کل دادگستری ایلام و پیشنهادات و انتقادات چند تن از کارکنان و قضات دادگستری استان، اظهارکرد: بسیاری از نکاتی که امروز و در این جلسه بیان شد، توقعات بجایی بود اما محدودیت‌هایی در چارچوب قانون و نحوه رفتار قوه‌مجریه و قوه‌مقننه با دستگاه قضایی وجود دارد که البته تلاش می‌کنیم تا حد امکان این مشکلات را برطرف کنیم.
رییس قوه‌قضاییه در ادامه گفت: در گزارشات، به بند‌های قانونی استناد شد اما وقتی که دولت اعتبار و بودجه تخصیص‌یافته و چک صادره را برمی‌گرداند، آن موقع شما با استناد کردن به قانون انتظار دارید که همه توقعات برآورده شود؟

در بحث حقوقی و استخدام قوه‌قضاییه واقعاً می‌جنگیم
به گزارش میزان، آیت الله آملی لاریجانی بیان کرد: ۵۶ درصد پست‌های مصوب اداری در استان ایلام خالی است و در قسمت ستادی تنها ۳۰ درصد پست‌ها تحصیل شده و مابقی پست‌ها خالی است.
وی اظهارکرد: جذب و استخدام نیرو براساس ظاهر قانون و مصوبات مجلس و دولت است؛ چنانچه من این تعبیر را به‌کار ببرم که ما در بحث حقوقی قوه‌قضاییه و بحث استخدام واقعاً می‌جنگیم، تعبیر تندی است؛ ولی واقعاً همین‌گونه است؛ یعنی دستگاه‌ها و قوای دیگر برای حل این موضوعات کمکی نمی‌کنند.
آیت‌الله آملی لاریجانی تصریح کرد: البته آنها مدعی هستند که کمبود امکانات و محدودیت وجود دارد؛ من هم نمی‌توانم این حرف‌ها را تکذیب کنم؛ واقعاً دولت در بحث بودجه و امکانات دارای محدودیت است اما نمی‌دانم آیا به نحو عادلانه‌ای این محدودیت‌ها بین قوه‌قضاییه با دیگر جا‌ها تقسیم شده است یا خیر؟
رییس قوه‌قضاییه افزود: اگر قرار است محدودیت‌ها تقسیم شود، باید تقسیم به صورت عادلانه صورت گیرد، مثلاً به برخی از استان‌ها بیش از ۱۰۰ درصد بودجه اختصاص داده شده اما به قوه‌قضاییه ۸۰ درصد داده می‌شود لذا ما برای حل این مشکلات در حال تلاش هستیم؛ اما مجموعه‌ای از مضایق قانونی و بعد، مضایق اجرایی و عملی وجود دارد.
وی تصریح کرد: زمانی معاونت برنامه و بودجه ریاست جمهوری ادعا کردند که ما قانونی داریم که به دولت اجازه می‌دهد وقتی مجموعه درآمد‌هایش کفاف ندهد، با نظر خودش بودجه برخی را اولویت‌بندی و کم کند.
آیت‌الله آملی لاریجانی بیان‌کرد: این معاونت گفته است که این کار براساس قانون است و من به وی بسیار اصرار کردم که قانون را بیاورید و نشان دهید که  نهایتاً قانون را خواندیم و چنین ماده‌ای را اصلاً پیدا نکردیم که به دولت اجازه داده شده باشد که بودجه مصوب شده مجلس را با اولویت و نظر خود پرداخت کند.

مجلس نیاز‌های قوه‌قضاییه را ببیند
رییس قوه‌قضاییه افزود: ما یک بحث عمده داریم که آن دقت مجلس است که نیاز‌های قوه‌قضاییه را ببیند. برخلاف برخی تبلیغات سوء که علیه قوه‌قضاییه می‌شود مبنی بر اینکه دستگاه قضایی مخارجش گران‌تر از همه جا است، اینگونه نیست و این حرف از آن حرف‌های نادرست است.
وی ادامه داد: این هم شبیه به آن مطلبی است که درباره شورای نگهبان مطرح شد. یک وقت دولت اصلاحات می‌خواست علیه شورای نگهبان تبلیغات کند و می‌گفت که شورای نگهبان ۱۲ نفر هستند ۶ نفر حقوقدان و ۶ نفر فقیه که ۱۲ میلیارد بودجه دارند. یعنی هرکدام ۱ میلیارد می‌خواهند چه کار؟ درحالی که شورای نگهبان مجموعه‌ای از نمایندگی‌ها در استان‌ها، کارمند و بخش ستادی داشت؛ ولی  در تبلیغات می‌گفتند هریک از اعضای شورای نگهبان فلان مقدار هزینه برمی‌دارد.
آیت‌الله آملی لاریجانی گفت: در حال حاضر علیه قوه‌قضاییه از این قسم حرف‌ها می‌زنند. مثلاً گفته می‌شود که هزینه برای یک کارمند این مقدار است و برای کارمند قوه‌قضاییه فلان مقدار؛ یعنی یک ضرب و تقسیم‌های نامعقولی انجام می‌دهند که هرکسی به ساختار قوه‌قضاییه و شیوه کار آن توجه داشته باشد، جواب آن را می‌داند.

وظایف دستگاه قضایی بدون استقلال و اقتدار قابل تحقق نیست
رییس قوه‌قضاییه افزود: در مجلس و دولت تلاش خود را خواهیم کرد که بودجه قوه‌قضاییه تکمیل شود لذا تعبیر جنگ، تعبیر تندی است؛ اما عملاً اینگونه است و ما تلاش می‌کنیم که این قضیه حل شود.
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به وظایف مهم قوه‌قضاییه در نظام جمهوری اسلامی اظهارکرد: قوه‌قضاییه در جمهوری اسلامی، به لحاظ شرعی و قانون اساسی وظایف مهمی را بر عهده دارد؛ استقلال و اقتدار قوه‌قضاییه و همچنین عدالت، مقوله‌های مهمی است که همه مسئولان و کارکنان دستگاه قضایی در هر سطحی باید همواره در نظر داشته باشند.
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه دوام قوه‌قضاییه وابسته به عدالت و امکان اجرای عدالت وابسته به اقتدار و استقلال دستگاه قضایی است، گفت: در شرع هم تا حد زیادی مسئله اقتدار و استقلال قاضی دیده شده است. در قانون اساسی فراتر از این مسئله، وظایف و اختیاراتی بر عهده دستگاه قضایی گذاشته شده است؛ مانند اموری از قبیل نظارت بر دستگاه‌های اجرایی و پیشگیری از وقوع جرم و حفظ و احیای حقوق عامه که بعضاً فراتر از “فصل الخصومه” است.
وی افزود: به لحاظ شرع و قانون اساسی قوه‌قضاییه علاوه بر اینکه مرجع تظلمات است، مسئولیت‌های خطیر دیگری نیز بر عهده دارد که بدون استقلال و اقتدار دستگاه قضایی این اختیارات و وظایف قابل تحقق نیست. آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه با بیان اینکه اقتدار و استقلال دستگاه قضایی باید در عمل جلوه‌گر شود، تصریح کرد: اینکه در قانون اساسی نوشته شده قوه‌قضاییه قوه‌ای مستقل است، یک انشاء در متنی حقوقی است، نکته اثرگذار آن است که در عمل، استقلال و اقتدار دستگاه قضایی تبلور یابد. رییس قوه‌قضاییه افزود: در طول این چند سال اصرار داشته‌ایم که قوه‌قضاییه با هر هزینه‌ای استقلال خود را حفظ کند، خیلی از دولت‌ها تلاش داشتند با روش‌های غیرحقوقی با دستگاه قضایی مواجهه شوند و اصحاب قدرت و ثروت نیز به دنبال این کار بودند اما ثابت کردیم که گوشمان بدهکار نیست و مبنا عمل به قانون و رعایت حقوق مردم است.
وی بیان داشت: افرادی که بر اریکه قدرت سوار بودند، تصریح می‌کنند که من  فلان کس هستم، من معاون رییس‌جمهور بودم، آن دیگری می‌گوید من  رئیس جمهور بودم، این چه حرفی است؟ قانون را برای همه نوشته‌اند. دستگاه قضایی با تمام توان استقلال و اقتدار خود را در چارچوب قانون استمرار می‌دهد.

قوه قضاییه در برابر همه فتنه‌ها ایستادگی می‌کند
آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه قانون برای همه نوشته شده است، گفت: بسیاری از این هجمه‌ها که علیه قوه قضاییه می‌شود ناشی از اینهاست. دشمن بیرونی از قوه قضاییه مقتدر می‌هراسد، در جریان فتنه ۸۸ قوه قضاییه ایستادگی تام کرد و در برابر همه فتنه‌ها این ایستادگی را خواهد داشت. اگر بنا باشد اجرای قانون و احکام فقط برای افراد ضعیف باشد و اصحاب قدرت و ثروت خود را کنار بکشند، اجرای عدالت نخواهد بود و متأسفانه عده‌ای با فریبکاری مسأله پاسخگویی به قانون را به سمت مسائل سیاسی می‌برند تا از رسیدگی‌هایی قضایی پرده پوشی کنند. قوه قضاییه اگر می‌خواهد به وظایف قانونی خود عمل کند، چاره‌ای نیست جز این که در میدان این نبرد با اقتدار و صلابت ایستادگی کند و به تخلفات مدعیانی که برای دیگران نسخه می‌پیچند و خود را فراموش می‌کنند، رسیدگی کند.

عده‌ای در حیطه قوه قضاییه سیاه نمایی می‌کنند
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری در خصوص پرهیز از سیاه نمایی، اظهار کرد: من باید از مقام معظم رهبری که به همین مطلب اشاره کردند، تشکر کنم. عده‌ای چه در حیطه موضوعات اجرایی و چه در حیطه قوه قضاییه سیاه نمایی می‌کنند.
رییس قوه قضاییه با اشاره به خدمات دستگاه قضایی به مردم با رسیدگی به هزاران پرونده تصریح کرد: کار دشمن تخریب قوای کشور است، اکنون هم به سراغ قوه قضاییه آمده‌اند زیرا می‌دانند دستگاه قضاییِ مقتدر و مستقل جلوی وابستگی‌ها و نفوذ دشمن را می‌گیرد. دشمن این را فهمیده و به تخریب قوه قضاییه و مسئولان و اقدامات این قوه روی آورده است.
وی افزود: بسیاری از کار‌هایی را که قوه قضاییه بر حسب قانون انجام می‌دهد، به گونه‌ای دیگر جلوه می‌دهند و از این طریق دستگاه قضایی را تخریب می‌کنند. رسیدگی به میلیون‌ها پرونده و ارائه انواع خدمات قوه قضاییه را نمی‌بینند اما یک پرونده را آن هم بر مبنای تحلیل نادرست خود معیار قرار می‌دهند و سیاه نمایی می‌کنند. این بدترین شیوه است و انسان درمی ماند که اینهمه بی انصافی و بی تقوایی از کجا نشأت می‌گیرد.
آیت الله آملی  لاریجانی در ادامه بیان داشت: ما در قوه قضاییه باید استقلال و اقتدار و عمل به عدالت را داشته باشیم و در این راه باید استقامت کنیم زیرا وقتی می‌خواهید با اصحاب قدرت و ثروت دربیفتید، نتیجه‌اش تهمت و تخریب است.

ایران در معادلات منطقه‌ای و بین المللی نقشی اساسی دارد
آیت الله آملی لاریجانی همچنین در جریان این سفر با حضور در جمع خانواده معظم شهدا، ایثارگران و جانبازان استان ایلام اظهار کرد: امروز نظام اسلامی و انقلاب اسلامی ایران نقش بی بدلیلی در منطقه دارد و هیچ کس توان انکار این موضوع را ندارد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در معادلات منطقه‌ای و بین المللی نقشی اساسی دارد و و هم دوستان جمهوری اسلامی و هم دشمنان به این موضوع اذعان دارند. رییس قوه قضاییه تصریح کرد: اخیراً در گزارش یکی از روزنامه‌های عربستان آمده بود که باید بپذیریم جمهوری اسلامی ایران فراتر از مرزهای خود تأثیرگذاری زیادی در بین مردم منطقه دارد و ایران به قدرت بی‌بدیلی در منطقه تبدیل شده است.
آیت آملی لاریجانی با بیان اینکه امروز توانایی نظامی ایران بر کسی پوشیده نیست، تصریح کرد: توانایی علمی ایران در حیطه‌های مختلف فرهنگی بر کسی پوشیده نیست و تأثیر جمهوری اسلامی بسیار فراتر از تأثیر قدرت نظامی است. وی عنوان کرد: جمهوری اسلامی به خاطر دعوت دوستان در کشور دوست و همسایه (عراق) ورود کرده و در سوریه هم همینطور است. این یعنی جمهوری اسلامی در قلوب مردم و مسئولان منطقه نفوذ کرده و آنها ایران را ناجی این کشورها در برخورد با داعش و امثال آن می‌دانند. رییس دستگاه قضا با بیان اینکه ایران به یکی از قطب‌های علمی منطقه تبدیل شده است، تصریح کرد: امروز تعداد مقالات علمی چاپ شده و دستاوردهای علمی که وجود دارد، نشان دهنده یک پیشرفت و توسعه علمی بزرگ در ایران است. حال سؤال اینجاست که این پیشرفت‌های علمی، اجتماعی، سیاسی و نظامی از کجا پدید آمده که پاسخ به آن نیاز به تحلیل دارد.

جمهوری اسلامی یک نظام سیاسی بی‌بدیل را در منطقه ایجاد کرد
آیت آملی لاریجانی ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی یک نظام سیاسی بی‌بدیل را در منطقه ایجاد کرده و از روز اول هم مورد هجمه بوده، شما از هجمه‌های اول انقلاب چه از درون و چه از بیرون آگاه هستید. در درون بحث کودتاهای مختلف مطرح بود و در بیرون تهدیدهایی علیه نظام وجود داشت و بعد هم حمله ناجوانمردانه صدامیان به ایران شکل گرفت، یعنی همه برای درهم شکستن جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام سیاسی جدید در منطقه فعال شدند. سؤال این است که نظام جمهوری اسلامی ایران چطور رقیب نظام لیبرال دموکراسی و مدرنیته شد؟
رییس قوه قضاییه تصریح کرد: اگر ما تحلیل کنیم که چگونه شد که جمهوری اسلامی با این همه دشمنی و فشارها امروز مقتدرتر از همیشه  در این نقطه تاریخی ایستاده، بسیار ارزشمند است و همه دشمنان منطقه علی رغم پشتوانه کشورهای سلطه از این اقتدار در هراس هستند.

شهدا یکی از مؤلفه‌های اقتدار جمهوری اسلامی هستند
وی اضافه کرد: یکی از قوی‌ترین مؤلفه‌های این اقتدار شهادت و حضور شهیدان است. این کشور، کشور شهیدان است و استان ایلام از این جهت بسیار برجسته و در خط مقدم جبهه‌ دفاع از سرزمین با عنوان شهادت است.
آیت الله آملی لاریجانی گفت: مقوله شهید و شهادت و مفهوم آن بسیار فراتر از جنگ برای سرزمین است و یک مفهوم علمی،‌ معنوی و قرآنی دارد. این مفهوم برای خود ما تا حدودی هنوز مجهول است چه برسد به حکومت‌های سلطه و در رأس آن آمریکا و کشورهای غربی که اصلاً نمی‌توانند این مقوله را درک کنند.

حمایت
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

آدرس موسسه حقوقی و داوری هانیه اخوان کاظمی

موسسه حقوقی اخوان در محدوده خیابان قطریه - خیابان اندرزگو میباشد . جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.